ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Արմեն Սիմոնյանը տեղեկացրել է, որ ներկայումս ՌԴ–ում հայ բեռնատարների վարորդների գործունեության կարգավորման վերաբերյալ որևէ իրավական ակտ դեռ չի ընդունվել, հայտնում է Radar Armenia-Ն։
«ԵԱՏՄ անդամ բոլոր երկրներում (բացառությամբ ՌԴ-ում և Բելառուսում) այդ խնդիրը բարձրաձայնվեց։ Մի քանի փուլ քննարկումներից հետո ռուս գործընկերները հայտնեցին, որ համապատասխան իրավական գործընթաց են սկսել այդ մասով, որ վարորդների համար այլ միգրացիոն ռեժիմ սահմանեն»,-ասել է Արմեն Սիմոնյանը։
Նա ընդգծել է, որ ՌԴ տրանսպորտի նախարարությունը ևս համապատասխան առաջարկություններով է հանդես եկել ՆԳ նախարարությանը և գործընթացը գնում է, սակայն այս պահին իրավական որևէ ակտ, որ ընդունված է, հայտնի չէ։
Նրա խոսքով՝ գործընկերները վստահեցրել են, որ այս ուղղությամբ աշխատանքներ շարունակվում են։
Ավելի վաղ հայ բեռնատարների վարորդները բողոքի ակցիաներ էին անցկացնում և միջպետական ճանապարհներ փակում` պահանջելով վերանայել ՌԴ–ում ոչ վիզային ռեժիմի երկրների քաղաքացիների համար 90–օրյա ժամկետ սահմանելու որոշումը։

Заместитель министра территориального управления и инфраструктур Армен Симонян сообщил, что на данный момент в России не принят ни один нормативный акт, регулирующий деятельность армянских водителей грузовиков, передаёт Radar Armenia.
«Этот вопрос поднимался во всех странах — членах ЕАЭС, за исключением России и Белоруссии. После нескольких этапов обсуждений российские коллеги сообщили, что начали соответствующую правовую процедуру, чтобы установить иной миграционный режим для водителей», — отметил Симонян.
Он подчеркнул, что Министерство транспорта РФ направило соответствующие предложения в МВД, и процесс продолжается. Тем не менее официального нормативного акта пока нет, и о его принятии не сообщается.
По словам Симоняна, российские партнёры заверили, что работа в этом направлении продолжается.
Ранее армянские водители грузовиков проводили акции протеста и перекрывали межгосударственные трассы, требуя пересмотра решения РФ об ограничении пребывания граждан из стран с безвизовым режимом 90 днями.