Արարատի մարզի Վեդի համայնքի ավագանին, համայնքապետ Գարիկ Սարգսյանի նախագահությամբ, միաձայն հաստատել է Կարմիր սարում հանքարդյունահանման նպատակով փորձագիտական հետազոտություններ իրականացնելու նախագիծը։
Քննարկվել է «ՕՐԴ ԳՐՈՒՊ» ՍՊԸ-ի կողմից ներկայացված ծրագիրը, որը վերաբերում է Վեդի համայնքի Գինեվետ բնակավայրի վարչական տարածքում գտնվող Կարմիր սարի կրաքարային մերգելների (կավակրաքարերի) հանքավայրի ընդերքօգտագործման իրավունքի տրամադրմանը՝ շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման շրջանակում, հայտնում է Factor.am-ը։
Հոկտեմբերի 13-ին Գինեվետ գյուղում տեղի են ունեցել նախնական հանրային լսումներ՝ կապված նույն ծրագրի հետ, որը ներկայացրել է «Օրդ Գրուպ»-ը։ Նախագիծն իր մեջ ներառում է նաև ցեմենտի գործարանի կառուցում։
Ըստ նախագծի հեղինակների՝ ներդրումների նախնական ծավալը կազմելու է 25 մլն դրամ, իսկ անհրաժեշտության դեպքում այն կարող է հասնել մինչև 35 մլն-ի։
Մինչդեռ բնապահպանները և տեղացի բնակիչները բարձրաձայնել են բաց հանքարդյունահանման հնարավոր վտանգների մասին՝ ընդգծելով, որ դա կարող է վնաս հասցնել գյուղատնտեսությանը։ Նրանք նաև զգուշացրել են, որ հանքավայրի տարածքում աճում են Կարմիր գրքում գրանցված բուսատեսակներ։

19 Ноябрь 2025 - 14:31 AMT
Совет Веди под председательством главы общины Гарика Саргсяна единогласно утвердил проект проведения экспертных исследований для будущей добычи на Кармир Сар.
Обсуждался план, представленный компанией «ОРД ГРУП» ООО, касающийся предоставления права пользования недрами месторождения известкового мергеля (глинистого известняка) в административной территории села Гиневет. Проект рассматривается в рамках оценки воздействия на окружающую среду, сообщает Factor.am .
13 октября в селе Гиневет состоялись предварительные общественные слушания по этому проекту. В рамках проекта также предусмотрено строительство цементного завода.
По информации авторов проекта, первоначальные инвестиции составят 25 млн драмов, и при необходимости могут увеличиться до 35 млн.
Тем временем, экологи и местные жители выразили обеспокоенность возможным вредом открытой добычи для сельского хозяйства. Также было отмечено, что в районе месторождения произрастают растения, занесённые в Красную книгу Армении.