Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության կազմակերպությունից (ԵԱՀԿ) հայտնել են, որ Մինսկի գործընթացը և դրա հետ կապված բոլոր կառույցներն ավարտում են գործունեությունը, գրում է APA-ն։
«ԵԱՀԿ-ն, 2025 թ․ սեպտեմբերի 1-ին նախարարների խորհրդի կողմից ընդունված թիվ 1/25 որոշման հիման վրա, իրականացնում է քայլեր Մինսկի գործընթացի և դրա հետ կապված կառույցների լուծարման ուղղությամբ»,–ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Կազմակերպությունը հստակեցրել է, որ գործընթացը կավարտվի մինչև 2025 թ․ դեկտեմբերի 1-ը։
Նշվում է, որ «այդ ամսաթվից հետո Մինսկի գործընթացի և դրա հետ կապված կառույցների մանդատի շրջանակում իրականացվող բոլոր գործողությունները պաշտոնապես կդադարեցվեն»։
Սպասվում է, որ դեկտեմբերի 1-ին ԵԱՀԿ-ն հանդես կգա պաշտոնական հայտարարությամբ գործընթացի ավարտի վերաբերյալ։
2025 թ․ սեպտեմբերի 1-ին ԵԱՀԿ մշտական խորհուրդը որոշում է ընդունել դադարեցնել Մինսկի գործընթացը և դրա հետ կապված կառույցների գործունեությունը։ Այս քայլը կատարվել է՝ հիմնվելով Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների համատեղ նամակի վրա, որը հասցեագրվել է ԵԱՀԿ գործող նախագահին՝ Ադրբեջանի նախագահի և Հայաստանի վարչապետի՝ ԱՄՆ նախագահի մասնակցությամբ 2025 թ․ օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում կայացած հանդիպումից հետո։
Որոշման համաձայն՝ սեպտեմբերի 1-ից դադարեցվում է ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչի, ով ներգրավված էր Մինսկի համաժողովի շրջանակում դիտարկվող հակամարտությունում, ինչպես նաև Բարձր մակարդակով պլանավորման խմբի գործունեությունը։

The Organization for Security and Co-operation in Europe (OSCE) has officially announced that the Minsk process and all affiliated structures will be discontinued. According to a statement reported by APA, the dissolution is being carried out in accordance with Decision No. 1/25 of the OSCE Ministerial Council, adopted on September 1, 2025.
The OSCE clarified that all activities under the mandate of the Minsk process and its associated bodies will cease by December 1, 2025. The organization is expected to issue a formal statement marking the end of the process on that date.
This decision stems from a joint letter submitted to the OSCE Chairperson-in-Office by the foreign ministers of Armenia and Azerbaijan, following a trilateral meeting in Washington on August 8, 2025, with the participation of the U.S. president, the Azerbaijani president, and the Armenian prime minister.
As part of this decision, the mandate of the OSCE Chairperson’s Personal Representative and the operations of the High-Level Planning Group, both involved in conflict-related activities under the Minsk framework, were terminated as of September 1, 2025.