Վերջին ամիսների ընթացքում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ստացել է գործարարներից մի շարք նամակներ, որոնցում արտահայտվել են դժգոհություններ հարկային և քննչական մարմինների խստության վերաբերյալ։ Այս մասին նա խոսել է նոյեմբերի 27-ին կայացած կառավարության նիստում։
Թեմայի շրջանակում վարչապետը մեջբերել է աշխատանքային քննարկումների արդյունքում Կառավարության որդեգրած սկզբունքը՝ չպետք է լինի տնտեսվարող, որ վճարի օրենքով նախատեսվածից 1 լումա պակաս հարկ և տուրք, հայտնում է 1lurer.am-ը։
«Մեր սկզբունքը հետևյալն է, որ ՀՀ-ում չպետք է լինի որևէ տնտեսվարող, որն ունենա օբյեկտիվ հիմք՝ ասելու, որ կառավարությունը հարկային գործունեության, ֆիսկալ պրոցեսների արդյունքում իրենից վերցրել է թեկուզ մի լումա ավելի հարկ կամ տուրք:
Բայց, մյուս կողմից, կառավարության դիրքորոշումն էլ այն է, որ չպիտի լինի տնտեսվարող, որ վճարի օրենքով նախատեսվածից 1 լումա պակաս հարկ և տուրք: Կարծում եմ՝ սա շատ կարևոր, սկզբունքային, օրինական և արդար մոտեցում է»,- ասել է նա:
Փաշինյանը նշել է, որ շաբաթ օրըտնտեսական ոլորտի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ լինելու է աշխատաժողով, և խոստացել է վերջինիս շրջանակում այդ հարցը ևս քննարկել:
Փաշինյանը նաև տեղեկացրել է, որ ստացած նամակներից մի քանիսը մակագրել է փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանին, որպեսզի քննարկվի և պարզվի՝ որ փաստարկն է արդարացի, որը՝ ոչ այնքան: Ըստ վարչապետի՝ շաբաթ օրը, լսելով փոխվարչապետին, կամփոփվեն քննարկումների արդյունքները, և կձևակերպվի հարցի վերաբերյալ կառավարության մոտեցումը:
«Բայց բոլոր դեպքերում մեր մոտեցումն արդեն իսկ ձևակերպված է՝ ո՛չ մի լումա ավելի, ոչ մի լումա՝ պակաս»,- ասել է նա:

Prime Minister Nikol Pashinyan stated during a government meeting on November 27 that in recent months he has received multiple letters from business owners expressing dissatisfaction with what they see as overly strict practices from Armenia’s tax and investigative authorities.
In response, Pashinyan reiterated the government’s principle: no business in Armenia should pay even one luma less than the tax and duty legally required, reports 1lurer.am .
“Our principle is that no business in Armenia should have reason to claim that the government has collected even one luma more than necessary in taxes or duties.
But on the other hand, our position is also that no business should pay even one luma less than the amount set by law. I believe this is a very important, principled, lawful, and fair approach,” Pashinyan stated.
He also announced that a workshop with business representatives will take place on Saturday, during which this issue will be discussed.
Pashinyan said he forwarded some of the letters to Deputy Prime Minister Tigran Khachatryan for review to determine which claims are justified. After hearing Khachatryan’s feedback, the government will consolidate its stance on the matter.
“But in all cases, our principle is already clear: not one luma more, not one luma less,” he emphasized.