«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Աննա Գրիգորյանը Ազգային ժողովում ունեցած ելույթում ուշադրություն է հրավիրել այն հանգամանքին, որ վերջին 7 տարիների ընթացքում Հայաստանի պետական պարտքը կրկնապատկվել է։
«2018թ․ վերջին մեր պետական պարտքը մոտ 7 միլիարդ դոլար էր, իսկ հիմա՝ մինչև 14 միլիարդ դոլար, այսինքն՝ մոտ կրկնակի ավելացել է։ Իսկ պարտքի սպասարկման համար այս տարի տրվելու է 432 միլիարդ դրամ, որը մոտ կրկնակի ավելի է մեր առողջապահության ոլորտին տրվող գումարից։ Այդքան գումարներ ներգրավել եք, իսկ ի՞նչ հավելյալ արժեք է ստեղծվել մեր երկրում, որ մեր թոռները կարողանան գնահատել այդ արժեքը»,- իշխանության ներկայացուցիչներին հարց է ուղղել պատգամավորը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Նրա խոսքով, թեև խոստացվել է կառուցել 300 դպրոց, իրականում դրանցից ավարտվել է միայն 59-ի շինարարությունը՝ որոնցից միայն 33-ն են լիովին նոր, իսկ մնացած 26-ը՝ վերակառուցված։
Նա նաև հիշեցրել է, որ խոստացված 15 ջրամբարներից միայն Վեդիինն է կառուցվել, այն էլ, պատգամավորի խոսքով, 2016թ․-ին է մեկնարկել կառուցումը, գործող իշխանության օրոք ավարտվել է։։
Մկրտչյանը շեշտել է՝ պետական պարտքը գրեթե կրկնապատկած իշխանությունն այս տարիների ընթացքում ռազմավարական նշանակության որևէ օբյեկտ, ենթակառուցվածք չի ավելացրել երկրում։ Հիշեցրեց տարիներ շարունակ հնչող մետրոյի «Աջափնյակ» կայարանի կառուցման խոստման մասին՝ նշելով, որ իշխանության խոստումները նման են հենց կայարանին, որի մասին տարիներ շարունակ խոսում են, բայց այն գոյություն չունի ինչպես խաղաղությունը, ժողովրդավարությունը։
Պատգամավորը նաև նկատել է, որ օտարերկրյա կապիտալը հեռանում է Հայաստանից, իսկ ներդրումների զուտ ներհոսքը նվազել է 155 միլիոն դոլարով՝ խոսելով ներդրումային միջավայրի վատթարացման մասին։
«Իրականում օտարերկրյա կապիտալը փախչում է մեր երկրից, ներդրումների զուտ ներհոսքը նվազել է 155 միլիոն դոլարով, իրականում ո՞վ պետք է գա, մեր երկրում ներդում անի, երբ օրը ցերեկով բիզնես են խլում, երբ հայտարարվում է՝ հարկատուն հերոս է, բայց այդ կարգախոսի ներքո կեղեքում են մեր հայրենակիցներին, հարկային տեռոր է իրականացվում։ Ձեզ համար հարկատուն ոչ թե հերոս է, այլ սովորական տուգանքի մատերիալ։ Իսկ եթե էդ հարկատուն մի հատ էլ ընդդիմադիր հայացքներ է ունենում, առնվազն պոլին պետք է պառկեցնել»,- հայտարարեց Աննա Գրիգորյանը։
Գրիգորյանը ներկայացրել է նաև վիճակագրական տվյալներ խաղադրույքների ոլորտից՝ նշելով, որ ըստ նրա ունեցած տեղեկատվության, 2018 թվականին կատարվել է 422 միլիարդ դրամ խաղադրույք, իսկ 2024-ին այդ թիվը հասել է 7․2 տրիլիոնի, ինչը, ըստ նրա, այս իշխանությունների կողմից խրախուսվող աճ է։
Անդրադառնալով քաղաքական և հասարակական զարգացումներին՝ նա հիշեցրել է Արցախի կորստի փաստը, ինչպես նաև բարձրացրած հարցերը բարձրաստիճան հոգևորականների կալանավորման վերաբերյալ։
Նրա ելույթը ավարտին չի հասցվել.Աննա Գրիգորյանը շարունակում էր թվարկել գործող իշխանությունների օրոք տեղի ունեցած իրողությունները՝ Արցախի կորուստը, բարձրաստիճան հոգևորականների կալանավորումը և այլն, երբ ԱԺ փոխխոսնակ Հակոբ Արշակյանը որոշեց անջատել նրա խոսափողը։

13 Ноябрь 2025 - 15:23 AMT
Выступая в парламенте, депутат фракции «Айастан» Анна Григорян обратила внимание на то, что за последние семь лет государственный долг Армении почти удвоился с $7 млрд в 2018 году до почти $14 млрд сегодня. Она отметила, что в 2025 году на обслуживание долга будет выделено 432 млрд драмов — почти вдвое больше, чем на сферу здравоохранения.
«Вы привлекли огромные средства. Какую дополнительную ценность вы создали в стране, чтобы наши внуки могли это оценить?» — обратилась она к представителям власти (цитата по Sputnik Армения).
Григорян также напомнила, что из 300 обещанных школ завершено строительство лишь 59, из которых только 33 являются новыми, остальные реконструированы. По её словам, из 15 обещанных водохранилищ построено лишь одно, строительство которого началось ещё в 2016 году при прежней власти.
Она подчеркнула, что несмотря на почти удвоенный долг, правительство не добавило ни одного стратегического объекта. По её словам, обещания власти похожи на станцию метро «Ачапняк», о которой много лет говорят, но она до сих пор не существует — «как и мир, как и демократия».
Григорян заявила, что в стране ухудшается инвестиционный климат: чистый приток инвестиций снизился на $155 млн. «На самом деле иностранный капитал уходит. Кто будет инвестировать, если бизнес отбирают средь бела дня? Вы заявляете, что налогоплательщик — герой, но под этим лозунгом душите своих сограждан. Для вас налогоплательщик — не герой, а источник штрафов. А если он ещё и оппозиционер — его нужно как минимум уложить на пол», — добавила она.
Она также привела данные по сфере азартных игр: по её информации, объём ставок в 2018 году составлял 422 млрд драмов, а в 2024 году достиг 7,2 трлн драмов — рост, который, по её мнению, поощряется властями.
Касаясь политических и общественных процессов, Григорян напомнила о потере Арцаха и арестах высокопоставленных священнослужителей.
Её выступление не было завершено: когда она продолжила перечисление претензий к властям, в том числе по теме Арцаха и арестов, вице-спикер парламента Акоп Аршакян отключил ей микрофон.