4 Դեկտեմբեր 2025 - 10:55 AMT
«ԼԻԳԱ Ինշուրանս» ապահովագրական ընկերության 100 % բաժնետոմսերը ձեռք են բերել ավստրիական «Գրավե Գրուպ» (GRAWE Group) ընկերությունը և «Ցե-Կվադրատ» ներդրումային խումբը (C-Quadrat Investment Group)։ Այդ մասին կառավարության նիստում հայտարարել է ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը։
Նրա գնահատմամբ, սա կարևոր և նշանակալի զարգացում է Հայաստանի ապահովագրական շուկայի համար, քանի որ առաջին անգամ ոլորտ մուտք է գործում միջազգային համբավ ունեցող ապահովագրական ընկերություն՝ «Գրավե Գրուպը», մինչդեռ «Ցե-Կվադրատն» արդեն վաղուց գործունեություն է ծավալում Հայաստանում որպես կենսաթոշակային ֆոնդի կառավարչական միավոր, գրում է Sputnik Արմենիան։
«Մեր գնահատմամբ այս ընկերությունները միասին բերելու են նոր մշակույթ, գիտելիք։ Երկար ժամանակ սպասել ենք այս օրվան ու երկար ջանք ենք ներդրել։ Սա շատ դրական նորություն է։ Այս ընկերությունները դեռ իրենց փաթեթը պետք է ներկայացնեն մեզ, ոլորտի ռեգուլյատորին հավանության արժանացնելու այն ու լիցենզիա տրամադրելու համար»,– հայտարարել է Գալստյանը։
ԿԲ նախագահը տեղեկացրել է, որ այս ընկերությունները մտադիր են մտնել կյանքի ապահովագրության ոլորտ։
«Կյանքի ապահովագրություն ասելով` մենք առաջին հերթին հասկանում ենք մահից ապահովագրում, սակայն դա այնքան կարևոր չէ, որքան այն, թե ներդրումային ֆոնդերից ստացվող գումարները ոնց են տիրապետելու, խելամիտ կառավարելու մարդիկ, երբ հասնեն կենսաթոշակային տարիքի»,– ընդգծել է նա։
Գալստյանի խոսքով, կյանքի ապահովագրությունը մոտ է ներդրումային գործունեությանը։
2026 թվականից Հայաստանում մեկնարկելու է առողջության պարտադիր ապահովագրության գործընթացը, որը նախատեսվում է ամբողջությամբ իրականացնել մինչև 2028 թվականը։
Անահիտ Ավանեսյանը հոկտեմբերի 1-ին հայտնել է, որ սկզբնական փուլում համակարգը կընդգրկի ամսական 200 հազար դրամ և ավելի վարձատրություն ստացող աշխատողներին։ Սահմանվել է 129 600 դրամ արժողությամբ ապահովագրական փաթեթ, որը ներառում է կանխարգելիչ միջոցառումներ, վաղ հայտնաբերման և սքրինինգային ծառայություններ, բուժհաստատությունների ծրագրեր, դեղորայքի տրամադրում և շտապօգնություն։

4 Декабрь 2025 - 11:19 AMT
На заседании правительства председатель Центрального банка Армении Мартин Галстян объявил, что Grawe Group и C-Quadrat приобрели 100% акций армянской страховой компании «ЛИГА Иншуренс». Grawe впервые выходит на армянский рынок, тогда как C-Quadrat уже давно работает в стране как управляющая пенсионными фондами.
Галстян подчеркнул значимость сделки, отметив, что компании привнесут в сектор новые знания и культуру. Сделка подлежит одобрению со стороны Центрального банка, который выдаст соответствующую лицензию.
Компании планируют развивать страхование жизни. По словам Галстяна, это направление тесно связано с инвестициями: «Когда мы говорим о страховании жизни, мы имеем в виду не только покрытие в случае смерти, но и грамотное управление инвестиционными фондами для граждан, достигающих пенсионного возраста».
Контекстом к этим изменениям служит запуск обязательного медицинского страхования в Армении, запланированный на 2026 год и подлежащий полной реализации к 2028 году. На первом этапе система охватит работников с зарплатой от 200 000 драмов в месяц и будет включать пакет стоимостью 129 600 драмов с профилактическими услугами, скринингами, лекарствами и неотложной помощью.