ՌԴ արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան Եվրամիության պաշտոնյաների հայտարարությունները ՀՀ վերաբերյալ համեմատել է «վամպիրների և մութ վհուկների» վարքի հետ։ Նրա խոսքով՝ Բրյուսելի իրական նպատակը հայ-ռուսական հարաբերություններին վնասելն է։
«Երբ այդպիսի վամպիրները՝ բրյուսելյան վամպիրները, մոտենում են նորմալ մարդկանց ու ասում՝ «ուզում ե՞ք, ձեզ խայթենք և դուք դառնաք մեզ նման. հայելիում չեք արտացոլվի, կվախենաք արևի լույսից, ձեզ պետք չի լինի էներգիա, էներգետիկա: Դա նույնն է», — նշել է Զախարովան իր ճեպազրույցում, հայտնում է ՏԱՍՍ–ը։
Նշվում է, որ նա այդպես է արձագանքել ԵՄ արտաքին քաղաքականության ղեկավար Կայա Կալասի և ԵՄ ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Մարթա Կոսի կոչերին՝ ուղղված Հայաստանին՝ «միանալու հակառուսական պատժամիջոցներին»։
«Նրանք նաև հայտարարել են միջոցների տրամադրման մասին՝ «Ռուսաստանի տեղեկատվական միջամտության դեմ պայքարի» համար և Հայաստանի՝ Թուրքիայի էներգահամակարգին միանալու նպատակով, ռուսական էներգառեսուրսներից կախվածությունը նվազեցնելու համար»,–ասվում է հրապարակման մեջ։
Զախարովան ընդգծել է, որ այս հայտարարություններով եվրոպացի պաշտոնյաներն իրենք բացահայտեցին իրենց իրական մտադրությունները։
«Նրանց հայտարարությունները կրկին ապացուցում են, որ Բրյուսելի միակ նպատակը Երևանի հետ համագործակցության մեջ միայն այն է, որ վնասեն Հայաստանի հարաբերություններին Ռուսաստանի հետ», — ասել է նա։
Նրա կարծիքով՝ ԵՄ ներկայացուցիչները նույնիսկ չեն էլ փորձում դա թաքցնել․ «Հնարավոր է՝ կցանկանային, բայց մտավոր ունակությունները չեն բավարարում»։
Զախարովան նշել է, որ «Եվրոպական միությունը բոլոր միջոցներով փորձում է վնաս հասցնել հայկական տնտեսության համար առանցքային ոլորտներում՝ այդ թվում՝ էներգետիկայում, հայ-ռուսական ավանդական, փոխշահավետ և փոխհարգալից գործընկերությանը»։
«Ի՞նչ վատ բան է տեսել հայ սպառողը ռուս-հայկական էներգետիկ համագործակցությունից։ Ոչինչ։ Հայաստանում կան ենթակառուցվածքային օբյեկտներ, կա փոխհարգալից երկխոսություն, կա փոխշահավետ համագործակցություն», — շեշտել է Զախարովան։
Նա հորդորել է Հայաստանի քաղաքացիներին ուշադրություն դարձնել «այն ամենին, ինչ արեցին այդ վամպիրները իրենց քաղաքացիների հետ», և հարցնել՝ «թվերը, թե որքան են այժմ վճարում շարքային քաղաքացիները Եվրոպական միության երկրներում այն բանից հետո, երբ այդ մութ փերիները կախարդեցին իրենց երկրների էներգետիկ համագործակցությունը ՌԴ հետ»։
«Նրանք օգտագործում են պատժամիջոցների մահակը՝ իրենց վերահսկողության տակ վերցնելու համար Ռուսաստան-Հայաստան առևտրային և ներդրումային համագործակցությունը։ Մենք սուվերեն պետությունների գործերին միջամտելու նման փորձերը համարում ենք բացարձակապես անթույլատրելի», — ընդգծել է Զախարովան։
Նա առանձնացրել է նաև Մոսկվայի մոտեցման էական տարբերությունը։
«Պահանջներ չներկայացնել, ոչ ոքի չստիպել ընկերություն անել ինչ–որ մեկի դեմ, չզբաղվել իրականությունից կտրված անիրագործելի աշխարհաքաղաքական նախագծերով, այլ զարգացնել հավասար համագործակցություն, գտնել համատեղ շահավետ նախաձեռնությունների իրագործման կետեր, այդ թվում՝ ընդհանուր ինտեգրացիոն միավորումների շրջանակներում»։
Դեկտեմբերի 2–ին Բրյուսելում ՀՀ-ԵՄ գործընկերության խորհրդի 6-րդ նիստի արդյունքներով՝ Հայաստանն ու Եվրամիությունը ստորագրել են գործընկերության ռազմավարական օրակարգը։ Փաստաթուղթը ստորագրել են Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը և Եվրամիության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր հանձնակատար Կայա Կալասը։

Russian Foreign Ministry spokesperson Maria Zakharova has accused European Union officials of trying to undermine Armenia–Russia relations, likening their actions to “vampires and dark witches.” Her remarks came in response to recent EU calls for Armenia to join anti-Russia sanctions.
“When such vampires—Brussels vampires—approach ordinary people and say: ‘Do you want us to bite you so you become like us? You won’t reflect in mirrors, you’ll fear sunlight, you won’t need energy,’ that’s what this is,” Zakharova said at a press briefing, according to TASS.
She was reacting to comments by EU foreign policy chief Kaja Kallas and Enlargement Commissioner Marta Kos, who urged Armenia to align with sanctions against Russia.
Zakharova noted that these EU officials also announced funding to counter “Russian disinformation” and plans to connect Armenia to Turkey’s energy system in a bid to reduce dependence on Russian energy.
“These statements clearly reveal their true intentions: Brussels’ only goal in engaging with Yerevan is to damage Armenia’s relationship with Russia,” she said.
She added that EU representatives aren’t even trying to conceal this agenda. “Maybe they would like to, but they lack the intellectual capacity.”
Zakharova accused the EU of deliberately targeting sectors critical to Armenia’s economy, including energy, and undermining traditional, mutually beneficial, and respectful Armenian-Russian cooperation.
“What harm has the Armenian consumer ever seen from Armenian-Russian energy cooperation? None. Armenia has infrastructure, respectful dialogue, and beneficial collaboration,” she said.
She called on Armenian citizens to reflect on “what these vampires did to their own populations,” and ask themselves: “How much do ordinary people in EU countries pay now, after these dark fairies sabotaged their energy ties with Russia?”
“They are using sanctions as a club to bring Armenia–Russia trade and investment under their control. We consider such interference in sovereign states’ affairs absolutely unacceptable,” Zakharova emphasized.
She contrasted this with Moscow’s approach: “We don’t issue demands, we don’t force anyone into friendships against others, we don’t pursue disconnected geopolitical fantasies. We promote equal partnerships and joint projects, including within common integration frameworks.”
On December 2, at the sixth Armenia–EU Partnership Council meeting in Brussels, Armenia and the European Union signed a strategic partnership agenda. The document was signed by Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan and EU foreign policy chief Kaja Kallas.