Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Հաքան Ֆիդանը հայտարարել է, որ Անկարան տարբեր մակարդակներում շարունակում է երկխոսությունը Հայաստանի հետ։
Ըստ նրա՝ Երևանը ցուցաբերում է բաց դիրքորոշում, հայտնում է APA-ն։
«Երևանը ցուցաբերում է բաց դիրքորոշում հարաբերությունների կարգավորման հարցում, և երկու կողմերը համատեղ աշխատում են կոնկրետ քայլերի մշակման ուղղությամբ», – ասել է Թուրքիայի ԱԳ նախարարը՝ ելույթ ունենալով խորհրդարանում։
Ավելի վաղ վարչապետ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ Թուրքիայի հետ ՀՀ-ի ծավալած դրական երկխոսությունը հույս է տալիս, որ մենք առաջիկայում կարող ենք նաև Հայաստան-Թուրքիա սահմանի բացում ունենալ։
«Մենք ոչ միայն քաղաքական, այլև տեխնիկական առումով պատրաստ ենք հենց այսօրվանից ՀՀ տարածքով ապահովել բեռնատար ավտոմեքենաների տարանցումը Թուրքիայից դեպի Ադրբեջան և Ադրբեջանից դեպի Թուրքիա։ Հայաստանի տարածքում թե՛ ճանապարհները, թե՛ ճանապարհային ենթակառուցվածքները պատրաստ են դրան՝ Մարգարա-Եղեգնաձոր-Սիսիան-Գորիս երթուղով» ,- ասել է նա։

Turkish Foreign Minister Hakan Fidan announced that Ankara is continuing its dialogue with Armenia at various levels. According to him, Yerevan is demonstrating an open stance, APA reports.
“Yerevan is showing openness on the issue of normalizing relations, and both sides are working jointly to develop concrete steps,” Fidan stated during a speech in parliament.
Earlier, Prime Minister Pashinyan said that the ongoing positive dialogue between Armenia and Turkey gives hope that the border between the two countries could open in the near future.
“We are ready not only politically but also technically to facilitate the transit of cargo trucks through Armenia between Turkey and Azerbaijan, starting today. Both the roads and related infrastructure within Armenia—along the Margara–Yeghegnadzor–Sisian–Goris route—are fully prepared for this,” he said.