Հայաստանի ներկայացուցիչները չեն մասնակցի Բիշքեկում կայանալիք Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության` ՀԱՊԿ գագաթնաժողովին։ Այդ մասին լրագրողներին տեղեկացրել է Ռուսաստանի նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը։
Նա հավելել է, որ, այնուամենայնիվ, Երևանը հայտնել է, որ պատրաստ է աջակցել դաշինքին առնչվող փաստաթղթերի ընդունմանը, հայտնում է ՏԱՍՍ–ը։
«Ինչ վերաբերում է Հայաստանին, ապա այդ երկիրը մասնակցություն չի ունենա, սակայն նրա ներկայացուցիչները հայտնել են, որ դեմ չեն հանդիպման ժամանակ համաձայնեցված փաստաթղթերի ընդունմանը», — հայտնել է դիվանագետը։
Ավելի վաղ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ Հայաստանը սառեցրել է իր մասնակցությունը ՀԱՊԿ գործունեությանը՝ նշելով, թե կառույցը վտանգ է ներկայացնում հանրապետության ինքնիշխանության համար։ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը Վարշավայում անցկացված անվտանգության միջազգային համաժողովի ընթացքում հայտնել է, որ Երևանը գնահատում է ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու հնարավոր որոշման բոլոր ռիսկերն ու հետևանքները։ Սակայն Հայաստանը առայժմ կոնկրետ որոշում չի ընդունել կառույցից դուրս գալու վերաբերյալ։

25 Ноябрь 2025 - 07:17 AMT
Представители Армении не примут участия в предстоящем саммите Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ), который пройдет в Бишкеке. Об этом журналистам сообщил помощник президента России Юрий Ушаков, передаёт ТАСС.
Тем не менее, по его словам, Ереван выразил готовность поддержать принятие документов, касающихся альянса.
«Что касается Армении, то эта страна участия не примет, однако её представители сообщили, что не возражают против принятия согласованных документов во время встречи», — отметил дипломат.
Ранее премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что Армения заморозила своё участие в деятельности ОДКБ, отметив, что структура представляет угрозу суверенитету республики. Глава МИД Армении Арарат Мирзоян на международной конференции по безопасности в Варшаве сообщил, что Ереван оценивает все риски и последствия возможного решения о выходе из ОДКБ. Однако окончательное решение о выходе из организации пока не принято.