Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Հաքան Ֆիդանը հայտարարել է, որ Անկարան տարբեր մակարդակներում շարունակում է երկխոսությունը Հայաստանի հետ։
Ըստ նրա՝ Երևանը ցուցաբերում է բաց դիրքորոշում, հայտնում է APA-ն։
«Երևանը ցուցաբերում է բաց դիրքորոշում հարաբերությունների կարգավորման հարցում, և երկու կողմերը համատեղ աշխատում են կոնկրետ քայլերի մշակման ուղղությամբ», – ասել է Թուրքիայի ԱԳ նախարարը՝ ելույթ ունենալով խորհրդարանում։
Ավելի վաղ վարչապետ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ Թուրքիայի հետ ՀՀ-ի ծավալած դրական երկխոսությունը հույս է տալիս, որ մենք առաջիկայում կարող ենք նաև Հայաստան-Թուրքիա սահմանի բացում ունենալ։
«Մենք ոչ միայն քաղաքական, այլև տեխնիկական առումով պատրաստ ենք հենց այսօրվանից ՀՀ տարածքով ապահովել բեռնատար ավտոմեքենաների տարանցումը Թուրքիայից դեպի Ադրբեջան և Ադրբեջանից դեպի Թուրքիա։ Հայաստանի տարածքում թե՛ ճանապարհները, թե՛ ճանապարհային ենթակառուցվածքները պատրաստ են դրան՝ Մարգարա-Եղեգնաձոր-Սիսիան-Գորիս երթուղով» ,- ասել է նա։

Министр иностранных дел Турции Хакан Фидан заявил, что Анкара продолжает диалог с Арменией на различных уровнях. По его словам, Ереван демонстрирует открытую позицию, сообщает APA.
«Ереван демонстрирует открытую позицию по вопросу нормализации отношений, и обе стороны совместно работают над разработкой конкретных шагов», — сказал министр, выступая в парламенте.
Ранее премьер-министр Пашинян заявил, что позитивный диалог между Арменией и Турцией вселяет надежду на возможное открытие границы в ближайшем будущем.
«Мы готовы обеспечить транзит грузовых автомобилей из Турции в Азербайджан и обратно через территорию Армении уже сегодня — не только в политическом, но и в техническом плане. И дороги, и дорожная инфраструктура на территории Армении — по маршруту Маргара–Ехегнадзор–Сисиан–Горис — полностью готовы», — отметил он.