Դեկտեմբերի 4-ին Բաքվի ռազմական դատարանում վերսկսվել է Բաքվում պահվող հայ գերիների շինծու գործերով դատական ֆարսը։ Շարունակվել են գերիների մի մասի պաշտպանների ելույթները, որոնք արդարացման դատավճիռներ են պահանջել իրենց պաշտպանյալների համար։
Դավիթ Իշխանյանի պաշտպան Աղշին Մամեդլին նշել է իր ելույթում, որ դատավճիռը կարող է հիմնվել միայն վերջնական և անվիճարկելի ապացույցների վրա։ Նա դատարանին խնդրել է արդարացնել Իշխանյանին, հայտնում է APA-ն։
Նույն մեղադրյալի երկրորդ փաստաբան Էլչին Ամիրովն էլ դիմել է դատարանին՝ իր պաշտպանյալին արդարացնելու խնդրանքով։
Լևոն Բալայանի պաշտպան Վաֆա Մեհթիվան հայտարարել է, որ իր պաշտպանյալի գործողություններում հանցակազմ չկա և խնդրել է դատարանին՝ արդարացնել նրան։ Նման պահանջով է հանդես եկել նաև Բալայանի մյուս փաստաբան Սագի Մամեդովը։
Դավիթ Ալավերդյանի պաշտպան Նիզամի Ալիևը նշել է, որ իր պաշտպանյալը չի ընդունում իրեն ներկայացված մեղադրանքները։ Նա ընդգծել է, որ վերջինիս դեմ ներկայացված ապացույցներն անհիմն և անվստահելի են։ Պաշտպանը դատարանին դիմել է արդարացման պահանջով։
Էրիկ Ղազարյանի պաշտպան Նաթիգ Մուստաֆաևը իր ելույթում նշել է, որ պաշտպանյալը իրեն մեղավոր չի ճանաչում. հանձնելով զենքը՝ նա կամավոր կերպով հանձնվել է Ադրբեջանի Զինված ուժերի զինծառայողներին։ Նա խնդրել է դատարանին արդարացնել Է. Քազարյանին։

4 December 2025 - 15:46 AMT
On December 4, Baku’s military court resumed hearings in the ongoing sham trials of Armenian prisoners held in Azerbaijan. Several defense lawyers delivered their arguments, calling for full acquittal of their clients.
Davit Ishkhanyan’s lawyer, Aghshin Mammadli, said in court that a verdict must be based on conclusive and indisputable evidence. He urged the court to acquit Ishkhanyan, APA reports.
Ishkhanyan’s second lawyer, Elchin Amirov, also appealed for his client’s acquittal.
Lev Balayan’s attorney, Vafa Mehtiva, argued that there is no criminal conduct in his client’s actions and called on the court to acquit him. Balayan’s other lawyer, Sagi Mammadov, made a similar request.
Davit Alaverdyan’s lawyer, Nizami Aliyev, stated that his client denies all charges and emphasized that the evidence presented against him is baseless and unreliable. He, too, demanded an acquittal.
Eriк Ghazaryan’s attorney, Natig Mustafayev, said his client does not admit guilt. He voluntarily surrendered his weapon and handed himself over to Azerbaijani forces. The lawyer asked the court to acquit Ghazaryan.
According to Azerbaijani media, the prosecution has requested life imprisonment for former Artsakh President Arayik Harutyunyan, former Foreign Minister Davit Babayan, former Defense Army Commander Levon Mnatsakanyan, former Deputy Commander Davit Manukyan, and former National Assembly Speaker Davit Ishkhanyan.
It has also requested 20 years in prison for former Presidents Arkadi Ghukasyan and Bako Sahakyan, as well as Madat Babayan and Pashayian Melikset. Other requested sentences include: Garik Martirosyan – 19 years, Davit Alaverdyan – 18 years, Levon Babayan – 17 years, and Vasili Beglaryan, Gurgen Stepanyan, and Edik Ghazaryan – 16 years each.