ՀՀ–ում բոլոր տեսակի կենսաթոշակներն ու պարբերական բնույթի մի շարք նպաստներ 2026 թ. ապրիլի 1–ից կտրամադրվեն բացառապես անկանխիկ եղանակով։ Այդ մասին ՀՀ կառավարության նիստում հայտարարել է աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արսեն Թորոսյանը։
«Որոշ դեպքերում, երբ գումար ստացողը 75 տարի և ավելի է կամ ունի խորը/ծանր ֆունկցիոնալ սահմանափակում, այդ գումարները կարող են վճարվել նաև կանխիկ»,– նշել է նախարարը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Նա հավելել է, որ միայն վերջին ամսվա ընթացքում կանխիկ եղանակով կենսաթոշակ և նպաստ ստացողների թիվը նվազել է 10 հազարով։
Ըստ ներկայացված տվյալների՝ այս պահին հանրապետությունում կա մոտ 661 հազար քաղաքացի, որոնք ստանում են կենսաթոշակ կամ նպաստ։ Նրանցից կանխիկ եղանակով այդ գումարները ստանում է մոտ 60 հազարը։
Նոյեմբերի 7-ին կայացած կառավարության նիստի ժամանակ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ ՀՀ–ում պետք է բոլոր գործարքներն ու վճարումները, ներառյալ նաև տարեցների թոշակների տրամադրումը, իրականացվեն բացառապես էլեկտրոնային եղանակով։ Նա գործադիրի անդամներին տվել է երկու շաբաթ ժամանակ՝ հարցը վերջնական լուծման հասցնելու և հունվարի 1-ից էլեկտրոնային համակարգի ամբողջական կիրառումը ապահովելու համար։

Министр труда и социальных вопросов Арсен Торосян заявил на заседании правительства, что с 1 апреля 2026 года все виды пенсий и большинство периодических пособий будут выплачиваться исключительно безналично, передаёт Sputnik Армения.
Исключения предусмотрены для граждан старше 75 лет, а также для лиц с тяжёлыми функциональными ограничениями. В их случае возможны выплаты наличными.
По словам министра, только за последний месяц число граждан, получающих выплаты наличными, сократилось на 10 тысяч. В настоящее время в Армении около 661 тысяч человек получают пенсии или пособия, из них около 60 тысяч — наличными.
На заседании правительства 7 ноября премьер-министр Никол Пашинян заявил, что все финансовые операции в стране, включая выплаты пенсий пожилым людям, должны осуществляться исключительно в электронном формате. Он дал членам правительства две недели на завершение перехода к системе с полной цифровой реализацией с 1 января.