ՀԷՑ-ի ժամանակավոր կառավարիչ Ռոմանոս Պետրոսյանը հավանական է համարում, որ «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ն առաջիկայում կզրկվի իր լիցենզիայից՝ օրենքով սահմանված կարգով։ Այդ մասին նա հայտնել է ֆեյսբուքյան իր էջում հրապարակած տեսանյութում։
«ՀԷՑ-ում վերջին ամիսներին Ժամանակավոր կառավարչի լիազորությունների իրացման շրջանակներում իրականացված վերահսկողության եւ ստուգումների արդյունքում վեր հանված բազմաթիվ էական խախտումների եւ առերեւույթ իրավախախտումների հիման վրա հավանական եմ համարում, որ ՀԷՑ-ն օրենքով սահմանված կարգով առաջիկայում կզրկվի լիցենզիայից
Նոյեմբերի 18-ին ավարտվում է վարույթը, և ՀԾԿՀ-ն արդեն առաջիկա 1 շաբաթ -10 օրվա ընթացքում պետք է նիստ գումարի։ Մինչ այդ օրենքով սահմանված կարգով 3 օր առաջ պիտի վերջնական եզրակացության նախագիծը հրապարակի։ Մյուս կողմը ծանոթանալու հնարավորություն է ունենալու, որպեսզի դիրքորոշում ձևավորած՝ ներկայանա ՀԾԿՀ նիստին»,– նշել է Պետրոսյանը։
Նրա խոսքով, բացահայտված խախտումներից ամենաակնառուն տվյալների խեղաթյուրված ներկայացումն է, որն իրականացվել է տարիներ շարունակ՝ ազդելով սակագնային քաղաքականության վրա։
«ՀԷՑ կառավարիչները և ղեկավարները երկար ժամանակ պարզապես կեղծ հաշվետվություններ են ներկայացրել, ինչն ազդել է սակագնի ձևավորման վրա»,–ասել է նա։
Երկրորդ խախտումը, ըստ Պետրոսյանի, կապված է գնումների համակարգի հետ։ Ըստ նրա՝ ՀԷՑ-ը տարիներ շարունակ իրականացրել է կողմնակալ և խտրական գնումներ՝ տնտեսական շուկան ուղղորդելով դեպի «Տաշիր» խմբին փոխկապակցված ընկերություններ։
«Տարիներ ի վեր տասնյակ միլիարդավոր ներդրումային ծրագրերն իրականացվել են «Տաշիր» ընկերությունների խմբին աֆիլացված տնտեսական միավորների կողմից՝ փակ պահելով էներգետիկ համակարգում որևէ երրորդ խաղացողի ներգրավումը՝ դրանով իսկ խոչընդոտելով ոլորտի զարգացումը»,– ասել է նա։
Երրորդ հիմնական խախտումը, ըստ ժամանակավոր կառավարչի, ՀԷՑ-ի իրական հնարավորությունների, կորուստների և ստվերային շրջանառության թաքցումն է հանրությունից ու կառավարությունից։ Նա պնդում է, որ ցանցերում արձանագրվել են տասնյակ միլիոնավոր կիլովատտ-ժամների ստվերային շրջանառություններ, որոնք մոնետիզացվել են տարբեր տնտեսական ոլորտներում։
Պետրոսյանը հավելել է, որ բոլոր վերոնշյալ խախտումներով արդեն իսկ հարուցվել է մոտ 15 քրեական վարույթ, որոնք քննվում են Հակակոռուպցիոն կոմիտեում և Քննչական կոմիտեում։
Նոյեմբերի 13-ին սպասվում է Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նիստ, որի օրակարգում ընդգրկված է ՀԷՑ-ի՝ էլեկտրական էներգիայի բաշխման №0092 լիցենզիայի դադարեցման հարցը։

Временный управляющий ЗАО «Электрические сети Армении» (ЭСА ) Романос Петросян считает вероятным, что компания в ближайшее время лишится лицензии в порядке, установленном законом. Об этом он заявил в опубликованном на своей странице в Facebook видеообращении.
«На основании множества существенных нарушений и предполагаемых правонарушений, выявленных в результате проверок и контроля, проведенных за последние месяцы в рамках полномочий временного управляющего, я считаю вероятным, что ЭСА в установленном законом порядке вскоре лишится лицензии», — сказал Петросян.
По его словам, производство завершится 18 ноября, и в течение следующих 7–10 дней Комиссия по регулированию общественных услуг (КРОУ) должна провести заседание. «До этого, как установлено законом, за 3 дня должно быть опубликовано проектное заключение. Другая сторона получит возможность ознакомиться с ним и представить свою позицию на заседании КРОУ», — пояснил он.
Среди самых грубых нарушений Петросян выделил многолетнее искажение отчетных данных, повлиявшее на тарифную политику.
«Руководство и управляющие ЭСА в течение многих лет просто фальсифицировали отчетность, что отразилось на формировании тарифа», — отметил он.
Второе нарушение касается системы закупок. По словам Петросяна, ЭСА в течение долгого времени осуществляло предвзятые и дискриминационные закупки, направляя рыночные процессы в пользу аффилированных с группой «Ташир» компаний.
«На протяжении многих лет инвестиционные программы на десятки миллиардов драмов реализовывались хозяйствующими субъектами, связанными с группой компаний "Ташир", что препятствовало участию других игроков в энергетическом секторе и тормозило развитие отрасли», — заявил он.
Третье ключевое нарушение, по словам временного управляющего, — это сокрытие реальных возможностей ЭСА, объемов потерь и теневого оборота от общества и правительства. Он утверждает, что в сетях было зафиксировано теневое потребление десятков миллионов киловатт-часов, монетизированное в различных секторах экономики.
Петросян добавил, что по всем перечисленным нарушениям уже возбуждено около 15 уголовных дел, которые расследуются Антикоррупционным комитетом и Следственным комитетом.
13 ноября состоится заседание Комиссии по регулированию общественных услуг, на котором будет рассмотрен вопрос о приостановлении лицензии №0092 на распределение электроэнергии ЗАО «ЭСА».