Ռուսաստանի ԱԳ նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտնել է, որ Մոսկվան ակնկալում է, որ Բաքուն և Երևանը օպերատիվ կերպով կհստակեցնեն «3+3» ձևաչափով հաջորդ նախարարական հանդիպման վայրը։
«Հաջորդ նախարարական հանդիպումը պետք է կայանա Բաքվում կամ Երևանում։ Ակնկալում ենք, որ ադրբեջանցի և հայ գործընկերները կկարողանան օպերատիվ կերպով որոշել նախարարների նիստի կազմակերպման հերթականությունը», — ասել է նա ճեպազրույցում, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։
Զախարովայի խոսքով՝ Ռուսաստանը պատրաստ է իր կողմից աջակցել գործընկերների համատեղ որոշմանը։
«3+3» ձևաչափով խորհրդակցությունների մեկնարկը՝ Ռուսաստանի, Թուրքիայի, Իրանի, Ադրբեջանի, Հայաստանի և Վրաստանի մասնակցությամբ, առաջարկվել է 2020 թվականի վերջին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի կողմից՝ որպես հարթակ Հարավային Կովկասում և Միջին Արևելքում համագործակցության հարցերը քննարկելու համար։ Վրաստանը բազմիցս հրավիրվել է մասնակցել գործընթացին, սակայն դեռևս չի միացել։
Նախաձեռնության առաջին հանդիպումը՝ ԱԳ փոխնախարարների մակարդակով, կայացել է 2021–ի դեկտեմբերին Մոսկվայում։ Երկրորդ հանդիպումը՝ արդեն ԱԳ նախարարների մակարդակով, տեղի է ունեցել 2023–ի հոկտեմբերին Թեհրանում։ Վերջին հանդիպումը կայացել է 2024 թվականի հոկտեմբերի 18-ին Ստամբուլում։

Maria Zakharova, the official spokesperson for Russia’s Ministry of Foreign Affairs, stated that Moscow expects Baku and Yerevan to promptly agree on the venue for the next ministerial meeting within the "3+3" format.
"The next ministerial meeting is to take place either in Baku or Yerevan. We hope our Azerbaijani and Armenian colleagues can swiftly decide the order for organizing the session," she said during a briefing, as reported by RIA Novosti.
According to Zakharova, Russia is ready to support any joint decision made by its partners.
The “3+3” regional consultation format, involving Russia, Turkey, Iran, Azerbaijan, Armenia, and Georgia, was proposed in late 2020 by Azerbaijani President Ilham Aliyev and Turkish President Recep Tayyip Erdoğan as a platform to discuss cooperation in the South Caucasus and the Middle East. Georgia has been repeatedly invited to join the initiative but has not yet participated.
The first meeting, at deputy foreign minister level, was held in Moscow in December 2021. The second, at the ministerial level, took place in Tehran in October 2023. The most recent meeting occurred on October 18, 2024, in Istanbul.