Հայաստան է ժամանում ղազախական հացահատիկով բեռնված գնացքը, որն անցել է Ղազախստան, Ռուսաստան, Ադրբեջան, Վրաստան, Հայաստան երկաթուղային ուղիով, հայտնում է կառավարությունը։
Գնացքով Հայաստան է տեղափոխվել 1000 տոննա ցորեն։
Տավուշի մարզի «Այրում» կայարանում գնացքի ժամանմանը ներկա են եղել ՀՀ ՏԿԵ նախարար Դավիթ Խուդաթյանն ու Ղազախստանի դեսպանը, հայտնում է 1lurer.am-ը։
«Սա նախ հնարավոր եղավ իրականացնել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ձեռք բերված խաղաղության համատեքստում՝ ի կատարումն օգոստոսին Վաշինգտոնում ստորագրված փաստաթղթերի: Նախօրեին նաև ռուսական ցորենն էր գնացքով հասել Հայաստան:
Սա ոչ միայն քաղաքական նշանակություն ունի, այլ ունի կարևոր տնտեսական նշանակություն: Էականորեն կրճատվում է Հայաստան տեղափոխվող բեռների վրա ծախսվող ժամանակը»,- ասել է Դավիթ Խուդաթյանը:
Ղազախստանի դեսպանի գնահատմամբ, սա պատմական իրադարձություն է:
«Ներկա պահին Հայաստանի և Ղազախստանի հարաբերությունները բոլոր ուղղություններով դինամիկ աճ են արձանագրել: Այսօրվա իրադարձությունը դրա վառ արտահայտությունն է»,- ասել է դեսպանը:
Նոյեմբերի 6-ի գիշերը Հայաստան է հասել մոտ 1000 տոննա ռուսական ցորեն, որը տեղափոխվել է Ադրբեջանի տարածքով։ Ռուսական կողմը հայտնել է, որ մոտ ապագայում նախատեսվում է Հայաստան արտահանել ևս 132 վագոն ցորեն նույն երթուղով։
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը 2025 թվականի հոկտեմբերի 21-ին հայտարարել է, որ իր երկիրը վերացրել է Հայաստանի բեռների տարանցման սահմանափակումները։

Поезд с казахстанским зерном прибыл в Армению, пройдя по железнодорожному маршруту через Казахстан, Россию, Азербайджан, Грузию и Армению, сообщает правительство.
В Армению доставлено 1000 тонн пшеницы по железной дороге.
На станции «Айрум» в Тавушской области на прибытии поезда присутствовали министр территориального управления и инфраструктур Армении Давид Худатян и посол Казахстана, передает http://1lurer.am .
«Это стало возможным в контексте мира между Арменией и Азербайджаном — в рамках выполнения соглашений, подписанных в августе в Вашингтоне. Накануне также прибыл поезд с российской пшеницей», — отметил Худатян.
По его словам, событие имеет не только политическое, но и важное экономическое значение, поскольку существенно сокращает время доставки грузов в Армению.
Посол Казахстана назвал произошедшее историческим событием.
«В настоящее время отношения между Арменией и Казахстаном демонстрируют динамичный рост по всем направлениям. Сегодняшнее событие — яркое тому подтверждение», — заявил он.
В ночь на 6 ноября в Армению по территории Азербайджана также прибыло около 1000 тонн российской пшеницы. Российская сторона сообщила, что в ближайшее время планирует экспортировать в Армению ещё 132 вагона зерна по тому же маршруту.
Президент Азербайджана Ильхам Алиев 21 октября 2025 года заявил, что его страна сняла ограничения на транзит армянских грузов.