ՏԿԵ նախարարի տեղակալ Ասատուր Վարդանյանը հանդիպում է ունեցել Հանքային պաշարների հաշվետվությունների միջազգային ստանդարտների կոմիտեի (CRIRSCO) նախագահ Գարթ Քիրքհեմի գլխավորած պատվիրակության հետ։
Նախարարի տեղակալը շեշտել է, որ Հայաստանի՝ CRIRSCO-ին անդամակցելը ռազմավարական կարևորություն ունի և ներառված է երկրի հանքարդյունաբերության ոլորտի զարգացման ռազմավարության մեջ։
Հանդիպման ժամանակ անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի՝ CRIRSCO-ին անդամակցության ընթացակարգերին, ներառյալ տեխնիկական և իրավական պահանջներին, որոնք անհրաժեշտ են լիիրավ անդամ դառնալու համար։
Քննարկմանը մասնակցել են նաև ՀՀ ՏԿԵՆ «Հանրապետական երկրաբանական ֆոնդ» ՊՈԱԿ-ի ղեկավար Հարություն Մովսիսյանը, ՀՀ բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնի ընդերքի վերահսկողության վարչության պետ Վահան Գրիգորյանը, Երևանի պետական համալսարանի աշխարհագրության և երկրաբանության ֆակուլտետի դեկան Սարգիս Քելյանը, «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ընկերության կայուն զարգացման գծով տնօրեն Արմեն Ստեփանյանը, ինչպես նաև Հայաստանի հանքարդյունաբերության և մետալուրգիայի ասոցիացիայի նախագահ Վարդան Ջհանյանը։

26 Ноябрь 2025 - 08:27 AMT
Заместитель министра территориального управления и инфраструктур Асатур Варданян провёл встречу с делегацией под руководством председателя Комитета по международным стандартам отчётности по минеральным ресурсам (CRIRSCO) Гарета Киркхэма.
Варданян подчеркнул, что вступление Армении в CRIRSCO имеет стратегическую важность и включено в стратегию развития горнодобывающего сектора страны.
Во время встречи обсуждались процедуры присоединения Армении к CRIRSCO, в том числе технические и юридические требования для получения полноценного членства.
В обсуждении также приняли участие руководитель ГНКО «Республиканский геологический фонд» РА Арутюн Мовсисян, начальник управления контроля недр Инспекционного органа по охране окружающей среды и недр Ваган Григорян, декан факультета географии и геологии Ереванского государственного университета Саркис Келян, директор по устойчивому развитию компании «Зангезурский медно-молибденовый комбинат» Армен Степанян и президент Ассоциации горнодобывающей и металлургической промышленности Армении Вардан Джанжян.