Հայաստանն ու Հնդկաստանը մշակում են միջազգային ավտոմոբիլային փոխադրումների վերաբերյալ համաձայնագիր։ Այդ մասին հաղորդել են ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունից, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Ըստ նախարարության պարզաբանման՝ Հայաստանի և Հնդկաստանի միջև կանոնակարգված չէ ավտոմոբիլային տրանսպորտով ուղևորափոխադրումների և բեռնափոխադրումների բնագավառը, ինչը խոչընդոտում է երկու երկրների միջև փոխադրումների իրականացմանն ու տնտեսական համագործակցության զարգացմանը։
«ՀՀ ՏԿԵ նախարարությունը մշակել է «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Հնդկաստանի Հանրապետության կառավարության միջև միջազգային ավտոմոբիլային հաղորդակցության մասին» համաձայնագրի նախագիծը, որն ուղարկվել է հնդկական կողմին փոխհամաձայնեցման»,- հայտնել են գերատեսչությունից։

10 Ноябрь 2025 - 10:46 AMT
Армения и Индия разрабатывают двустороннее соглашение о международных автомобильных перевозках. Об этом сообщили в Министерстве территориального управления и инфраструктур Армении, передаёт Sputnik Армения.
В министерстве пояснили, что в настоящее время между двумя странами отсутствует правовая база, регулирующая грузовые и пассажирские перевозки автотранспортом, что затрудняет развитие логистики и экономического сотрудничества.
Министерство разработало проект соглашения под названием «О международном автомобильном сообщении между правительством Республики Армения и правительством Республики Индия» и направило его индийской стороне для согласования.