ՀԷՑ-ի ժամանակավոր կառավարիչ Ռոմանոս Պետրոսյանը հավանական է համարում, որ «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ն առաջիկայում կզրկվի իր լիցենզիայից՝ օրենքով սահմանված կարգով։ Այդ մասին նա հայտնել է ֆեյսբուքյան իր էջում հրապարակած տեսանյութում։
«ՀԷՑ-ում վերջին ամիսներին Ժամանակավոր կառավարչի լիազորությունների իրացման շրջանակներում իրականացված վերահսկողության եւ ստուգումների արդյունքում վեր հանված բազմաթիվ էական խախտումների եւ առերեւույթ իրավախախտումների հիման վրա հավանական եմ համարում, որ ՀԷՑ-ն օրենքով սահմանված կարգով առաջիկայում կզրկվի լիցենզիայից
Նոյեմբերի 18-ին ավարտվում է վարույթը, և ՀԾԿՀ-ն արդեն առաջիկա 1 շաբաթ -10 օրվա ընթացքում պետք է նիստ գումարի։ Մինչ այդ օրենքով սահմանված կարգով 3 օր առաջ պիտի վերջնական եզրակացության նախագիծը հրապարակի։ Մյուս կողմը ծանոթանալու հնարավորություն է ունենալու, որպեսզի դիրքորոշում ձևավորած՝ ներկայանա ՀԾԿՀ նիստին»,– նշել է Պետրոսյանը։
Նրա խոսքով, բացահայտված խախտումներից ամենաակնառուն տվյալների խեղաթյուրված ներկայացումն է, որն իրականացվել է տարիներ շարունակ՝ ազդելով սակագնային քաղաքականության վրա։
«ՀԷՑ կառավարիչները և ղեկավարները երկար ժամանակ պարզապես կեղծ հաշվետվություններ են ներկայացրել, ինչն ազդել է սակագնի ձևավորման վրա»,–ասել է նա։
Երկրորդ խախտումը, ըստ Պետրոսյանի, կապված է գնումների համակարգի հետ։ Ըստ նրա՝ ՀԷՑ-ը տարիներ շարունակ իրականացրել է կողմնակալ և խտրական գնումներ՝ տնտեսական շուկան ուղղորդելով դեպի «Տաշիր» խմբին փոխկապակցված ընկերություններ։
«Տարիներ ի վեր տասնյակ միլիարդավոր ներդրումային ծրագրերն իրականացվել են «Տաշիր» ընկերությունների խմբին աֆիլացված տնտեսական միավորների կողմից՝ փակ պահելով էներգետիկ համակարգում որևէ երրորդ խաղացողի ներգրավումը՝ դրանով իսկ խոչընդոտելով ոլորտի զարգացումը»,– ասել է նա։
Երրորդ հիմնական խախտումը, ըստ ժամանակավոր կառավարչի, ՀԷՑ-ի իրական հնարավորությունների, կորուստների և ստվերային շրջանառության թաքցումն է հանրությունից ու կառավարությունից։ Նա պնդում է, որ ցանցերում արձանագրվել են տասնյակ միլիոնավոր կիլովատտ-ժամների ստվերային շրջանառություններ, որոնք մոնետիզացվել են տարբեր տնտեսական ոլորտներում։
Պետրոսյանը հավելել է, որ բոլոր վերոնշյալ խախտումներով արդեն իսկ հարուցվել է մոտ 15 քրեական վարույթ, որոնք քննվում են Հակակոռուպցիոն կոմիտեում և Քննչական կոմիտեում։
Նոյեմբերի 13-ին սպասվում է Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նիստ, որի օրակարգում ընդգրկված է ՀԷՑ-ի՝ էլեկտրական էներգիայի բաշխման №0092 լիցենզիայի դադարեցման հարցը։

Romanos Petrosyan, the temporary manager of Electric Networks of Armenia (ENA), said it is likely that the company will soon lose its license in accordance with legal procedures. He made this statement in a video posted on his Facebook page.
“Based on numerous major violations and apparent legal offenses revealed through oversight and inspections conducted in recent months under the temporary manager’s mandate at ENA, I consider it likely that ENA will soon be stripped of its license as per the law,” Petrosyan stated.
He noted that the proceedings are set to conclude on November 18, and the Public Services Regulatory Commission (PSRC) is expected to convene a session within the next 7 to 10 days. “Before that, by law, the draft of the final decision must be published three days in advance. The other party will have the opportunity to review it and present its position at the PSRC meeting,” he added.
According to Petrosyan, one of the most serious violations is the long-standing falsification of data, which impacted tariff policy.
“ENA’s managers and executives submitted falsified reports for years, which affected the formation of electricity tariffs,” he said.
The second violation concerns the procurement system. Petrosyan claimed that ENA has conducted biased and discriminatory procurements for years, steering the market toward companies affiliated with the Tashir Group.
“For many years, investment projects worth tens of billions have been implemented by economic entities affiliated with Tashir Group, effectively excluding third-party players from the energy system and hindering sectoral development,” he said.
The third major violation, according to the interim manager, involves concealing the company’s actual capacities, losses, and shadow turnover from the public and the government. He asserted that tens of millions of kilowatt-hours in shadow turnover have been recorded in the network, monetized across various sectors of the economy.
Petrosyan added that around 15 criminal cases have already been initiated based on the above-mentioned violations. These cases are currently under investigation by the Anti-Corruption Committee and the Investigative Committee.
On November 13, the Public Services Regulatory Commission is scheduled to hold a session to address the potential suspension of ENA’s electricity distribution license №0092.