ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը, անդրադառնալով խոսակցություններին, որոնք ծավալվել են Ղազախստանից ներկրված 4–րդ կարգի ցորենի շուրջ, ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ նման տեսակի հացահատիկ Հայաստան մշտապես է ներկրվել։
«Ժողովուրդ ջան, չգիտեմ ինչից եք զարմացել, բայց Հայաստան միշտ եկել է ու կգա և 1-ին կարգի, և 2-րդ կարգի, և 3-րդ կարգի և 4-րդ կարգի ցորեն։
Ավելին, 4-րդ կարգի ցորեն Հայաստան եկել է ոչ միայն հիմա, ոչ միայն Սերժի, Ռոբի ու Լևոնի ժամանակ, այլև Դեմիրճյանի, Զարոբյանի, Քոչինյանի ու իրենցից առաջ եղած մարդկանց ժամանակ։
Սիրում եմ բոլորիդ։ Այդ թվում նրանց, ովքեր առավոտյան իրենց կերած հացը համարում են անասնակեր»,–գրել է նա։
4-րդ կարգի ցորենը հիմնականում օգտագործվում է կերերի արտադրության համար և որպես հավելանյութ՝ հաց թխելիս, երբ խառնում են ավելի խոշոր ցորենի տեսակների հետ։ Ղազախստանից Ադրբեջանի և Վրաստանի տարածքով ՀՀ ներմուծված ցորենը 4–րդ կարգի է։

Министр экономики Армении Геворг Папоян прокомментировал обсуждения, связанные с импортом из Казахстана пшеницы 4-го сорта. В публикации на своей странице в Facebook он отметил, что такая пшеница всегда поставлялась в Армению.
«Дорогие соотечественники, не понимаю, чему вы удивляетесь. В Армению всегда поступала и будет поступать пшеница 1-го, 2-го, 3-го и 4-го сортов», — написал он.
Папоян подчеркнул, что поставки пшеницы 4-го сорта велись не только сейчас: «Пшеница этого сорта поступала в страну не только при Саргсяне, Кочаряне и Тер-Петросяне, но и во времена Демирчяна, Заробяна, Кочиняна и их предшественников».
Министр также обратился к критикам: «Я люблю вас всех. В том числе и тех, кто считает свой утренний хлеб кормом для скота».
Пшеница 4-го сорта в основном используется для производства кормов, а также как добавка при выпечке хлеба, когда её смешивают с более качественными сортами. Импортируемая из Казахстана пшеница, проходящая через территорию Азербайджана и Грузии, относится именно к этому сорту.