4 Դեկտեմբեր 2025 - 10:55 AMT
«ԼԻԳԱ Ինշուրանս» ապահովագրական ընկերության 100 % բաժնետոմսերը ձեռք են բերել ավստրիական «Գրավե Գրուպ» (GRAWE Group) ընկերությունը և «Ցե-Կվադրատ» ներդրումային խումբը (C-Quadrat Investment Group)։ Այդ մասին կառավարության նիստում հայտարարել է ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը։
Նրա գնահատմամբ, սա կարևոր և նշանակալի զարգացում է Հայաստանի ապահովագրական շուկայի համար, քանի որ առաջին անգամ ոլորտ մուտք է գործում միջազգային համբավ ունեցող ապահովագրական ընկերություն՝ «Գրավե Գրուպը», մինչդեռ «Ցե-Կվադրատն» արդեն վաղուց գործունեություն է ծավալում Հայաստանում որպես կենսաթոշակային ֆոնդի կառավարչական միավոր, գրում է Sputnik Արմենիան։
«Մեր գնահատմամբ այս ընկերությունները միասին բերելու են նոր մշակույթ, գիտելիք։ Երկար ժամանակ սպասել ենք այս օրվան ու երկար ջանք ենք ներդրել։ Սա շատ դրական նորություն է։ Այս ընկերությունները դեռ իրենց փաթեթը պետք է ներկայացնեն մեզ, ոլորտի ռեգուլյատորին հավանության արժանացնելու այն ու լիցենզիա տրամադրելու համար»,– հայտարարել է Գալստյանը։
ԿԲ նախագահը տեղեկացրել է, որ այս ընկերությունները մտադիր են մտնել կյանքի ապահովագրության ոլորտ։
«Կյանքի ապահովագրություն ասելով` մենք առաջին հերթին հասկանում ենք մահից ապահովագրում, սակայն դա այնքան կարևոր չէ, որքան այն, թե ներդրումային ֆոնդերից ստացվող գումարները ոնց են տիրապետելու, խելամիտ կառավարելու մարդիկ, երբ հասնեն կենսաթոշակային տարիքի»,– ընդգծել է նա։
Գալստյանի խոսքով, կյանքի ապահովագրությունը մոտ է ներդրումային գործունեությանը։
2026 թվականից Հայաստանում մեկնարկելու է առողջության պարտադիր ապահովագրության գործընթացը, որը նախատեսվում է ամբողջությամբ իրականացնել մինչև 2028 թվականը։
Անահիտ Ավանեսյանը հոկտեմբերի 1-ին հայտնել է, որ սկզբնական փուլում համակարգը կընդգրկի ամսական 200 հազար դրամ և ավելի վարձատրություն ստացող աշխատողներին։ Սահմանվել է 129 600 դրամ արժողությամբ ապահովագրական փաթեթ, որը ներառում է կանխարգելիչ միջոցառումներ, վաղ հայտնաբերման և սքրինինգային ծառայություններ, բուժհաստատությունների ծրագրեր, դեղորայքի տրամադրում և շտապօգնություն։

Austria-based Grawe Group and C-Quadrat Investment Group have jointly acquired 100% of Armenian insurance company Liga Insurance, according to Central Bank of Armenia (CBA) President Martin Galstyan. This marks the first entry of an internationally recognized insurance provider — Grawe Group — into the Armenian market, while C-Quadrat has been active locally for years as a pension fund manager.
Galstyan emphasized that this is a significant development, noting the firms will bring new expertise and culture to Armenia’s insurance sector. The transaction is still subject to CBA approval and licensing.
Both firms intend to enter the life insurance sector. Galstyan clarified that life insurance isn’t just about covering death but also involves managing investment funds for policyholders as they reach retirement age. He noted that life insurance is closely tied to investment activity.
This development coincides with Armenia’s plan to launch mandatory health insurance in 2026, to be fully implemented by 2028. The system will initially cover employees earning over 200,000 AMD monthly and include a 129,600 AMD insurance package covering preventive care, screenings, medications, and emergency services.