Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտարարել է, որ ՌԴ–ն պատրաստ քննարկել Հայաստանի բոլոր հնարավոր անհանգստությունները երկկողմ հարաբերություններում։ Նա նշել է, որ վերջին ժամանակներում Հայաստանում ավելի հաճախ են հնչում Երևանի դեմ «հիբրիդային պատերազմների» մասին քննարկումները:
Միևնույն ժամանակ նա ասել է, որ Հայաստանի դեմ «հիբրիդային պատերազմի» մասին հայտարարությունները հնչում են ՌԴ հետ կապերի զարգացման կողմնակիցների հետապնդումների ֆոնին, հայտնում է ՌԴ ԱԳՆ–ն։
«Հիշեցնեմ, որ «հիբրիդային պատերազմների» հայեցակարգը հորինել են և կիրառել ամերիկյան ռազմական տեսաբանները։ Այն կիրառվել է ՀՀ–ի հարևան Վրաստանում՝ կոպտորեն միջամտելով ներքին քաղաքական գործընթացներին և զբաղվելով բացահայտ քաղաքական շանտաժով։ Հայաստանի դեմ «հիբրիդային պատերազմի» մասին հայտարարությունները հնչում են մեր երկրի հետ կապերի զարգացման կողմնակիցների հետապնդումների ֆոնին։ Կարծես թե վերջին տարիներին այլ երկրներում, օրինակ՝ Մոլդովայում փորձարկված սխեմայով»,–ասել է Զախարովան։
Նա հավելել է, որ ռուսական կողմը պատրաստ է քննարկումները Երևանի հետ ծավալել տարբեր ձևաչափերով։
«Պատրաստ ենք քննարկել հայ գործընկերների հնարավոր մտահոգությունները ինչպես խորհրդարանական գծով, այնպես էլ պրոֆիլային գերատեսչությունների միջև մեր առաջարկած խորհրդակցությունների շրջանակում, այդ թվում, եթե անհրաժեշտ է, ռուս-հայկական հարաբերությունների շուրջ ձևավորվող տեղեկատվական ֆոնի շտկման նպատակով»,- նշել է Զախարովան:
Նա ասել է, որ Մոսկվան միշտ առանց հապաղելու օգնության է հասնում Հայաստանին, իսկ Արևմուտքի միջնորդական ջանքերը պետք է ժամանակի փորձություն անցնեն՝ հիշեցնելով, որ 2024–ի հունիսին Ռուսաստանի մասնագետները կարճ ժամանակում վերականգնեցին Հայաստանի հյուսիսում հեղեղումներից ավերված երկաթուղային հատվածը, իսկ նոյեմբերին ցորենի մատակարարում կազմակերպեցին Ադրբեջանի և Վրաստանի տարածքներով:
Ավելի վաղ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն էր ասել, որ «հյուսիսային հարևանի» կողմից Հայաստանի դեմ «հիբրիդային պատերազմ» է տարվում և որ այն կսրվի 2026–ի ընտրություններից առաջ:

Maria Zakharova, spokesperson for the Russian Foreign Ministry, stated that Russia is ready to discuss all concerns raised by Armenia in the context of bilateral relations. She made these remarks amid increasing references in Armenia to alleged “hybrid warfare” targeting Yerevan.
Zakharova noted that such statements are often made against the backdrop of pressure on those who support closer ties with Russia. According to her, “The concept of hybrid warfare was invented and employed by American military theorists and was used in Armenia’s neighboring country Georgia, where the U.S. grossly interfered in internal affairs and engaged in political blackmail.”
She added that the recent claims in Armenia resemble patterns seen in countries like Moldova in recent years.
Zakharova stressed that Moscow is open to dialogue in various formats, including parliamentary channels and interdepartmental consultations, to address Armenia’s concerns and “correct the information background around Russian-Armenian relations.”
She also pointed out that Russia has consistently helped Armenia without delay, in contrast to the West’s still-unproven mediation efforts. She cited the rapid reconstruction of a flood-damaged railway segment in northern Armenia in June 2024 and Russia’s November wheat supply via Azerbaijan and Georgia.
Earlier, Armenian National Assembly Speaker Alen Simonyan claimed that a “hybrid war” is being waged against Armenia by its “northern neighbor” and warned it could intensify before the 2026 elections.