ՍԱՏՄ-ն պետական վերահսկողության շրջանակներում իրականացրել է ՌԴ–ից և Ղազախստանից ներկրված ցորենի խմբաքանակների լաբորատոր փորձարկումներ իր ենթակայությանը հանձնված «Հանրապետական անասնաբուժասանիտարական և բուսասանիտարական լաբորատոր ծառայությունների կենտրոն» ՊՈԱԿ-ում, հայտնում է Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմինը։
Փորձարկումներն իրականացվել են երեք ուղղություններով․
1․ Բուսասանիտարական փորձարկումներ՝ համաձայն Մաքսային Միության հանձնաժողովի 2010 թվականի հունիսի 18-ի թիվ 318 որոշմամբ հաստատված «Եվրասիական տնտեսական միությունում բույսերի կարանտինի ապահովման մասին» պահանջների,
2․ անվտանգության ցուցանիշների փորձարկումներ՝ համաձայն Մաքսային Միության «Հացահատիկի անվտանգության մասին» 015/2011 տեխնիկական կանոնակարգի պահանջների,
3․ որակի ցուցանիշների փորձարկումներ՝ համաձայն ԳՈՍՏ 9353-2016 «Ցորեն․ տեխնիկական պայմաններ» ստանդարտի պահանջների:
Փորձարկումների արդյունքները․
1․ Բուսասանիտարական փորձարկումների ընթացքում իրականացված միջատաբանական, բուսաախտաբանական և մոլախոտաբանական հետազոտությունների արդյունքում կարանտին վնասակար օրգանիզմներ չեն հայտնաբերվել,
2․ անվտանգության ցուցանիշների փորձարկումների շրջանակում հետազոտվել են թունավոր տարրերը (ծանր մետաղները), պեստիցիդները, միկոտոքսինները և ռադիոակտիվությունը։ Արդյունքում սահմանային թույլատրելի խտություններից շեղումներ չեն արձանագրվել,
3․ որակի ցուցանիշների լաբորատոր հետազոտությունները դեռ ընթացքում են, արդյունքները կհրապարակվեն պատրաստ լինելուն պես:
30 տարվա դադարից հետո Ադրբեջանի և Վրաստանի տարածքով ՀՀ է ներկրվել ցորեն ՌԴ–ից և Ղազախստանից։ Ղազախստանից ներկրված ցորենը 4–րդ կարգի է, ինչն աղմուկ է բարձրացրել համացանցում։
4-րդ կարգի ցորենը հիմնականում օգտագործվում է կերերի արտադրության համար և որպես հավելանյութ՝ հաց թխելիս, երբ խառնում են ավելի խոշոր ցորենի տեսակների հետ։ Ղազախստանից Ադրբեջանի և Վրաստանի տարածքով ՀՀ ներմուծված ցորենը 4–րդ կարգի է։

13 Ноябрь 2025 - 10:58 AMT
В рамках государственного контроля Служба по надзору за безопасностью пищевых продуктов Армении (САТМ) провела лабораторные испытания партий пшеницы из России и Казахстана. Анализы проводились в подведомственном Центре республиканских ветеринарно-санитарных и фитосанитарных лабораторных служб.
Испытания проводились по следующим направлениям:
1. Фитосанитарные испытания — в соответствии с решением № 318 от 18 июня 2010 года Комиссии Таможенного союза. В ходе энтомологических, фитопатологических и сорных исследований карантинные вредные организмы не обнаружены.
2. Испытания по показателям безопасности — проведены в соответствии с техническим регламентом ТС 015/2011 «О безопасности зерна». По показателям токсичных элементов (тяжёлых металлов), пестицидов, микотоксинов и радиоактивности отклонений от предельно допустимых норм не выявлено.
3. Испытания по качеству — лабораторные анализы в соответствии со стандартом ГОСТ 9353-2016 «Пшеница. Технические условия» продолжаются. Результаты будут опубликованы после завершения тестирования.
Впервые за 30 лет пшеница была импортирована в Армению через территорию Азербайджана и Грузии. Казахская пшеница относится к 4-му классу, который чаще всего используется для производства кормов или в качестве добавки к высокосортной пшенице при выпечке. Этот факт вызвал бурные обсуждения в сети.