Վրաստանի խորհրդարանի նախագահ Շալվա Պապուաշվիլին հայտարարել է, որ Դոնալդ Թրամփի միջնորդությամբ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության գագաթնաժողովի արդյունքում նախաձեռնված TRIPP (Trump Route for International Peace and Prosperity) նախագիծը նոր հեռանկարներ է բացել ամբողջ տարածաշրջանի համար և կնպաստի Միջին միջանցքի ամրապնդմանը։
«Սա կարևոր է մրցակցության զարգացման և փոխադրողներին լավագույն պայմաններ առաջարկելու համար, ինչն էլ մեր միջանցքը կդարձնի առավել գրավիչ։ Մրցակցությունն այս գործընթացն ավելի է ուժեղացնում», – նշել է Պապուաշվիլին, գրում է Sputnik-georgia-ն։
Նա նաև ընդգծել է, որ Հարավային Կովկասում ևս մեկ երթուղու առկայությունը խոսում է տարածաշրջանի կայունության մասին, ինչը նոր ներդրումներ կգրավի։
«Սա ինքնին ուղերձ է տարածաշրջանի կայունության վերաբերյալ, ինչը կավելացնի ներդրումների բոլոր տեսակները՝ ինչպես միջանցքի ենթակառուցվածքային ապահովման, այնպես էլ ընդհանրապես՝ տարածաշրջանի տարբեր ոլորտներում։ Այս նախաձեռնությունը ողջունում ենք, քանի որ այն օգտակար կլինի ողջ տարածաշրջանի համար», – ասել է նա։
Ինչ վերաբերում է Միջին միջանցքին, այն ստեղծվել է 2014 թվականի փետրվարին՝ Ադրբեջանի, Ղազախստանի և Վրաստանի առաջատար ծովային և երկաթուղային բեռնափոխադրող ընկերությունների մասնակցությամբ։ Ներկայումս երթուղին անցնում է Չինաստան-Ղազախստան սահմանից՝ Ղազախստանով, Կասպից ծովով, Ադրբեջանով և Վրաստանով դեպի Եվրոպա։
Վրաստանը միացել է Միջին միջանցքին 2022 թվականին՝ Թուրքիայի նախաձեռնությամբ։
Տարանցիկ ուղիների զարգացումն ազգային մակարդակով մնում է Վրաստանի կառավարության առաջնահերթություններից մեկը, և այս ուղղությամբ կատարվում են խոշոր ներդրումներ։ Տարածաշրջանում Վրաստանի տարանցիկ դերը առավել կարևոր է դառնում՝ հաշվի առնելով Չինաստանի, Թուրքիայի և Եվրամիության հետ գործող ազատ առևտրի համաձայնագրերը։ Ներկայումս իրականացվում է մասշտաբային նախագիծ՝ Վրաստանի տարածքով անցնող Արևելք-Արևմուտք մայրուղու կառուցման ուղղությամբ, որը կապում է Ասիան և Եվրոպան։

Speaker of the Georgian Parliament Shalva Papuashvili stated that the TRIPP (Trump Route for International Peace and Prosperity) project, launched after a peace summit between Armenia and Azerbaijan mediated by Donald Trump, presents new opportunities for the whole region and will help reinforce the Middle Corridor.
“This is important for promoting competition and offering the best conditions for carriers, making our corridor even more attractive. Competition strengthens this process,” Papuashvili said, according to Sputnik Georgia.
He added that an additional route in the South Caucasus signals regional stability, which in turn attracts new investments.
“This alone sends a message about regional stability, which will increase all types of investment, both in corridor infrastructure and in various sectors across the region. We welcome this initiative as it will be beneficial for the entire region,” he said.
The Middle Corridor was established in February 2014 with the involvement of leading sea and rail freight companies from Azerbaijan, Kazakhstan, and Georgia. The route runs from the China-Kazakhstan border, through Kazakhstan, across the Caspian Sea, and then through Azerbaijan and Georgia to Europe.
Georgia officially joined the Middle Corridor in 2022 at Turkey’s initiative.
The development of transit routes remains a top national priority for the Georgian government, with significant investments underway. Georgia’s transit role is gaining importance, especially due to its free trade agreements with China, Turkey, and the European Union. A major project, the East-West Highway running through Georgia and linking Asia with Europe, is currently under construction.