Թուրքիայի տրանսպորտի և ենթակառուցվածքների նախարար Աբդուլքադիր Ուրալօղլուն հայտարարել է, որ Թուրքիայի, Ադրբեջանի և Հայաստանի տրանսպորտի նախարարների եռակողմ հանդիպման կազմակերպումը հնարավոր է միայն Բաքվի համաձայնության դեպքում։
Նա շեշտել է, որ նման ձևաչափով բանակցությունները ամբողջությամբ կախված են Ադրբեջանի դիրքորոշումից, գրում է Minval.az-ը։
«Մենք հաճախ ենք հանդիպում Ադրբեջանի թվային զարգացման և տրանսպորտի նախարար Ռաշադ Նաբիևի հետ։ Մեր և Հայաստանի տրանսպորտի նախարարի միջև ևս մի քանի հանդիպումներ են եղել։ Եռակողմ հանդիպումն իրականացվելու է միայն Ադրբեջանի համաձայնության դեպքում։ Եթե այն տրվի, ապա մենք լիովին պատրաստ ենք, քանի որ Ադրբեջանի դիրքորոշումը մեզ համար մեծ նշանակություն ունի», ասել է նա։
Նախարարն ընդգծել է, որ «Զանգեզուրի միջանցքի» բացման աշխատանքներն ընթանում են բարձր մակարդակով՝ Թուրքիայի և Ադրբեջանի միջև սերտ համագործակցությամբ։
«Մենք նախապես պլանավորել ենք այն ամենը, ինչ անհրաժեշտ կլինի անել խաղաղ գործընթացի ավարտից հետո։ Անհրաժեշտ բոլոր նախապատրաստական աշխատանքներն արդեն կատարված են։ Անցյալում մենք իրականացրել ենք բազմաթիվ համատեղ նախագծեր, այդ պատճառով նորից սկսելու կարիք չի լինի», — նշել է Թուրքիայի գերատեսչության ղեկավարը։
Ավելի վաղ ՆԱՏՕ-ի Խորհրդարանական վեհաժողովում Թուրքիայի ներկայացուցիչ Մևլյութ Չավուշօղլուն հայտարարել էր, որ Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարությունը խորհրդակցում է կողմերի հետ՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի ներկայացուցիչների հնարավոր հանդիպման շուրջ Անթալիայի դիվանագիտական ֆորումի շրջանակում։

A trilateral meeting between the transport ministers of Turkey, Armenia, and Azerbaijan will only take place with Baku’s consent, said Turkish Minister of Transport Abdulkadir Uraloglu.
Speaking to Minval.az , Uraloglu stated that any negotiations in this format fully depend on Azerbaijan’s position.
“We frequently meet with Azerbaijan’s Minister of Digital Development and Transport, Rashad Nabiyev. There have also been several meetings between us and the Armenian transport minister. A trilateral meeting will happen only if Azerbaijan agrees. If that approval comes, we are fully prepared, as Azerbaijan’s stance is very important to us,” Uraloglu said.
The minister also noted that work on opening the so-called “Zangezur Corridor” is progressing at a high level due to close cooperation between Turkey and Azerbaijan.
“We have already planned everything needed for the post-peace process. All preparatory work has been completed. We’ve previously implemented many joint projects, so there’s no need to start from scratch,” the Turkish official added.
Earlier, Turkish representative Mevlüt Çavuşoğlu told the NATO Parliamentary Assembly that the foreign ministry is consulting with both parties about a possible Armenia-Azerbaijan meeting during the Antalya Diplomacy Forum.