ՌԴ արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան Եվրամիության պաշտոնյաների հայտարարությունները ՀՀ վերաբերյալ համեմատել է «վամպիրների և մութ վհուկների» վարքի հետ։ Նրա խոսքով՝ Բրյուսելի իրական նպատակը հայ-ռուսական հարաբերություններին վնասելն է։
«Երբ այդպիսի վամպիրները՝ բրյուսելյան վամպիրները, մոտենում են նորմալ մարդկանց ու ասում՝ «ուզում ե՞ք, ձեզ խայթենք և դուք դառնաք մեզ նման. հայելիում չեք արտացոլվի, կվախենաք արևի լույսից, ձեզ պետք չի լինի էներգիա, էներգետիկա: Դա նույնն է», — նշել է Զախարովան իր ճեպազրույցում, հայտնում է ՏԱՍՍ–ը։
Նշվում է, որ նա այդպես է արձագանքել ԵՄ արտաքին քաղաքականության ղեկավար Կայա Կալասի և ԵՄ ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Մարթա Կոսի կոչերին՝ ուղղված Հայաստանին՝ «միանալու հակառուսական պատժամիջոցներին»։
«Նրանք նաև հայտարարել են միջոցների տրամադրման մասին՝ «Ռուսաստանի տեղեկատվական միջամտության դեմ պայքարի» համար և Հայաստանի՝ Թուրքիայի էներգահամակարգին միանալու նպատակով, ռուսական էներգառեսուրսներից կախվածությունը նվազեցնելու համար»,–ասվում է հրապարակման մեջ։
Զախարովան ընդգծել է, որ այս հայտարարություններով եվրոպացի պաշտոնյաներն իրենք բացահայտեցին իրենց իրական մտադրությունները։
«Նրանց հայտարարությունները կրկին ապացուցում են, որ Բրյուսելի միակ նպատակը Երևանի հետ համագործակցության մեջ միայն այն է, որ վնասեն Հայաստանի հարաբերություններին Ռուսաստանի հետ», — ասել է նա։
Նրա կարծիքով՝ ԵՄ ներկայացուցիչները նույնիսկ չեն էլ փորձում դա թաքցնել․ «Հնարավոր է՝ կցանկանային, բայց մտավոր ունակությունները չեն բավարարում»։
Զախարովան նշել է, որ «Եվրոպական միությունը բոլոր միջոցներով փորձում է վնաս հասցնել հայկական տնտեսության համար առանցքային ոլորտներում՝ այդ թվում՝ էներգետիկայում, հայ-ռուսական ավանդական, փոխշահավետ և փոխհարգալից գործընկերությանը»։
«Ի՞նչ վատ բան է տեսել հայ սպառողը ռուս-հայկական էներգետիկ համագործակցությունից։ Ոչինչ։ Հայաստանում կան ենթակառուցվածքային օբյեկտներ, կա փոխհարգալից երկխոսություն, կա փոխշահավետ համագործակցություն», — շեշտել է Զախարովան։
Նա հորդորել է Հայաստանի քաղաքացիներին ուշադրություն դարձնել «այն ամենին, ինչ արեցին այդ վամպիրները իրենց քաղաքացիների հետ», և հարցնել՝ «թվերը, թե որքան են այժմ վճարում շարքային քաղաքացիները Եվրոպական միության երկրներում այն բանից հետո, երբ այդ մութ փերիները կախարդեցին իրենց երկրների էներգետիկ համագործակցությունը ՌԴ հետ»։
«Նրանք օգտագործում են պատժամիջոցների մահակը՝ իրենց վերահսկողության տակ վերցնելու համար Ռուսաստան-Հայաստան առևտրային և ներդրումային համագործակցությունը։ Մենք սուվերեն պետությունների գործերին միջամտելու նման փորձերը համարում ենք բացարձակապես անթույլատրելի», — ընդգծել է Զախարովան։
Նա առանձնացրել է նաև Մոսկվայի մոտեցման էական տարբերությունը։
«Պահանջներ չներկայացնել, ոչ ոքի չստիպել ընկերություն անել ինչ–որ մեկի դեմ, չզբաղվել իրականությունից կտրված անիրագործելի աշխարհաքաղաքական նախագծերով, այլ զարգացնել հավասար համագործակցություն, գտնել համատեղ շահավետ նախաձեռնությունների իրագործման կետեր, այդ թվում՝ ընդհանուր ինտեգրացիոն միավորումների շրջանակներում»։
Դեկտեմբերի 2–ին Բրյուսելում ՀՀ-ԵՄ գործընկերության խորհրդի 6-րդ նիստի արդյունքներով՝ Հայաստանն ու Եվրամիությունը ստորագրել են գործընկերության ռազմավարական օրակարգը։ Փաստաթուղթը ստորագրել են Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը և Եվրամիության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր հանձնակատար Կայա Կալասը։

4 Декабрь 2025 - 15:50 AMT
Мария Захарова, официальный представитель Министерства иностранных дел России, назвала заявления официальных лиц ЕС в адрес Армении «поведением вампиров и мрачных ведьм» и обвинила Брюссель в намерении навредить армяно-российским отношениям. Об этом она заявила на брифинге, передаёт ТАСС.
«Когда такие вампиры — брюссельские вампиры — подходят к нормальным людям и говорят: “Хотите, мы вас укусом превратим в себя? Вы не будете отражаться в зеркале, будете бояться солнечного света, не нуждаться в энергетике” — это и есть суть происходящего», — сказала она.
Так она прокомментировала заявления главы внешнеполитической службы ЕС Каи Каллас и еврокомиссара по расширению Марты Кос, призвавших Армению присоединиться к антироссийским санкциям.
По её словам, ЕС также заявил о выделении средств на борьбу с «российским информационным вмешательством» и на подключение Армении к энергетической системе Турции с целью снижения зависимости от российских энергоресурсов.
«Эти заявления лишь подтверждают: единственная цель Брюсселя в контактах с Ереваном — это подорвать отношения Армении с Россией», — подчеркнула Захарова.
По её словам, представители ЕС даже не пытаются скрывать свои намерения: «Возможно, они бы и хотели, но уровень интеллекта не позволяет».
Захарова заявила, что ЕС намеренно наносит ущерб ключевым отраслям армянской экономики, включая энергетику, и подрывает традиционное, взаимовыгодное и уважительное армяно-российское партнёрство.
«Что плохого увидел армянский потребитель от российско-армянского энергетического сотрудничества? Ничего. В Армении есть инфраструктура, уважительный диалог и взаимовыгодное сотрудничество», — отметила она.
Она призвала граждан Армении обратить внимание на то, «что эти вампиры сделали с собственными народами», и задаться вопросом: «Сколько платят сейчас обычные граждане ЕС после того, как тёмные феи разрушили их энергетическое сотрудничество с Россией?»
«Они используют санкции как дубинку, чтобы взять под контроль торгово-инвестиционное сотрудничество между Россией и Арменией. Мы считаем такие вмешательства во внутренние дела суверенных государств абсолютно недопустимыми», — добавила она.
Захарова указала на контраст с российским подходом: «Мы не выдвигаем требований, не заставляем дружить против кого-то, не реализуем оторванные от реальности геополитические фантазии. Мы строим равноправное партнёрство и ищем точки соприкосновения для совместных инициатив, в том числе в рамках интеграционных объединений».
2 декабря в Брюсселе Армения и Европейский союз подписали стратегическую повестку партнёрства по итогам шестого заседания Совета партнёрства Армения–ЕС. Документ подписали министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян и глава внешнеполитической службы ЕС Кая Каллас.