Հայաստան է ժամանում ղազախական հացահատիկով բեռնված գնացքը, որն անցել է Ղազախստան, Ռուսաստան, Ադրբեջան, Վրաստան, Հայաստան երկաթուղային ուղիով, հայտնում է կառավարությունը։
Գնացքով Հայաստան է տեղափոխվել 1000 տոննա ցորեն։
Տավուշի մարզի «Այրում» կայարանում գնացքի ժամանմանը ներկա են եղել ՀՀ ՏԿԵ նախարար Դավիթ Խուդաթյանն ու Ղազախստանի դեսպանը, հայտնում է 1lurer.am-ը։
«Սա նախ հնարավոր եղավ իրականացնել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ձեռք բերված խաղաղության համատեքստում՝ ի կատարումն օգոստոսին Վաշինգտոնում ստորագրված փաստաթղթերի: Նախօրեին նաև ռուսական ցորենն էր գնացքով հասել Հայաստան:
Սա ոչ միայն քաղաքական նշանակություն ունի, այլ ունի կարևոր տնտեսական նշանակություն: Էականորեն կրճատվում է Հայաստան տեղափոխվող բեռների վրա ծախսվող ժամանակը»,- ասել է Դավիթ Խուդաթյանը:
Ղազախստանի դեսպանի գնահատմամբ, սա պատմական իրադարձություն է:
«Ներկա պահին Հայաստանի և Ղազախստանի հարաբերությունները բոլոր ուղղություններով դինամիկ աճ են արձանագրել: Այսօրվա իրադարձությունը դրա վառ արտահայտությունն է»,- ասել է դեսպանը:
Նոյեմբերի 6-ի գիշերը Հայաստան է հասել մոտ 1000 տոննա ռուսական ցորեն, որը տեղափոխվել է Ադրբեջանի տարածքով։ Ռուսական կողմը հայտնել է, որ մոտ ապագայում նախատեսվում է Հայաստան արտահանել ևս 132 վագոն ցորեն նույն երթուղով։
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը 2025 թվականի հոկտեմբերի 21-ին հայտարարել է, որ իր երկիրը վերացրել է Հայաստանի բեռների տարանցման սահմանափակումները։

A train carrying Kazakh grain has arrived in Armenia, having passed through Kazakhstan, Russia, Azerbaijan, Georgia, and Armenia, according to the government.
The shipment delivered 1,000 tons of wheat to Armenia by rail.
Minister of Territorial Administration and Infrastructure David Khudatyan and the Ambassador of Kazakhstan were present at the train’s arrival at the Ayrum station in Tavush Province, reports 1lurer.am .
“This became possible in the context of peace between Armenia and Azerbaijan, as part of the agreements signed in Washington in August. Just yesterday, a train carrying Russian wheat also arrived in Armenia,” Khudatyan said.
He emphasized that the development is not only politically important but also economically significant, as it drastically reduces the time required to transport cargo to Armenia.
The Kazakh ambassador called the event historic.
“Currently, Armenia–Kazakhstan relations are experiencing dynamic growth in all directions. Today’s event clearly reflects that,” he said.
On the night of November 6, approximately 1,000 tons of Russian wheat also reached Armenia by train via Azerbaijani territory. The Russian side announced plans to export another 132 train cars of wheat to Armenia via the same route.
Azerbaijani President Ilham Aliyev stated on October 21, 2025, that his country had lifted transit restrictions on Armenian cargo.