Ադրբեջանական դպրոցներում հայերի նկատմամբ ատելության քարոզը շարունակվում է։ Մասնավորապես, ադրբեջանցի լրագրող Ջավիդ Ահմեդովը դպրոցներից մեկում անցկացված միջոցառման կադրեր է հրապարակել, հայտնում է Factor.am-ը:
«Նայեք այս խելագարությանն ադրբեջանական դպրոցում։ Ահա թե ինչպես են լվանում պատանիների ուղեղները։ Դպրոցը դարձել է քարոզչության վայր, այլ ոչ թե կրթության։ Աշակերտները դերերի բաժանված, ներկայացնում են, թե ինչպես են բռնում մի հայի և ստիպում նրան ասել՝ «Ղարաբաղն Ադրբեջան է»։ Ինչպիսի ամոթ կրթության համար»,- գրել է նա X-ի իր միկրոբլոգում։
Իր մեկ այլ գրառմամբ Ահմեդովը անդրադարձել է նաև հակահայ քարոզչության արմատներին՝ ընդգծելով, որ Ադրբեջանի կառավարությունը տարիներ շարունակ հանրության առաջ ներկայանում է որպես «զոհ»՝ միաժամանակ ներքաղաքական բռնաճնշումներն ու անարդարությունները քողարկելով։
Նրա գնահատմամբ, իշխանությունները հանրային դժգոհությունը շեղել են հայերի նկատմամբ թշնամանքի ուղղությամբ՝ սրանով արդարացնելով կոռուպցիան ու ավտորիտար համակարգը։
Ահմեդովը գրել է, որ տարիներ շարունակ բազմաթիվ ընտանիքներ տուժել են ոստիկանական բռնությունից և համակարգային կոռուպցիայից, սակայն իշխանությունների կողմից տարածվող գաղափարախոսության մեջ նման անարդարությունները վերագրվում են հայերին. «Մի՛ մեղադրեք ինձ գողության համար, մեղադրեք հայերին»։
Լրագրողը նաև շեշտել է, որ եթե Ադրբեջանում հակահայ քարոզչությունը թուլանա, ապա իշխող վարչակարգը կկորցնի իր գլխավոր գաղափարական լծակներից մեկը։ Նրա կարծիքով, հենց այս քարոզչությունն է հնարավորություն տալիս պահել ներքին վերահսկողությունն ու անխափան շարունակել բռնապետական իշխանության գործելաոճը՝ առանց հաշվետվողականության։
Ահմեդովը հիշեցրել է նաև նախկինում տեղի ունեցած հակահայ բռնությունների ու դրանց նկատմամբ պետության աջակցությունը։
«Կառավարության ատելությունը չի սկսվել Հաղթանակի այգուց։ Դա պարզ էր ավելի վաղ, երբ Ռամիլ Սաֆարովը կացնով սպանեց հայ սպային և նրան հերոսի պես ընդունեցին։ Այգին նույն տրամաբանությամբ է՝ մահացածների սաղավարտներով և երեխաների համար ռասիստական մանեկեններով։ Սա անմարդկայնացում է»,–նշել է նա։
2004 թ.-ին Բուդապեշտում Գուրգեն Մարգարյանը ՀՀ ԶՈՒ կազմում մասնակցում էր անգլերենի դասընթացին, որն իրականացվում էր ՆԱՏՕ-ի հովանավորությամբ՝ «Գործընկերություն հանուն խաղաղության» ծրագրի կողմից: Դասընթացին մասնակցում էին նախկին ԽՍՀՄ երկրներից երկուական ներկայացուցիչ, այդ թվում՝ Ադրբեջանից: Գիշերը Ռամիլ Սաֆարովը մտել էր Գուրգեն Մարգարյանի սենյակ ու կացնահարելով սպանել քնած հայ սպային: Հունգարիայում նա ցմահ ազատազրկման էր դատապարտվել, սակայն 8 տարի անց արտահանձնվել է Ադրբեջանին։
Ադրբեջան հասնելուն պես Սաֆարովին նախագահի մակարդակով ներում էր շնորհվել, նա ոչ միայն ազատվել էր պատժի հետագա կրումից, այլև հերոսացվել՝ արժանանալով մայորի կոչման, բնակարանի և ութ տարվա աշխատավարձի:

Пропаганда ненависти к армянам продолжается в азербайджанских школах. Журналист Джавид Ахмедов опубликовал кадры мероприятия, прошедшего в одной из школ, на которых школьники разыгрывают сцену поимки армянина, заставляя его произнести: «Карабах — это Азербайджан», сообщает Factor.am .
«Посмотрите на это безумие в азербайджанской школе. Так промывают мозги подросткам. Школа стала местом пропаганды, а не образования», — написал Ахмедов в своем микроблоге на X.
В другом посте он разобрался в корнях антиармянской риторики, подчеркнув, что азербайджанские власти годами выставляют себя жертвами, маскируя внутренние репрессии и несправедливость. По его словам, общественное недовольство перенаправляется на армян, чтобы оправдать коррупцию и авторитаризм.
«Многие семьи страдают от полицейского насилия и системной коррупции, но официальная идеология объясняет это так: "Не обвиняйте меня в воровстве — вините армян"», — написал он.
Ахмедов добавил, что ослабление антиармянской пропаганды может лишить власти одного из главных идеологических рычагов. Именно эта риторика позволяет режиму сохранять внутренний контроль и избегать подотчетности.
Он напомнил и о более ранних актах насилия при поддержке государства. «Государственная ненависть началась не с Парка Победы. Всё стало ясно ещё тогда, когда Рамил Сафаров зарубил армянского офицера топором, и его чествовали как героя. Парк строится по той же логике — шлемы убитых и расистские манекены для детей. Это дегуманизация», — указал он.
В 2004 году армянский офицер Гурген Маргарян, представлявший ВС Армении, проходил курс английского языка в Будапеште по линии НАТО. Его соседом по программе был Рамил Сафаров из Азербайджана, который ночью убил его топором. Сафарова приговорили к пожизненному заключению, но спустя 8 лет экстрадировали в Азербайджан, где его немедленно помиловали, повысили до майора, предоставили жилье и выплатили 8‑летнюю зарплату.