Նոյեմբերի 13-ին Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը որոշում է ընդունելու դադարեցնել գործարար Սամվել Կարապետյանին պատկանող«Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերության՝ էլեկտրաէներգիայի բաշխման լիցենզիան, հայտնում է ՀԷՑ Վերահսկողական կոմիտեն։
ՀԷՑ–ի գլխավոր տնօրենի նախկին պաշտոնակատար Դավիթ Ղազինյանը, անդրադառնալով հարցին, ասել է, որ «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերության բաշխման լիցենզիայի դադարեցմամբ, կբացահայտվեն իշխանության խորքային քաղաքական նպատակները՝ սեփականության վերաբաշխման նոր, բացահայտ քաղաքական փուլի ձևով։
Նա հավելել է, որ լիցենզիայի դադարեցումը՝ առանց որևէ շուկայական կամ տեխնիկական խախտման փաստարկի, նշանակում է բացահայտ ոտնձգություն սեփականության իրավունքի դեմ:
Ղազինյանը հիշեցրել է, որ այս գործընթացի մեկնարկը համընկել է այն պահի հետ, երբ ՀԷՑ-ի սեփականատեր Սամվել Կարապետյանը դարձել է, իր ձևակերպմամբ, «մտացածին քրեական հետապնդման» թիրախ։
«Այժմ նույն մեխանիզմը օգտագործվում է նրա բիզնես կառույցների նկատմամբ՝ ՀԷՑ-ը «հանրային գերակա շահ» ճանաչելու և այն իշխանական կառավարման ներքո վերցնելու պատրվակով»,– nել է նա։
Ղազինյանն այս գործընթացը որակել է բռնազավթում փոխհատուցման քողի տակ ու ավելացրել, որ այն հակասում է ՀՀ Սահմանադրության 60-րդ հոդվածին և էներգետիկ ոլորտի կայունության ու կանխատեսելիության սկզբունքներին։
Հուլիսի 3-ին Ազգային ժողովն ընդունել է «Հանրային ծառայությունները կարգավորող մարմնի մասին» և «Էներգետիկայի մասին» օրենքներում առաջարկված փոփոխությունների փաթեթը, որը, ըստ էության, հիմք է ստեղծել ՀԷՑ-ը պետականացնելու համար։
Դեռ հունիսի 18-ին՝ Սամվել Կարապետյանի կալանավորումից ժամեր առաջ, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ նշելով, որ եկել է ժամանակը ՀԷՑ-ը պետականացնելու։ Նա նաև նախազգուշացրել է, որ կազատի այն աշխատակիցներին, ովքեր չեն համագործակցի պետության հետ։ Հունիսի 24-ին վարչապետը տեղեկացրել է, որ պետականացման ծրագիրն արդեն պատրաստ է։
Հուլիսի 18-ին հայտնի է դարձել, որ ՀԾԿՀ-ն ՀԷՑ-ի ժամանակավոր կառավարիչ է նշանակել Ռոմանոս Պետրոսյանին, ով նախկինում զբաղեցրել է պետական վերահսկողության ծառայության պետի պաշտոնը։ Նույն հանձնաժողովը նաև վարույթ է նախաձեռնել ընկերության նկատմամբ՝ հիմք ընդունելով կառավարության ներկայացրած հաղորդումը։
Սամվել Կարապետյանը ՀԷՑ-ը ձեռք է բերել 2016 թվականին՝ ՀՀ նախկին իշխանությունների խնդրանքով, և այդ ժամանակից ի վեր ներդրումներ է իրականացրել՝ ընկերության արդիականացման նպատակով, որոնց ծավալը կազմել է հարյուր միլիոնավոր դոլարներ։

On November 13, Armenia’s Public Services Regulatory Commission is expected to revoke the electricity distribution license of Electric Networks of Armenia (ENA), a company owned by businessman Samvel Karapetyan, according to the ENA Supervisory Committee.
David Ghazinyan, former acting CEO of ENA, commented that the license termination marks the start of a new political phase of property redistribution, revealing deeper state intentions.
He emphasized that the move lacks any justification based on market or technical violations, calling it a direct violation of property rights.
Ghazinyan recalled that the process began around the time when Karapetyan became the subject of what he described as a “fabricated criminal prosecution.” He argued that the same mechanism is now being used to target his business assets, under the pretext of recognizing ENA as a matter of “overriding public interest” and placing it under state control.
He labeled the process a “seizure disguised as compensation”, claiming it contradicts Article 60 of Armenia’s Constitution and undermines the principles of predictability and stability in the energy sector.
On July 3, Armenia’s parliament passed legislative amendments enabling ENA’s potential nationalization. Prime Minister Nikol Pashinyan had announced on June 18, just hours before Karapetyan’s arrest, that it was time to make ENA state-owned. He also warned that employees who refuse to cooperate would be dismissed. On June 24, he confirmed that a state takeover plan was ready.
On July 18, the regulatory commission appointed Romanos Petrosyan as interim manager of ENA and launched proceedings against the company based on a government report.
Karapetyan acquired ENA in 2016 at the request of Armenia’s former authorities, investing hundreds of millions of dollars in modernizing the company since then.