Բաքվի բանտում պահվող Վիգեն Էուլջեքչյանի վիճակը կտրուկ վատացել է։ Այս մասին հայտնել են նրա կինը՝ Լինդա Էուլջեքչյանը, և փաստաբան Լուսիանա Մինասյանը։ Պաշտպանը հայտնել է, որ 45-օրյա դադարից հետո Էուլջեքչյանը նոյեմբերի 16-ին զանգահարել է իր ընտանիքին և կարճ զրույց ունեցել։
Զրույցի ընթացքում Վիգենը հայտնել է, որ իր ֆիզիկական վիճակը կտրուկ վատացել է. չի կարողանում քայլել և կարիք ունի անվասայլակի, որը չի տրամադրվել, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Նրան տարել են բժշկի մոտ, բայց նա դեղորայք չի ստանում։ Չնայած իր վիճակին` նրան որևէ բուժում կամ իրավական պաշտպանության միջոցներ չեն նշանակվել։ Նա մնում է առանց բժշկական օգնության՝ մարդասիրական տարրական նորմերի խախտմամբ», – նշել է փաստաբանը։
Փաստաբանի փոխանցմամբ` Վիգենը նաև հայտնել է, որ բավարար սնունդ չի ստանում. Իրեն տալիս են միայն հաց և թեյ։
«Սա անմարդկային և նվաստացնող վերաբերմունք է։ Նման վերաբերմունքը հատկապես անհանգստացնող է՝ հաշվի առնելով նախագահ Իլհամ Ալիևի վերջին հրապարակային հայտարարությունները», – նշել է փաստաբանը։
Նա ասել է, որ ընտանիքը այս հայտարարությունները ընկալում է որպես հայ բանտարկյալների տառապանքների ծաղր։
Մինասյանը նշել է, որ Էուլջեքչյանի կալանքի պայմանները խախտում են միջազգային մարդասիրական իրավունքը, բանտարկյալների նկատմամբ մարդասիրական վերաբերմունքի իրավունքը և ՄԱԿ-ի` բանտարկյալների հետ վարվելակերպի նվազագույն ստանդարտները (Մանդելայի կանոնները)։
«Բժշկական օգնությունից զրկելը, սննդից զրկելը, դեղորայքից հրաժարվելը և անվասայլակից հրաժարվելը լուրջ սպառնալիք են ներկայացնում Վիգենի առողջության և կյանքի համար»,-ասել է նա։
Նա հավելել է, որ իրավիճակը լուրջ ռիսկ է ստեղծում Էուլջեքչյանի կյանքի համար, և կոչ արել միջազգային կառույցներին անհապաղ միջամտել՝ ապահովելու անկախ բժշկական զննումն, մարդասիրական հասանելիությունն, անվասայլակի տրամադրումն, ինչպես նաև բավարար սնունդն ու անհրաժեշտ դեղորայքը։
46-ամյա Էուլջեքչյանը Հայաստանի և Լիբանանի քաղաքացի է։ Նրան առևանգել են ադրբեջանական զինված ուժերն Լեռնային Ղարաբաղն 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ին՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի հրադադարի պայմանավորվածությունից մեկ օր անց, որն ավարտել է Արցախյան 44-օրյա պատերազմը։ Բաքվի ռազմական դատարանը նրան 2021 թվականի հունիսին դատապարտել է 20 տարվա ազատազրկման «վարձկանություն», «ահաբեկչություն», «Ադրբեջանի պետական սահմանի ապօրինի հատում» հոդվածներով։
2023 թվականի դեկտեմբերին հայ գերիների ազատ արձակման ընթացքում նրա անունը ներառված է եղել հրապարակված նախնական ցուցակում, սակայն վերադարձը չի իրականացվել։

Vicken Euljekjian’s condition has significantly worsened in the Baku detention facility, according to his wife, Linda Euljekjian, and his lawyer, Lusiana Minassian. The lawyer said that after a 45‑day break, Euljekjian was able to call his family briefly on November 16.
During the call, Vicken said that his physical condition had deteriorated sharply: he cannot walk and requires a wheelchair, which has not been provided, Sputnik Armenia reported.
According to the lawyer, although he was taken to a doctor, he is not receiving any medication. Despite his state, no medical treatment or legal‑protection measures have been granted, leaving him without medical care in violation of basic humanitarian standards.
Euljekjian also stated that he is not receiving sufficient food, being given only bread and tea.
“This is inhuman and degrading treatment. Such treatment is especially alarming given President Ilham Aliyev’s recent public statements,” the lawyer said. She added that the family interprets those statements as a mockery of the suffering of Armenian prisoners.
Minassian noted that Euljekjian’s detention conditions violate international humanitarian law, the right to humane treatment of detainees, and the United Nations Standard Minimum Rules for the Treatment of Prisoners (Mandela Rules).
“Denying medical care, food, medication, and a wheelchair creates a serious threat to Vicken’s health and life,” she said.
She added that the situation poses a grave risk to Euljekjian’s life and urged international organisations to intervene immediately to ensure independent medical examination, humanitarian access, provision of a wheelchair, adequate nutrition, and necessary medicines.
Euljekjian, 46, is a citizen of Armenia and Lebanon. He was abducted by Azerbaijani armed forces on November 10, 2020, one day after the Armenia–Azerbaijan ceasefire that ended the 44‑day war in Nagorno‑Karabakh. In June 2021, the Baku Military Court sentenced him to 20 years on charges of “mercenarism”, “terrorism”, and “illegal border crossing”. In December 2023, his name appeared on a preliminary list of Armenian prisoners expected to be released, but he was not returned.