ՀԱՊԿ-ի կողմից ընդունված բոլոր որոշումները ուղարկվում են Հայաստան, և Երևանը չի խոչընդոտում դրանց ընդունմանը։ Այդ մասին հայտարարել է կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Իմանգալի Տասմագամբետովը։
Նա նշել է, որ, չնայած «Հայաստանը սառեցրել է մասնակցությունը կազմակերպության աշխատանքներին, Երևանը ստանում է բոլոր նյութերը և փաստաթղթերը, որոնք քննարկվում և ընդունվում են քարտուղարության մակարդակով», գրում է ՏԱՍՍ–ը։
Նրա խոսքերով, ՀՀ‑ն «չի մասնակցում քննարկմանը», սակայն դա չի խանգարում որոշումների ընդունմանը նշված ձևաչափով։ Այդպես, ըստ նրա, տեղի է ունեցել ԱԽ նոյեմբերի 27–ի նիստի ժամանակ։ Բոլոր փաստաթղթերը ուղարկվել են Հայաստան, և ստանալուց հետո՝ հայտարարվել է, որ երկիրը «չի առարկում տվյալ փաստաթղթերի ընդունմանը»։
Տասմագամբետովը հավելել է․ «Վստահ ենք, որ որոշ ժամանակ անց ՀՀ քաղաքական ղեկավարությունը կկայացնի իմաստալից որոշում և մենք նորից միասին առաջ կշարժվենք»։
Նա ընդգծել է, որ թեման՝ Հայաստանի մասնակցության կարգավիճակը, բարձրացվում է մշտապես․ յուրաքանչյուր անգամ, ոչ միայն ԱԽ նիստերի ժամանակ կամ մամլո ասուլիսների ժամանակ, այլ գրեթե բոլոր հանդիպումներում լրագրողների հետ այս հարցը օրակարգից չի հանվում։ Նա շեշտել է, որ «Հայաստանը անկախ, ինքնիշխան պետություն է և ունի իրավունք միանալ կամ դադարեցնել իր գործունեությունը ցանկացած կազմակերպությունում»։
ՀՀ–ն չի մասնակցել ՀԱՊԿ միջոցառումներին։
Նոյեմբերի 26–ին Հայաստանի ԱԳ փոխնախարար Մնացական Սաֆարյանը լրագրողներին հայտարարել է, որ այս պահին «Հայաստանը ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու հարց չի քննարկում»։
Դրանից առաջ՝ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ Երևանը սառեցրել է ՀԱՊԿ-ում գործունեությունը, քանի որ, իր կարծիքով, կազմակերպությունն «սպառնալիքներ է առաջացրել հանրապետության ինքնիշխանությանը»։

CSTO Secretary-General Imangali Tasmagambetov stated that Armenia, although having frozen its participation in the organization’s activities, continues to receive all documents and materials under discussion.
“Yerevan does not participate in discussions, but this does not prevent the adoption of decisions,” Tasmagambetov said, as reported by TASS.
He pointed out that this procedure was followed during the November 27 CSTO Security Council meeting. Armenia received all relevant documents and officially stated that it had no objections to their adoption.
Tasmagambetov expressed optimism, saying: “We are confident that in time, Armenia’s political leadership will make a meaningful decision, and we will move forward together again.”
He emphasized that Armenia’s participation status is frequently raised and remains a key topic in discussions. “Armenia is a sovereign country and has the right to join or suspend its involvement in any organization,” he added.
Although Armenia did not attend CSTO events recently, Deputy Foreign Minister Mnatsakan Safaryan stated on November 26 that “Armenia is not currently discussing withdrawal from the CSTO.”
Earlier, Prime Minister Nikol Pashinyan said Yerevan suspended its activity in the bloc, arguing the CSTO had become a source of threats to Armenia’s sovereignty.