Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովը որոշ մանրամասներ է ներկայացրել 2020–ի նոյեմբերին Ադրբեջանի, ՀՀ և ՌԴ ղեկավարների միջև բանակցություններից։
Նա հայտարարել է, որ ՌԴ–ն նոյեմբերի 9–ին առաջարկում էր կանգնեցնել պատերազմն առանց պայմանների և առանց ՀՀ ԶՈւ դուրսբերման, գրում է Minval.az-ը։
«Հինգ տարի է անցել, կարելի է բացահայտել որոշ դրվագներ։ Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը փաստաթուղթ ներկայացրեց կողմերին։ Երբ մենք ծանոթացանք այդ փաստաթղթին, որը բաղկացած էր միայն մի քանի կետից, տեսանք, որ առաջարկվում է նոյեմբերի լույս 10-ի գիշերը դադարեցնել բոլոր ռազմական գործողություններն առանց պայմանների և առանց հայկական զինված կազմավորումների դուրսբերման Ադրբեջանի տարածքներից» — նշել է Բայրամովը։
Նա հավելել է, որ, ըստ ներկայացված փաստաթղթի, շփման գծի արևելյան մասում պետք է տեղակայվեին ռուս խաղաղապահներն ադրբեջանական ԶՈւ‑ի հետ միասին, իսկ արևմտյան մասում՝ ռուս խաղաղապահները և հայկական զինված ուժերը։
Նոյեմբերի 9–ի փաստաթղթով հայկական ուժերը դուրս եկան Քարվաճառի (Քելբաջարի) շրջանից, Բերձորի (Լաչինի) շրջանից։ Լաչինի միջանցքը (մոտ 5 կմ լայնությամբ), որն ապահովելու էր Արցախի կապը Հայաստանի հետ, բայց միաժամանակ շրջանցելու է Շուշին, մնում էր Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորակազմի վերահսկողության տակ։

Azerbaijan’s Foreign Minister Jeyhun Bayramov has shared new details about the negotiations between the leaders of Azerbaijan, Armenia, and Russia in November 2020, stating that Russia proposed a ceasefire without preconditions or Armenian troop withdrawal.
“Five years have passed, so it's possible to reveal certain episodes,” Bayramov said, as reported by Minval.az .
He stated that Russian Foreign Minister Sergey Lavrov presented a document to both sides. “When we reviewed the document, which consisted of only a few points, we saw that it proposed halting all military actions on the night of November 9–10 without preconditions and without the withdrawal of Armenian armed formations from Azerbaijani territories,” Bayramov noted.
According to him, the proposal also suggested that Russian peacekeepers would be deployed in the eastern section of the contact line alongside Azerbaijani forces, and in the western section together with Armenian armed forces.
The November 9 trilateral agreement led to Armenian forces withdrawing from the Karvachar (Kelbajar) and Berdzor (Lachin) regions. The Lachin corridor (approximately 5 km wide), meant to ensure a link between Artsakh and Armenia while bypassing Shushi, remained under the control of Russian peacekeepers.