Նոյեմբերի 4–5-ը Երևանում կայացած «Orbeli 2025» միջազգային ֆորումին մասնակցած Թուրքիայի Էներգետիկ ռազմավարությունների և քաղաքականությունների հետազոտական կենտրոնի (TESPAM) նախագահ Օղուզհան Աքյեները կիսվել է իր առաջին այցելության տպավորություններով և հայ–թուրքական հարաբերությունների վերաբերյալ դիտարկումներով, հայտնում է Ermenihaber-ը։
Թուրք փորձագետն ասել է, որ Հայաստան այցելելուց առաջ իր շրջապատից որոշ բացասական կարծիքներ էր լսել, սակայն Երևանում ունեցած կարճատև փորձը ամբողջովին հակառակ պատկեր է ցույց տվել։
«Տեղում տեսա, որ Հայաստանը՝ իր մարդկանցով, փողոցներով, երաժշտությամբ, ուտեստներով, մշակութային բաղադրիչներով, բազմաթիվ ընդհանրություններ ունի Թուրքիայի հետ։ Ինձ օտար քաղաքում չէի զգում։ Էզանի ձայնի բացակայությունից զատ, թվում էր՝ փողոցում հանդիպած շատերի հետ կարող եմ անմիջապես թուրքերեն խոսել։
Բացի այդ, Օրբելի կենտրոնի բազմաթիվ գործընկերների մաքուր թուրքերենը և նրանց անկեղծ վերաբերմունքը նույնպես ինձ ավելի ազատ զգալու պատճառ դարձան։ Ինչ վերաբերում է միջոցառմանը՝ տարբեր երկրներից մասնակիցների հավաքվելը և խաղաղությանը միտված արդյունավետ քաղաքացիական դիվանագիտության միջավայրի ձևավորումը, իմ կարծիքով, շատ արժեքավոր էր։ Կարծում եմ՝ միջոցառումն իր նպատակին հասավ»,-ասել է նա։
Խոսելով հայ–թուրքական սահմանի հնարավոր բացման մասին՝ Աքյեներն ասել է, որ այն վաղ թե ուշ կբացվի։
«Իհարկե, գործընթացում կարող են լինել որոշ տեխնիկական պահանջներ և գուցե քաղաքական ակնկալիքներ։ Բայց առաջին անգամ է, որ երեք երկրների ղեկավարները՝ ներառյալ Ադրբեջանը, կարողանում են հանդիպել նույն կետում։ Մյուս կողմից՝ սեղանի շուրջ հնչեցվող հայտարարություններից բացի, չպետք է մոռանանք սոցիալ-հոգեբանական այն գործոնը, որին առնչվում է խաղաղության գործընթացը. ժամանակին տարածաշրջանից դուրս որոշ դերակատարների կազմակերպած «կեղտոտ խաղերով» միմյանցից հեռացված հասարակությունների գրեթե 100 տարուց ավելի տևած տարանջատումը։
Ավելի քան 100 տարի տևած այդ բաժանումը կարճ ժամանակում հաղթահարելը հեշտ չէ։ Սակայն առաջին անգամ է, որ այս համատեքստում հույսերը այսքան ամրապնդված են։ Սա, անկասկած, հեշտ չի լինելու։
Բայց քայլ առ քայլ, քանի դեռ Թուրքիայում նախագահը Էրդողանն է, Ադրբեջանում՝ նախագահը Ալիևն է, իսկ Հայաստանում՝ վարչապետը Փաշինյանն է, պատերազմի վրա հույս դրած ուժերի «հացի վրա այլևս կարագ չի քսվի»։ Դրան կհաջորդի սահմանային անցակետերի փուլային բացումը։ Հուսով եմ հենց այս գործընթացում հարաբերությունները նորից կկարգավորվեն, և հազարամյակներով նույն աշխարհագրությունում միասին ապրած հասարակությունները կրկին կհամագործակցեն»,–ասել է փորձագետը։
Անդրադառնալով էներգետիկ հնարավորություններին՝ Աքյեները նշել է, որ սահմանների բացումը կարող է խթանել ոչ միայն լոգիստիկան, այլև տարածաշրջանային ներդրումները և համագործակցությունը էներգետիկ ոլորտում։
ՀՀ կառավարության նոր որոշմամբ՝ 2025 թվականի նոյեմբերի 1-ից ՀՀ մուտքի կամ ելքի սահմանանշանի (կնիքի) վրա այլևս չի լինելու Արարատ լեռան պատկերը։ Որոշումն ընդունվել է կառավարության նիստում՝ որպես չզեկուցվող հարց։ Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար և «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչության անդամ Արսեն Թորոսյանը հայտարարել է, որ կնիքները համապատասխանեցվել են սահմանահատումներին ներկայացվող ժամանակակից պահանջներին, ինչպես նաև «Իրական Հայաստանի» գաղափարախոսությանը։

Oguzhan Akyener, President of the Turkish Center for Energy Strategies and Policies (TESPAM), shared his impressions of his first visit to Armenia and thoughts on Armenian–Turkish relations during the Orbeli 2025 international forum held in Yerevan on November 4–5, according to Ermenihaber.
The Turkish expert noted that before his trip, he had heard negative remarks from people around him, but his short stay in Yerevan left a completely different impression.
“On the ground, I saw that Armenia, with its people, streets, music, cuisine, and cultural elements, shares many similarities with Turkey. I never felt like I was in a foreign city. Aside from the absence of the ezan (call to prayer), I felt as though I could easily speak Turkish with many people I encountered in the streets.”
He also praised the Orbeli Center’s staff, highlighting their fluent Turkish and warm demeanor, which made him feel more at ease. Regarding the event itself, Akyener emphasized the significance of bringing together participants from different countries and fostering a peaceful atmosphere for citizen diplomacy. “I believe the forum achieved its goal,” he said.
Addressing the issue of reopening the Armenian–Turkish border, Akyener said he believes it will happen sooner or later.
“Of course, some technical and perhaps political conditions may emerge along the way. But this is the first time leaders of all three countries — including Azerbaijan — have managed to meet at the same point. Beyond the statements made at negotiation tables, we must also consider the socio-psychological factors in the peace process. For over a century, societies have been separated by 'dirty games' orchestrated by outside actors.”
He acknowledged that overcoming this century-long division will not be easy, but expressed optimism: “For the first time, hope has become this strong. This won’t be easy, but step by step, as long as Erdogan is president in Turkey, Aliyev in Azerbaijan, and Pashinyan in Armenia — the forces relying on war will no longer ‘spread butter on their bread.’ This will be followed by a phased reopening of border checkpoints. I hope this process will lead to normalized relations and renewed cooperation between societies that lived together in the same geography for millennia.”
On energy prospects, Akyener noted that border reopening could stimulate not only logistics but also regional investment and collaboration in the energy sector.