ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Արմեն Սիմոնյանը տեղեկացրել է, որ ներկայումս ՌԴ–ում հայ բեռնատարների վարորդների գործունեության կարգավորման վերաբերյալ որևէ իրավական ակտ դեռ չի ընդունվել, հայտնում է Radar Armenia-Ն։
«ԵԱՏՄ անդամ բոլոր երկրներում (բացառությամբ ՌԴ-ում և Բելառուսում) այդ խնդիրը բարձրաձայնվեց։ Մի քանի փուլ քննարկումներից հետո ռուս գործընկերները հայտնեցին, որ համապատասխան իրավական գործընթաց են սկսել այդ մասով, որ վարորդների համար այլ միգրացիոն ռեժիմ սահմանեն»,-ասել է Արմեն Սիմոնյանը։
Նա ընդգծել է, որ ՌԴ տրանսպորտի նախարարությունը ևս համապատասխան առաջարկություններով է հանդես եկել ՆԳ նախարարությանը և գործընթացը գնում է, սակայն այս պահին իրավական որևէ ակտ, որ ընդունված է, հայտնի չէ։
Նրա խոսքով՝ գործընկերները վստահեցրել են, որ այս ուղղությամբ աշխատանքներ շարունակվում են։
Ավելի վաղ հայ բեռնատարների վարորդները բողոքի ակցիաներ էին անցկացնում և միջպետական ճանապարհներ փակում` պահանջելով վերանայել ՌԴ–ում ոչ վիզային ռեժիմի երկրների քաղաքացիների համար 90–օրյա ժամկետ սահմանելու որոշումը։

Deputy Minister of Territorial Administration and Infrastructure Armen Simonyan stated that as of now, no legal act has been adopted in Russia to regulate the work of Armenian truck drivers, according to Radar Armenia.
“This issue was raised in all Eurasian Economic Union (EAEU) member states, except Russia and Belarus. After several rounds of discussions, our Russian counterparts said they had launched a relevant legal process to establish a different migration regime for drivers,” Simonyan noted.
He emphasized that Russia’s Ministry of Transport has also submitted relevant proposals to the Ministry of Internal Affairs, and that the process is ongoing. However, he stressed that no official legislation has yet been adopted or made public.
According to Simonyan, the Russian side has assured Armenian officials that work in this direction is continuing.
Earlier, Armenian truck drivers staged protests and blocked interstate roads, demanding changes to Russia’s decision limiting stays of citizens from visa-free countries to 90 days.