Հայաստանի ներկայացուցիչները չեն մասնակցի Բիշքեկում կայանալիք Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության` ՀԱՊԿ գագաթնաժողովին։ Այդ մասին լրագրողներին տեղեկացրել է Ռուսաստանի նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը։
Նա հավելել է, որ, այնուամենայնիվ, Երևանը հայտնել է, որ պատրաստ է աջակցել դաշինքին առնչվող փաստաթղթերի ընդունմանը, հայտնում է ՏԱՍՍ–ը։
«Ինչ վերաբերում է Հայաստանին, ապա այդ երկիրը մասնակցություն չի ունենա, սակայն նրա ներկայացուցիչները հայտնել են, որ դեմ չեն հանդիպման ժամանակ համաձայնեցված փաստաթղթերի ընդունմանը», — հայտնել է դիվանագետը։
Ավելի վաղ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ Հայաստանը սառեցրել է իր մասնակցությունը ՀԱՊԿ գործունեությանը՝ նշելով, թե կառույցը վտանգ է ներկայացնում հանրապետության ինքնիշխանության համար։ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը Վարշավայում անցկացված անվտանգության միջազգային համաժողովի ընթացքում հայտնել է, որ Երևանը գնահատում է ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու հնարավոր որոշման բոլոր ռիսկերն ու հետևանքները։ Սակայն Հայաստանը առայժմ կոնկրետ որոշում չի ընդունել կառույցից դուրս գալու վերաբերյալ։

Armenian representatives will not take part in the upcoming summit of the Collective Security Treaty Organization (CSTO) to be held in Bishkek, Russian Presidential Aide Yury Ushakov told reporters, according to TASS.
Despite its absence, Yerevan has indicated readiness to support the adoption of documents related to the alliance.
“With regard to Armenia, the country will not participate, but its representatives have stated they are not opposed to the adoption of agreed documents during the meeting,” the Russian diplomat noted.
Earlier, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan announced that Armenia had frozen its participation in CSTO activities, stating the alliance poses a threat to the country’s sovereignty. Foreign Minister Ararat Mirzoyan, speaking at an international security conference in Warsaw, said Yerevan is evaluating the risks and implications of a potential decision to leave the CSTO. However, no final decision has yet been made on formally exiting the organization.