Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ԱԺ–ում 2026-ի բյուջեի նախագծի վերաբերյալ եզրափակիչ ելույթում հայտարարել է, որ միջազգային բիզնես բրենդների ծագման պատմությունն ուսումնասիրելուց հետո հասկացել է, որ 63-ը թոշակի տարիք չէ։
«Իսկ կարո՞ղ է 63-ը փոքր և միջին բիզնես դնելու լավագույն տարիքն է, որովհետև ո՞վ ունի կյանքի և աշխատանքի ավելի մեծ գիտելիք, քան 63 տարեկանը։ Ես արդեն հանձնարարական եմ տվել, որ 63 և ավելի տարիքի անձանց տնտեսական աջակցության ծրագրեր ունենանք։ Որովհետև, հարգելի գործընկերներ, 21-րդ դարում 63-ը ինչ տարիք ա, 65-ը ինչ տարիք ա, 70-ը ինչ տարիք ա, 75-ը ինչ տարիք ա»,– ասել է նա, գրում է Aysor.am-ը։
Փաշինյանը հավելել է, որ պետք է այդ մտածողությունից էլ դուրս գալ, որ թոշակառու է ու վերջ։
«63-ում կյանքը չի ավարտվում, կյանքը սկսվում է, և մարդկանց կյանքը փոխելու ռազմավարություն պետք է սկսենք»,– ասել է նա։

3 Декабрь 2025 - 11:43 AMT
Выступая в Национальном собрании с заключительной речью по проекту госбюджета на 2026 год, премьер-министр Никол Пашинян заявил, что 63 года — это не возраст для выхода на пенсию, а, возможно, лучший возраст для начала собственного дела.
«А может, 63 года — это лучший возраст, чтобы открыть малый или средний бизнес? Кто, если не человек в 63 года, обладает наибольшим жизненным и профессиональным опытом?» — отметил он, добавив, что изучал истории создания известных международных брендов. — «Я уже дал поручение разработать программы экономической поддержки для людей от 63 лет и старше».
Пашинян призвал избавиться от стереотипа, что пенсия означает конец активной жизни. «В 21-м веке что такое 63 года, 65, 70, 75 лет? Жизнь не заканчивается в 63 — она только начинается. Мы должны выработать стратегию, чтобы менять жизни людей», — подчеркнул он, передаёт Aysor.am .