Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովը որոշ մանրամասներ է ներկայացրել 2020–ի նոյեմբերին Ադրբեջանի, ՀՀ և ՌԴ ղեկավարների միջև բանակցություններից։
Նա հայտարարել է, որ ՌԴ–ն նոյեմբերի 9–ին առաջարկում էր կանգնեցնել պատերազմն առանց պայմանների և առանց ՀՀ ԶՈւ դուրսբերման, գրում է Minval.az-ը։
«Հինգ տարի է անցել, կարելի է բացահայտել որոշ դրվագներ։ Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը փաստաթուղթ ներկայացրեց կողմերին։ Երբ մենք ծանոթացանք այդ փաստաթղթին, որը բաղկացած էր միայն մի քանի կետից, տեսանք, որ առաջարկվում է նոյեմբերի լույս 10-ի գիշերը դադարեցնել բոլոր ռազմական գործողություններն առանց պայմանների և առանց հայկական զինված կազմավորումների դուրսբերման Ադրբեջանի տարածքներից» — նշել է Բայրամովը։
Նա հավելել է, որ, ըստ ներկայացված փաստաթղթի, շփման գծի արևելյան մասում պետք է տեղակայվեին ռուս խաղաղապահներն ադրբեջանական ԶՈւ‑ի հետ միասին, իսկ արևմտյան մասում՝ ռուս խաղաղապահները և հայկական զինված ուժերը։
Նոյեմբերի 9–ի փաստաթղթով հայկական ուժերը դուրս եկան Քարվաճառի (Քելբաջարի) շրջանից, Բերձորի (Լաչինի) շրջանից։ Լաչինի միջանցքը (մոտ 5 կմ լայնությամբ), որն ապահովելու էր Արցախի կապը Հայաստանի հետ, բայց միաժամանակ շրջանցելու է Շուշին, մնում էր Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորակազմի վերահսկողության տակ։

8 Ноябрь 2025 - 08:59 AMT
Глава МИД Азербайджана Джейхун Байрамов раскрыл некоторые подробности переговоров между лидерами Азербайджана, Армении и России, состоявшихся в ноябре 2020 года, заявив, что Россия предлагала остановить военные действия без каких-либо условий и без вывода армянских войск.
«Прошло пять лет, и можно раскрыть некоторые эпизоды», — сказал Байрамов, передаёт Minval.az .
Он уточнил, что министр иностранных дел России Сергей Лавров представил сторонам соответствующий документ. «Когда мы ознакомились с этим документом, который содержал всего несколько пунктов, стало ясно, что предлагается прекратить все военные действия в ночь с 9 на 10 ноября — без условий и без вывода армянских вооружённых формирований с территорий Азербайджана», — отметил Байрамов.
По его словам, в документе также говорилось, что в восточной части линии соприкосновения должны быть размещены российские миротворцы совместно с азербайджанскими ВС, а в западной — российские миротворцы и армянские вооружённые силы.
Согласно подписанному 9 ноября соглашению, армянские силы покинули районы Карвачар (Кельбаджар) и Бердзор (Лачин). Лачинский коридор (шириной около 5 км), предназначенный для связи Арцаха с Арменией в обход Шуши, остался под контролем российского миротворческого контингента.