Նոյեմբերի 18-ին Բաքվում շարունակվել է հայտնի գործարար և բարերար, Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի շինծու գործով դատական ֆարսը։
Նախորդ նիստերից մեկում Ռուբեն Վարդանյանը միջնորդություն է ներկայացրել՝ խնդրելով փոխել Իսլամ Աղաքերիմովին, որը նախապատրաստական նիստում հանդես էր եկել որպես թարգմանիչ։ Նրան բացարկ հայտնելու միջնորդությունը մերժվել է, հայտնում է APA-ն։
Աղաքերիմովը հրավիրվել էր ներկայիս նիստին և մասնակցել էր ընթացքին։ Վարդանյանն ու նրա պաշտպան Էմիլ Բաբիշևը կրկին ներկայացրել են միջնորդություն նրա փոխարինման համար։ Իսլամ Աղաքերիմովը նշել է, որ նախնական նիստում դատարանի որոշման թարգմանության ընթացքում տեղի է ունեցել «միայն մեկ մեխանիկական սխալ, որն էական ազդեցություն չի ունեցել որոշման բովանդակության վրա»։
Քանի որ թարգմանիչը նախկինում չէր կարողացել ներկայանալ դատարան՝ հարգելի պատճառներով, նրա դիրքորոշումը պարզել չէր հաջողվել։ Տվյալ նիստում նա հաստատել է, որ սխալը եղել է տեխնիկական և ոչ միտումնավոր։
Բայրամովը նշել է, որ թարգմանչի հրաժարման հարցը կարող է բավարարելի ճանաչվել միայն այն դեպքերում, երբ կան օրենքով սահմանված հիմքեր, սակայն տվյալ սխալը չի կարող նման հիմք համարվել, ուստի նա առաջարկել է մերժել միջնորդությունը, ինչն էլ արվել է։
Դրանից հետո լսվել են այսպես կոչված «տուժողների» ցուցմունքները, որոնք երբևէ չեն հանդիպել և շփում չեն ունեցել Վարդանյանի հետ։
Դատական հաջորդ նիստը նշանակված է նոյեմբերի 20-ին։
Նոյեմբերի 6–ին Ռուբեն Վարդանյանն իր ավագ որդու՝ Դավիթ Վարդանյանի հետ հեռախոսազրույցում ուղերձ էր փոխանցել՝ նշելով, որ Արցախը եղել է, կա և կլինի, և կոչ էր արել հավատալ սեփական ուժերին։
2023 թվականի սեպտեմբերին Ադրբեջանի սահմանապահ ուժերը ձերբակալել են Ռուբեն Վարդանյանին, Արցախի Պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար Լևոն Մնացականյանին, ՊԲ նախկին հրամանատարի տեղակալ Դավիթ Մանուկյանին, Արցախի նախկին արտգործնախարար Դավիթ Բաբայանին, ԼՂ Ազգային ժողովի նախագահ Դավիթ Իշխանյանին, ինչպես նաև Արցախի նախկին նախագահներ Արկադի Ղուկասյանին, Բակո Սահակյանին և Արայիկ Հարությունյանին։ Նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի դեմ հարուցված գործը քննվում է առանձին վարույթի շրջանակում։

On November 18, a session was held in Baku in the case against prominent businessman and philanthropist, former State Minister of Artsakh, Ruben Vardanyan, widely seen as a judicial farce involving fabricated charges.
At a previous hearing, Ruben Vardanyan filed a motion to replace Islam Aghakerimov, who had acted as an interpreter during the preparatory session. The motion to disqualify Aghakerimov was rejected, according to APA.
Aghakerimov appeared at the current session and participated in proceedings. Vardanyan and his attorney, Emil Babishov, reiterated their request for his replacement. Aghakerimov stated that during the preparatory hearing, he had made “only one mechanical mistake, which did not significantly affect the substance of the decision.”
Previously, Aghakerimov had not been able to attend due to reportedly valid reasons, so his position had remained unclear. In this session, he confirmed that the error was purely technical and unintentional.
Bayramov noted that a translator’s disqualification can only be granted under specific legal grounds. Since the error did not constitute such a basis, he recommended denying the motion, which the court did.
The court then heard statements from so-called “victims,” none of whom had ever met or communicated with Vardanyan.
The next court session is scheduled for November 20.
On November 6, Ruben Vardanyan delivered a message via a phone call with his eldest son, David Vardanyan, stating that Artsakh “was, is, and will be,” and encouraged belief in national strength.