Վրաստանի խորհրդարանի նախագահ Շալվա Պապուաշվիլին հայտարարել է, որ Դոնալդ Թրամփի միջնորդությամբ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության գագաթնաժողովի արդյունքում նախաձեռնված TRIPP (Trump Route for International Peace and Prosperity) նախագիծը նոր հեռանկարներ է բացել ամբողջ տարածաշրջանի համար և կնպաստի Միջին միջանցքի ամրապնդմանը։
«Սա կարևոր է մրցակցության զարգացման և փոխադրողներին լավագույն պայմաններ առաջարկելու համար, ինչն էլ մեր միջանցքը կդարձնի առավել գրավիչ։ Մրցակցությունն այս գործընթացն ավելի է ուժեղացնում», – նշել է Պապուաշվիլին, գրում է Sputnik-georgia-ն։
Նա նաև ընդգծել է, որ Հարավային Կովկասում ևս մեկ երթուղու առկայությունը խոսում է տարածաշրջանի կայունության մասին, ինչը նոր ներդրումներ կգրավի։
«Սա ինքնին ուղերձ է տարածաշրջանի կայունության վերաբերյալ, ինչը կավելացնի ներդրումների բոլոր տեսակները՝ ինչպես միջանցքի ենթակառուցվածքային ապահովման, այնպես էլ ընդհանրապես՝ տարածաշրջանի տարբեր ոլորտներում։ Այս նախաձեռնությունը ողջունում ենք, քանի որ այն օգտակար կլինի ողջ տարածաշրջանի համար», – ասել է նա։
Ինչ վերաբերում է Միջին միջանցքին, այն ստեղծվել է 2014 թվականի փետրվարին՝ Ադրբեջանի, Ղազախստանի և Վրաստանի առաջատար ծովային և երկաթուղային բեռնափոխադրող ընկերությունների մասնակցությամբ։ Ներկայումս երթուղին անցնում է Չինաստան-Ղազախստան սահմանից՝ Ղազախստանով, Կասպից ծովով, Ադրբեջանով և Վրաստանով դեպի Եվրոպա։
Վրաստանը միացել է Միջին միջանցքին 2022 թվականին՝ Թուրքիայի նախաձեռնությամբ։
Տարանցիկ ուղիների զարգացումն ազգային մակարդակով մնում է Վրաստանի կառավարության առաջնահերթություններից մեկը, և այս ուղղությամբ կատարվում են խոշոր ներդրումներ։ Տարածաշրջանում Վրաստանի տարանցիկ դերը առավել կարևոր է դառնում՝ հաշվի առնելով Չինաստանի, Թուրքիայի և Եվրամիության հետ գործող ազատ առևտրի համաձայնագրերը։ Ներկայումս իրականացվում է մասշտաբային նախագիծ՝ Վրաստանի տարածքով անցնող Արևելք-Արևմուտք մայրուղու կառուցման ուղղությամբ, որը կապում է Ասիան և Եվրոպան։

Председатель парламента Грузии Шалва Папуашвили заявил, что проект TRIPP (Trump Route for International Peace and Prosperity), инициированный после мирного саммита между Арменией и Азербайджаном при посредничестве Дональда Трампа, открывает новые перспективы для всего региона и укрепит Средний коридор.
«Это важно для развития конкуренции и создания лучших условий для перевозчиков, что сделает наш коридор ещё более привлекательным. Конкуренция лишь усиливает этот процесс», — приводит его слова Sputnik-Georgia.
Он также подчеркнул, что наличие ещё одного маршрута в Южном Кавказе свидетельствует о стабильности региона и способствует привлечению новых инвестиций.
«Это само по себе послание о стабильности региона, которое увеличит инвестиции всех типов — как в инфраструктуру коридора, так и в другие сферы региона. Мы приветствуем эту инициативу, поскольку она принесёт пользу всему региону», — отметил Папуашвили.
Средний коридор был создан в феврале 2014 года при участии ведущих морских и железнодорожных грузоперевозчиков из Азербайджана, Казахстана и Грузии. Сегодня маршрут пролегает от границы Китая и Казахстана через территорию Казахстана, Каспийское море, Азербайджан и Грузию до Европы.
Грузия присоединилась к коридору в 2022 году по инициативе Турции.
Развитие транзитных маршрутов остаётся одним из главных национальных приоритетов правительства Грузии, и в этом направлении реализуются крупные инвестиционные проекты. Транзитная роль Грузии в регионе становится всё более значимой благодаря соглашениям о свободной торговле с Китаем, Турцией и Европейским союзом. В настоящее время строится масштабная автомагистраль Восток–Запад, соединяющая Азию и Европу через территорию Грузии.