Վրաստանի արտգործնախարար Մակա Բոճորիշվիլին հայտարարել է, որ Թբիլիսին ողջունում է Երևանի և Բաքվի միջև խաղաղության գործընթացի և երկկողմ հարաբերությունների կարգավորման ներկայիս դինամիկան, հայտնում է Արմենպրեսը։
Վրաստանի ԱԳ նախարարը անդրադարձել է նաև Հարավային Կովկասում Միացյալ Նահանգների ակտիվ դերակատարությանը՝ ընդգծելով այդ համատեքստում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատման ջանքերը։
«Մենք տեսնում ենք, որ մեր տարածաշրջանում Միացյալ Նահանգներն ակտիվորեն ներգրավված է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հակամարտության կարգավորման գործընթացում։ Մենք ողջունում ենք այն դինամիկան, որն այժմ տեղի է ունենում երկու երկրների միջև և ուղղված է հարաբերությունների կարգավորմանը»,- նշել է Վրաստանի ԱԳ նախարարը։
Բոճորիշվիլին ընդգծել է նաև, որ տարածաշրջանը մեծ կարիք ունի կայունության և խաղաղության։ Նրա խոսքով՝ եթե Վրաստանի դերը Միջին միջանցքի նախագծում դառնա ավելի առանցքային, դա դրական ազդեցություն կունենա բոլորի, հատկապես՝ իրենց երկրի վրա։
«Եթե մեր դերը Միջին միջանցքում ավելի կարևոր դառնա, դա միայն օգտակար կլինի բոլորի համար, առաջին հերթին՝ մեր երկրի համար։ Մենք հետևում ենք այս գործընթացներին, և ոչ միայն հետևում ենք, այլև մասնակից ենք»,- ասել է Մակա Բոճորիշվիլին։

Министр иностранных дел Грузии Мака Бочоришвили заявила, что Тбилиси приветствует текущую позитивную динамику в процессе мирного урегулирования и нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном, сообщает «Арменпресс».
Она также отметила активную вовлеченность США в региональные процессы и подчеркнула важность усилий по достижению мира между двумя странами.
«Мы видим, что США активно участвуют в урегулировании конфликта между Арменией и Азербайджаном в нашем регионе. Мы приветствуем ту динамику, которая наблюдается сейчас между двумя странами и направлена на нормализацию отношений», — заявила министр.
Бочоришвили подчеркнула, что региону остро необходимы стабильность и мир. По её словам, если роль Грузии в проекте Среднего коридора станет более значимой, это принесёт пользу всем, особенно самой Грузии.
«Если наша роль в Среднем коридоре станет важнее, это будет выгодно всем, в первую очередь — нашей стране. Мы не только следим за процессами, но и активно участвуем в них», — добавила министр.
8 августа в Белом доме премьер-министр Армении Никол Пашинян, президент США Дональд Трамп и президент Азербайджана Ильхам Алиев подписали совместную декларацию. В Вашингтоне главы МИД Армении и Азербайджана парафировали соглашение «О мире и установлении межгосударственных отношений».