Ադրբեջանում գործող Հարավային Կովկասի հետազոտությունների կենտրոնի ղեկավար Ֆարհադ Մամեդովը հայտարարել է, որ նախատեսվում են նոր փոխադարձ այցելություններ՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի հասարակության ներկայացուցիչների մասնակցությամբ։ Նա այդ մասին հայտնել է Բաքվում անցկացված՝ Ադրբեջանի և ԱՄՆ-ի մտահղացումների կենտրոնների առաջին ֆորումի շրջանակում։
Մամեդովը, որն ադրբեջանական պատվիրակության կազմում այցելել էր Երևան, հայտարարել է, որ առաջիկա 6 ամսում ևս մի քանի անգամ ՀՀ կայցելեն,գրում է Vesti.az-ը։
Նրա խոսքով՝ վերջերս ադրբեջանական պատվիրակության այցը Երևան ավելի լայն գործընթացի միայն մի դրվագ էր, որը ենթադրում է կողմերի միջև պարբերական կապեր։
«Մեր այցը միանվագ գործողություն չէր։ Մոտակա վեց ամիսների ընթացքում մենք պլանավորում ենք ևս մի քանի անգամ այցելել Հայաստանի Հանրապետություն։ Հնարավոր է՝ ոչ միայն մայրաքաղաք, այլև տարբեր մարզեր», — նշել է նա։
Մամեդովն ավելացրել է նաև, որ հայկական պատվիրակությունը մինչև տարեվերջ կայցելի Ադրբեջան։
«Գործընթացը կիրագործվի մոտ ժամանակներս։ Հանրությունը ժամանակին կտեղեկացվի այցի, քննարկումների ընթացքի և դրանց արդյունքների մասին։ Մեզ համար կարևոր է ոչ միայն հանդիպման փաստը, այլև իրական արդյունքները՝ քննարկվող թեմաները և կոնկրետ նախագծերի իրականացումը», — շեշտել է նա։
Երևանում հոկտեմբերի 21-22-ին Հայաստանի և Ադրբեջանի հասարակական կազմակերպությունների, փորձագիտական համայնքների ներկայացուցիչների հանդիպմանը մասնակցել է նաև ոմն Դիլարա Էֆենդիևան, որը 2022 թվականի դեկտեմբերին ադրբեջանցի այսպես կոչված «էկոակտիվիսների» թվում արգելափակել էր այն ժամանակ ՌԴ խաղաղապահ զորքերի վերահսկողության տակ գտնվող Լաչինի միջանցքը։

Руководитель действующего в Азербайджане Центра исследований Южного Кавказа Фархад Мамедов сообщил, что планируются новые взаимные визиты представителей гражданского общества Азербайджана и Армении. Об этом он рассказал в рамках первого форума аналитических центров Азербайджана и США, прошедшего в Баку.
Мамедов, ранее входивший в состав азербайджанской делегации, посетившей Ереван, заявил, что «в ближайшие шесть месяцев мы планируем еще несколько раз посетить Республику Армения», передает Vesti.az .
По его словам, недавний визит азербайджанской делегации в Ереван был лишь эпизодом более широкого процесса, направленного на установление регулярных контактов между сторонами.
«Наш визит не был разовой акцией. В течение ближайших шести месяцев мы планируем еще несколько поездок в Армению. Возможно не только в столицу, но и в различные регионы», — отметил он.
Мамедов также добавил, что армянская делегация посетит Азербайджан до конца года.
«Процесс будет реализован в ближайшее время. Общественность своевременно получит информацию о визите, ходе обсуждений и их результатах. Для нас важно не только само событие, но и конкретные результаты — обсуждаемые темы и реализация конкретных проектов», — подчеркнул он.
В прошедшей 21–22 октября встрече в Ереване с участием представителей армянских и азербайджанских НПО и экспертного сообщества принимала участие и некая Дилара Эфендиева, которая в декабре 2022 года участвовала в блокировании Лачинского коридора в составе группы так называемых азербайджанских «эко-активистов».