Նոյեմբերի 20-ին Լյուքսեմբուրգում Հայաստանի դեսպան Տիգրան Բալայանը հանդիպում է անցկացրել Լյուքսեմբուրգի Պատգամավորների պալատի նախագահ Կլոդ Վիզլերի հետ։
Լյուքսեմբուրգի Պատգամավորների պալատի նախագահ Կլոդ Վիզլերը վերահաստատել է իրենց օրենսդիր մարմնի լիակատար աջակցությունը Հայաստանի ինքիշխանությանը և ժողովրդավարական ուղուն։
Տիգրան Բալայանը հանդիպման ընթացքում մանրամասն ներկայացրել է օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ձեռք բերված համաձայնագրերը, «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» (TRIPP) ենթակառուցվածքային նախաձեռնությունը և դրա ընձեռած հնարավորությունները, ինչպես նաև Հայաստան-ԵՄ համագործակցության շրջանակում արձանագրված ձեռքբերումները։
Դեսպանը հատուկ շեշտադրել է Հայաստանի կառավարության ներդրած ջանքերը տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատման ուղղությամբ՝ ընդգծելով «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնության կարևոր դերը։

22 Ноябрь 2025 - 10:04 AMT
20 ноября посол Армении в Люксембурге Тигран Балаян провёл встречу с председателем Палаты депутатов Люксембурга Клодом Визлером.
Клод Визлер подтвердил полную поддержку со стороны законодательного органа суверенитета Армении и её демократического курса.
Балаян подробно представил соглашения, достигнутые 8 августа в Вашингтоне, а также инфраструктурную инициативу «Путь Трампа к международному миру и процветанию» (TRIPP) и её потенциал для Армении. Он также отметил достижения в сотрудничестве Армения–ЕС.
Особое внимание посол уделил усилиям правительства Армении, направленным на установление прочного мира в регионе, подчеркнув важность стратегии «Перекрёсток мира».
8 августа в Белом доме состоялась трёхсторонняя встреча премьер-министра Армении Никола Пашиняна, президента США Дональда Трампа и президента Азербайджана Ильхама Алиева, по итогам которой была подписана совместная декларация. В присутствии лидеров министры иностранных дел Армении и Азербайджана — Арарат Мирзоян и Джейхун Байрамов — предварительно подписали соглашение об установлении мира и межгосударственных отношений.