ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը, անդրադառնալով խոսակցություններին, որոնք ծավալվել են Ղազախստանից ներկրված 4–րդ կարգի ցորենի շուրջ, ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ նման տեսակի հացահատիկ Հայաստան մշտապես է ներկրվել։
«Ժողովուրդ ջան, չգիտեմ ինչից եք զարմացել, բայց Հայաստան միշտ եկել է ու կգա և 1-ին կարգի, և 2-րդ կարգի, և 3-րդ կարգի և 4-րդ կարգի ցորեն։
Ավելին, 4-րդ կարգի ցորեն Հայաստան եկել է ոչ միայն հիմա, ոչ միայն Սերժի, Ռոբի ու Լևոնի ժամանակ, այլև Դեմիրճյանի, Զարոբյանի, Քոչինյանի ու իրենցից առաջ եղած մարդկանց ժամանակ։
Սիրում եմ բոլորիդ։ Այդ թվում նրանց, ովքեր առավոտյան իրենց կերած հացը համարում են անասնակեր»,–գրել է նա։
4-րդ կարգի ցորենը հիմնականում օգտագործվում է կերերի արտադրության համար և որպես հավելանյութ՝ հաց թխելիս, երբ խառնում են ավելի խոշոր ցորենի տեսակների հետ։ Ղազախստանից Ադրբեջանի և Վրաստանի տարածքով ՀՀ ներմուծված ցորենը 4–րդ կարգի է։

Economy Minister Gevorg Papoyan addressed public concerns over recent imports of fourth-type wheat from Kazakhstan. In a Facebook post, he stated that this type of grain has always been imported to Armenia.
“Dear people, I don't understand what you're surprised about. Armenia has always received wheat of the 1st, 2nd, 3rd, and 4th types, and will continue to do so,” he wrote.
Papoyan noted that the import of fourth-type wheat is not a recent development: “Such wheat came to Armenia not only now, not only under Serzh, Robert, and Levon, but also during the times of Demirchyan, Zarobyan, Kochinyan, and their predecessors.”
He ended his post with a message to critics: “Love you all, including those who call their morning bread animal feed.”
Fourth-type wheat is primarily used for producing animal feed or added in small quantities to flour blends when baking bread. The wheat imported from Kazakhstan, through Azerbaijan and Georgia, belongs to this category.