Վրաստանի արտգործնախարար Մակա Բոճորիշվիլին հայտարարել է, որ Թբիլիսին ողջունում է Երևանի և Բաքվի միջև խաղաղության գործընթացի և երկկողմ հարաբերությունների կարգավորման ներկայիս դինամիկան, հայտնում է Արմենպրեսը։
Վրաստանի ԱԳ նախարարը անդրադարձել է նաև Հարավային Կովկասում Միացյալ Նահանգների ակտիվ դերակատարությանը՝ ընդգծելով այդ համատեքստում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատման ջանքերը։
«Մենք տեսնում ենք, որ մեր տարածաշրջանում Միացյալ Նահանգներն ակտիվորեն ներգրավված է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հակամարտության կարգավորման գործընթացում։ Մենք ողջունում ենք այն դինամիկան, որն այժմ տեղի է ունենում երկու երկրների միջև և ուղղված է հարաբերությունների կարգավորմանը»,- նշել է Վրաստանի ԱԳ նախարարը։
Բոճորիշվիլին ընդգծել է նաև, որ տարածաշրջանը մեծ կարիք ունի կայունության և խաղաղության։ Նրա խոսքով՝ եթե Վրաստանի դերը Միջին միջանցքի նախագծում դառնա ավելի առանցքային, դա դրական ազդեցություն կունենա բոլորի, հատկապես՝ իրենց երկրի վրա։
«Եթե մեր դերը Միջին միջանցքում ավելի կարևոր դառնա, դա միայն օգտակար կլինի բոլորի համար, առաջին հերթին՝ մեր երկրի համար։ Մենք հետևում ենք այս գործընթացներին, և ոչ միայն հետևում ենք, այլև մասնակից ենք»,- ասել է Մակա Բոճորիշվիլին։

Georgian Foreign Minister Maka Bochhorishvili stated that Tbilisi welcomes the ongoing peace efforts and normalization process between Yerevan and Baku, reports Armenpress.
She highlighted the importance of peace in the South Caucasus and noted the United States’ active involvement in facilitating Armenia–Azerbaijan negotiations.
“We observe the United States actively engaging in conflict resolution between Armenia and Azerbaijan in our region. We welcome the current dynamic aimed at normalizing relations between the two countries,” Bochhorishvili said.
She emphasized the region’s urgent need for peace and stability, adding that Georgia could play a key role in the Middle Corridor project, benefiting not just others, but Georgia in particular.
“If our role in the Middle Corridor becomes more significant, that would benefit everyone, especially our own country. We are closely following these developments, and we are not just observers. We are participants,” she stated.
On August 8, Armenian PM Nikol Pashinyan, U.S. President Donald Trump, and Azerbaijani President Ilham Aliyev signed a joint declaration in Washington. Armenian and Azerbaijani foreign ministers initialed an agreement on peace and the establishment of interstate relations between the two countries.