4 Դեկտեմբեր 2025 - 11:04 AMT
Կենտրոնական բանկը զգուշացնում է, որ վերջերս կատարված զեղծարարությունների սխեմաներում հաճախորդներից գումար կորզելու նպատակով զեղծարարները ներկայացել են ԿԲ անունից և կեղծ նամակների ու զանգերի միջոցով հորդորել իրենց ֆինանսական միջոցները փոխանցել այլ հաշիվների։
«Տեղեկացնում ենք, որ ՀՀ կենտրոնական բանկը երբևէ նման հայտարարություններ և զանգեր չի իրականացնում, հաղորդագրություններ չի ուղարկում և չի իրականացնում ֆիզիկական անձանց բանկային սպասարկում:
Եթե զանգահարում են կամ որևէ այլ եղանակով կապ են հաստատում և ներկայանում Կենտրոնական բանկի անունից և խնդրում կամ որևէ պատրվակով պարտադրում գումար փոխանցել ավելի «պաշտպանված» կամ «հատուկ» հաշիվների՝ զեղծարարություններից և ֆինանսական կորուստներից խուսափելու նպատակով քաղաքացիներին հորդորում ենք չկատարել որևէ գործողություն, որևէ մեկին չփոխանցել անձնական կամ բանկային տվյալներ և անմիջապես կապ հաստատել Ձեզ սպասարկող բանկի հետ»,- ասված է հաղորդագրությունում:

4 Декабрь 2025 - 11:23 AMT
ЦБ Армении призывает граждан быть осторожными, так как участились случаи, когда злоумышленники звонят или пишут от имени Центрального банка, убеждая перевести средства на якобы более «безопасные» или «специальные» счета.
Банк подчёркивает, что ЦБ не обслуживает физических лиц, не рассылает подобные сообщения и не просит перевести деньги.
«Если кто-то связывается с вами, представляясь сотрудником Центробанка, и требует перевести деньги для защиты от якобы мошенничества, ни в коем случае не действуйте по указаниям. Не передавайте личные или банковские данные и немедленно свяжитесь с вашим банком», — говорится в сообщении.
ЦБ также представил пример поддельного документа, где злоумышленник выдаёт себя за сотрудника банка.