ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստում հայտարարել է, որ մարդիկ հիմա ավելի լավ են ապրում՝ նրանք, ովքեր իրենց վրա աշխատում են, հայտնում է Radar Armenia-ն։
Ըստ նրա՝ Հայաստանում մեծ գումարներ են պտտվում։
«Աշխատավարձերի մասին որ խոսում ենք, աշխատավարձերն աճել են, աշխատատեղերն ավելացել են, հիմա այդ ամենի արդյունքում արդյոք սա նշանակում է, որ մարդիկ լավ են ապրում։ Միանշանակ այո, մարդիկ լավ են ապրում։ Բայց ո՞ր մարդիկ են լավ ապրում։ Սա չի նշանակում, որ բոլոր մարդիկ լավ են ապրում։ Կան բազմաթիվ մարդիկ, որ կամ ավելի լավ չեն ապրում կամ նույնիսկ ավելի վատ են ապրում։ Բայց մենք պետք է առերեսվենք, որ մարդիկ են լավ ապրում, նրանք, ովքեր իրենց վրա աշխատում են»,- ասել է նա։
Վարչապետի խոսքով՝ Հայաստանի տնտեսությունում շրջանառվում են զգալի գումարներ։
«Երեկ տեղեկանք եմ ստացել ԿԲ-ից, որ 1.5 մլրդ դոլարի գնում է իրականացրել ԿԲ-ն»,- ասել է նա։
«Հայաստանում + 1.5 միլիարդ դոլար է պտտվում, մարդկանց մեջ պետք է զարգացնել կարողությունը, որ 1.5 միլիարդ դոլարից վերցնեն իրենց բաժինը»,- ասել է նա։
Վարչապետն ասել է, թե մարդ կա, որ իր դեմով անցնում է 1.5 միլիարդ դոլարը, բայց իր կյանքում ոչինչ չի փոխվում, գրում է Aysor.am-ը։
«Որովհետև մարդն անհրաժեշտ հմտություն չունի, մենք պետք է օգնենք այդ մարդուն, իսկ դրա միակ ձևը կրթությունն է, ուրիշ ձև չկա»,- ընդգծել է Փաշինյանը։
Փաշինյանը հրապարակել է մի շարք սոցիալ-տնտեսական տվյալներ՝ ընդգծելով, որ հոկտեմբերին Հայաստանում գրանցվել է աշխատավարձով ապահովված աշխատատեղերի նոր պատմական առավելագույն թիվ։
«Ունենք 810.074 աշխատատեղ, որը նախորդ ամսվա համեմատ ավելի քան 5000-ով ավելի է։ 2018թ. հոկտեմբերի համեմատ աշխատատեղերն ավելացել են 223,895-ով։ Իսկ աշխատավարձի ֆոնդն ավելացել է 149 մլրդ դրամով, և միջին աշխատավարձը հոկտեմբերին կազմել է 313 հազար, ավելացել է 135 հազար դրամով»,–ասել է նա։
Նա նաև նշել է տնտեսական ակտիվության աճի մասին։
«Հոկտեմբերին նախորդ տարվա նույն ամսվա համեմատ ունեցել ենք 10.1 տոկոս տնտեսական ակտիվության ցուցանիշի աճ, իսկ 2025թ. առաջին տասը ամիսներին, նախորդ տարվա հունվար-հոկտեմբերի համեմատ, ՏԱՑ-ը կազմել է 8.1 տոկոս»,–ասել է Փաշինյանը։

На заседании правительства премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что в стране лучше стали жить те, кто работает над собой. Об этом сообщает Radar Armenia.
Он отметил, что в экономике Армении сегодня циркулируют значительные суммы. «Зарплаты растут, рабочих мест становится больше. Означает ли это, что люди стали жить лучше? Однозначно да, но не все. Кто-то живёт лучше, кто-то — нет, а кто-то даже хуже. Но надо признать, что лучше стали жить те, кто работает над собой», — сказал он.
По словам Пашиняна, Центробанк на днях провёл покупку на сумму в 1,5 миллиарда долларов. «В Армении вращается +1,5 миллиарда долларов. Люди должны развить способность взять свою долю от этих денег», — отметил он.
Премьер добавил: «Бывает, что через человека проходит 1,5 миллиарда долларов, но в его жизни ничего не меняется, потому что у него нет нужных навыков. Мы должны помочь таким людям, и единственный путь — это образование. Другого пути нет».
Пашинян также привёл социально-экономическую статистику, согласно которой в октябре в Армении зафиксировано рекордное количество официальных рабочих мест — 810 074, что более чем на 5 тысяч превышает показатель предыдущего месяца. По сравнению с октябрём 2018 года количество рабочих мест увеличилось на 223 895. Фонд оплаты труда вырос на 149 миллиардов драмов, а средняя зарплата в октябре составила 313 тысяч драмов, увеличившись на 135 тысяч.
Он также сообщил, что экономическая активность в октябре выросла на 10,1% по сравнению с октябрем прошлого года, а за первые 10 месяцев 2025 года показатель увеличился на 8,1%. За девять месяцев текущего года зафиксирован рост ВВП на уровне 6%.