Նոյեմբերի 24-ին Բաքվում շարունակվել է հայտնի գործարար, բարերար և Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի դեմ շինծու գործերով դատական ֆարսը։
Դատական նիստը նախագահել է դատավոր Զեյնալ Աղաևը։ Նշվում է, որ Վարդանյանին տրամադրվել է թարգմանիչ՝ իր տիրապետած լեզվով՝ ռուսերեն, ինչպես նաև պաշտպան՝ պետական հաշվին, գրում է Azertag-ը։
Դատավոր Աղաևը դատական նիստին առաջին անգամ մասնակցող «տուժածներին» և նրանց իրավահաջորդներին ներկայացրել է դատարանի կազմը, պետական մեղադրանքը պաշտպանող դատախազներին, թարգմանիչներին և մյուս մասնակիցներին, ինչպես նաև բացատրել նրանց իրավունքներն ու պարտականությունները՝ օրենքով սահմանված կարգով։
Այնուհետև լսվել են «տուժածների» ցուցմունքները, որոնք պատմել են Արցախի դեմ ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով ծավալծված մարտական գործողություններին իրենց մասնակցության և ստացած վիրավորումների մասին։

Известный предприниматель, благотворитель и бывший государственный министр Арцаха Рубен Варданян вновь предстал перед судом в Баку. Судебное заседание 24 ноября касалось свидетельских показаний так называемых «потерпевших», пишет Azertag.
Заседание вёл судья Зейнал Агаев. Утверждается, что Варданяну был предоставлен переводчик на русский язык, а также государственный защитник.
Судья представил впервые присутствующих в зале «потерпевших» и их правопреемников, сообщил им состав суда, прокуроров, переводчиков и других участников процесса, а также разъяснил их права и обязанности.
Затем были заслушаны показания «потерпевших», которые рассказали о своём участии в боевых действиях и ранениях, полученных в результате агрессии Азербайджана против Арцаха.
Следующее заседание назначено на 25 ноября.
Ранее, 16 января, Варданян заявил, что с момента задержания не давал никаких показаний, кроме имени и фамилии. Он подчеркнул, что все протоколы с его подписью — подделка, и сообщил, что сам он, его адвокат и переводчик подвергались давлению.