Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը, պատասխանելով ռուսական ցորենից հրաժարվելու ՀՀ մտադրության մասին հարցին, ասել է, որ ԱՀԾ հայտարարությունները մերկապարանոց չեն լինում, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
ՌԴ արտաքին հետախուզության ծառայությունը հայտարարել է, որ «Հայաստանը, քաղաքական նկատառումներով, ուզում է «պոկվել ՌԴ–ից» և աջակցել Ուկրաինային՝ ցորենի մի մասն ավելի բարձր գնով գնելով Կիևից։ Ըստ նույն աղբյուրի՝ ուկրաինական հացահատիկի արժեքը ռուսականից մոտ մեկուկես անգամ բարձր է, ուստի առաջարկվել է, որ ԵՄ–ն փոխհատուցի գների տարբերությունը։
«Ինչ վերաբերում է ԱՀԾ հաղորդագրությանը, ապա դրանք երբեք մերկապարանոց չեն լինում»,–ասել է նա։
Պեսկովը միևնույն ժամանակ հույս է հայտնել, որ ՌԴ և ՀՀ համագործակցությունը կշարունակվի։
«Դուք գիտեք, որ հաճախակի շփումներ են տեղի ունենում ամենաբարձր մակարդակով։ Ռուսաստանի և Հայաստանի երկկողմ համագործակցության օրակարգում բազում հարցեր կան։ Մենք հույս ունենք, որ այս համագործակցությունը կշարունակվի», — ասել է Պեսկովը։
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հերքել է այն տեղեկությունները, թե Հայաստանը մտադիր է հրաժարվել ռուսական հացահատիկից՝ հօգուտ ուկրաինականի` դա անվանելով «անհեթեթություն»:

Kremlin spokesperson Dmitry Peskov commented on Armenia’s alleged intention to abandon Russian wheat in favor of Ukrainian imports, as claimed by Russia’s Foreign Intelligence Service. He stated that such statements “are never baseless,” RIA Novosti reports.
Responding to questions about the report, Peskov said, “Russia’s Foreign Intelligence Service’s statements are never made without basis.”
At the same time, he expressed hope that cooperation between Russia and Armenia would continue: “There are frequent high-level contacts. There are many issues on the bilateral cooperation agenda between Russia and Armenia. We hope this cooperation will continue.”
Earlier, Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan dismissed the wheat-related claims as “absolute nonsense,” denying any intention to shift from Russian to Ukrainian grain imports.