Ադրբեջանի նախագահի օգնական, արտաքին քաղաքականության հարցերով վարչության ղեկավար Հիքմեթ Հաջիևը կրկին խոսել է այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքի» մասին՝ կարևորելով Արաքսի վար կառուցվող կամրջի նշանակությունը։
«Զանգեզուրի միջանցք՝ Աղբենդ Քալալա կամրջի վրա»,–գրել է նա, հայտնում է APA-ն։
«Այս կամուրջը կարևորագույն հանգույց է, որը միացնում է միջազգային տրանսպորտային հիմնական ուղիները՝ Արևելք–Արևմուտք երթուղին, որն անցնում է Շանհայից մինչև Լոնդոն, Հյուսիս–Հարավ միջանցքը, որը կապում է Հնդկական օվկիանոսը Հյուսիսային ծովի հետ, ինչպես նաև Հարավ–Արևմուտք երթուղին, որը կապում է Պարսից ծոցը Սև ծովին»,–գրել է նա։
Ավելի վաղ Հաջիևն ասել էր․ «Զանգեզուրի միջանցքով Նախիջևանի հետ միանալով՝ մենք նոր հնարավորություններ ենք ստանում՝ դուրս գալու դեպի Թուրքիա և թուրքական նավահանգիստներով՝ դեպի համաշխարհային շուկա»։

Hikmet Hajiyev, aide to the President of Azerbaijan and head of the Foreign Policy Affairs Department, has once again referenced the so-called “Zangezur corridor,” emphasizing the strategic significance of the bridge being built over the Arax River between Aghbend and Kalala.
“Zangezur corridor via the Aghbend–Kalala bridge,” Hajiyev wrote, as reported by APA.
He described the bridge as a key hub connecting major international transport routes: the East–West corridor running from Shanghai to London, the North–South corridor linking the Indian Ocean to the North Sea, and the South–West route connecting the Persian Gulf to the Black Sea.
Previously, Hajiyev stated: “By connecting with Nakhichevan through the Zangezur corridor, we gain new opportunities to access Turkey and global markets via Turkish ports.”