Ռուսաստանի ԱԳ նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտնել է, որ Մոսկվան ակնկալում է, որ Բաքուն և Երևանը օպերատիվ կերպով կհստակեցնեն «3+3» ձևաչափով հաջորդ նախարարական հանդիպման վայրը։
«Հաջորդ նախարարական հանդիպումը պետք է կայանա Բաքվում կամ Երևանում։ Ակնկալում ենք, որ ադրբեջանցի և հայ գործընկերները կկարողանան օպերատիվ կերպով որոշել նախարարների նիստի կազմակերպման հերթականությունը», — ասել է նա ճեպազրույցում, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։
Զախարովայի խոսքով՝ Ռուսաստանը պատրաստ է իր կողմից աջակցել գործընկերների համատեղ որոշմանը։
«3+3» ձևաչափով խորհրդակցությունների մեկնարկը՝ Ռուսաստանի, Թուրքիայի, Իրանի, Ադրբեջանի, Հայաստանի և Վրաստանի մասնակցությամբ, առաջարկվել է 2020 թվականի վերջին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի կողմից՝ որպես հարթակ Հարավային Կովկասում և Միջին Արևելքում համագործակցության հարցերը քննարկելու համար։ Վրաստանը բազմիցս հրավիրվել է մասնակցել գործընթացին, սակայն դեռևս չի միացել։
Նախաձեռնության առաջին հանդիպումը՝ ԱԳ փոխնախարարների մակարդակով, կայացել է 2021–ի դեկտեմբերին Մոսկվայում։ Երկրորդ հանդիպումը՝ արդեն ԱԳ նախարարների մակարդակով, տեղի է ունեցել 2023–ի հոկտեմբերին Թեհրանում։ Վերջին հանդիպումը կայացել է 2024 թվականի հոկտեմբերի 18-ին Ստամբուլում։

21 Ноябрь 2025 - 06:41 AMT
Официальный представитель Министерства иностранных дел России Мария Захарова заявила, что Москва рассчитывает на то, что Баку и Ереван в ближайшее время уточнят место проведения следующей встречи министров в формате «3+3».
«Следующая встреча на министерском уровне должна пройти либо в Баку, либо в Ереване. Мы ожидаем, что азербайджанские и армянские коллеги смогут оперативно определить порядок организации заседания министров», — сказала она на брифинге, передаёт «РИА Новости».
По словам Захаровой, Россия готова со своей стороны поддержать совместное решение партнёров.
Формат «3+3» с участием России, Турции, Ирана, Азербайджана, Армении и Грузии был предложен в конце 2020 года президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым и президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом как платформа для обсуждения вопросов сотрудничества в Южном Кавказе и на Ближнем Востоке. Грузия неоднократно приглашалась к участию, но пока не присоединилась к процессу.
Первая встреча в рамках инициативы на уровне заместителей министров иностранных дел прошла в декабре 2021 года в Москве. Вторая, на уровне глав МИД, состоялась в октябре 2023 года в Тегеране. Последняя встреча прошла 18 октября 2024 года в Стамбуле.