Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը՝ ՄԻԵԴ–ը երկարաձգել է Ադրբեջանում պահվող անձանց վերաբերյալ տեղեկություններ ներկայացնելու համար սահմանված ժամկետը։ Այդ մասին հայտնել են Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցչի գրասենյակից, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան։
ՄԻԵԴ-ն պահանջել էր Ադրբեջանից մինչև նոյեմբերի 4-ը տրամադրել 23 հայ գերիների վերաբերյալ ամբողջական տեղեկատվություն, ներառյալ նրանց առողջական վիճակը, սակայն այդ տվյալները սահմանված ժամկետում չեն ներկայացվել։
«Եվրոպական դատարանը նոյեմբերի 7-ին երկարաձգել է սահմանված ժամկետը։ Ըստ այդմ` Ադրբեջանի կողմից համապատասխան տեղեկությունները Եվրոպական դատարան կներկայացվեն մինչև սույն թվականի նոյեմբերի 18-ը։ Հաշվի առնելով վերագրյալը՝ այս պահի դրությամբ ՀՀ կառավարությանը հասանելի չէ հայցվող տեղեկությունը»,- հայտնել են գրասենյակից։
Միաժամանակ, գրասենյակից նշել են, որ Եվրոպական դատարանի տրամադրած տեղեկատվությունը Հայաստանի կառավարությանը որոշ դեպքերում կարող է չհրապարակվել՝ հաշվի առնելով այնտեղ առկա տվյալների գաղտնիության հնարավոր անհրաժեշտությունը։
Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիները շուրջ չորս ամիս մեկուսացված են միջազգային հանրությունից. նրանց չի տեսակցել որևէ անկախ դիտորդական կառույց։ Այդ ժամանակահատվածում բացակայում է ցանկացած պաշտոնական կամ միջազգային տեղեկատվություն՝ կապված նրանց պահման, ֆիզիկական և հոգեբանական վիճակի հետ։
Ադրբեջանը պաշտոնապես հաստատել է 23 հայերի գերեվարման փաստը։ Նրանցից 17-ը գերեվարվել են սեպտեմբերին Արցախի դեմ Ադրբեջանի ռազմական գործողություններից հետո։ Գերեվարվածների թվում են Արցախի նախկին ռազմաքաղաքական ղեկավարության բարձրաստիճան ներկայացուցիչներ՝ Ռուբեն Վարդանյան, Լևոն Մնացականյան, Դավիթ Մանուկյան, Դավիթ Բաբայան, Դավիթ Իշխանյան, Արկադի Ղուկասյան, Բակո Սահակյան և Արայիկ Հարությունյան։

The European Court of Human Rights (ECHR) has granted an extension to Azerbaijan for submitting detailed information about Armenian captives held in Baku, according to Armenia’s Office of the Representative for International Legal Affairs, as reported by Sputnik Armenia.
Azerbaijan had originally been instructed to provide full information on 23 Armenian detainees, including their physical and mental health conditions, by November 4. However, it failed to meet that deadline.
On November 7, the ECHR extended the deadline. Azerbaijan is now required to submit the requested details by November 18. Until then, the Armenian government has no access to the relevant information, the office said.
The office also noted that some of the data provided by the ECHR may not be publicly disclosed due to potential confidentiality requirements.
The Armenian prisoners have been held incommunicado for nearly four months, without access by independent observers. There is currently no official or international information on their detention conditions.
Azerbaijan has confirmed the capture of 23 Armenians, 17 of whom were detained following its September military operation in Nagorno-Karabakh. Among the detainees are former senior officials of the Artsakh government, including Ruben Vardanyan, Levon Mnatsakanyan, David Manukyan, David Babayan, David Ishkhanyan, Arkadi Ghukasyan, Bako Sahakyan, and Arayik Harutyunyan.