4 Դեկտեմբեր 2025 - 15:00 AMT
Կառավարությունը հաստատել է զբոսաշրջային ավտոբուսների համար սահմանվող տեխնիկական պահանջները, բնութագրերը, որակավորման ընթացակարգը, չափորոշիչները, ինչպես նաև որակավորման վկայականի ու նշանի ձևերը, վկայականի տրամադրման և դադարեցման կարգը ու ժամկետը, հայտնում է Factor.am-ը։
Ըստ հիմնավորման՝ գործող իրավակարգավորումները չեն տարբերակում զբոսաշրջային ավտոբուսներն այլ փոխադրամիջոցներից և լիարժեք չեն կարգավորում այս ոլորտը։ Սա պայմանավորել է «զբոսաշրջային ավտոբուս» եզրույթի առանձին սահմանման անհրաժեշտությունը՝ իրավական հստակ տարանջատում ապահովելու նպատակով։
Կառավարության գնահատմամբ, այս մոտեցումը կբարձրացնի զբոսաշրջային ծառայությունների որակը, կնպաստի ուղևորների անվտանգության մակարդակի բարձրացմանը և ամբողջ ոլորտի զարգացմանը։
«Զբոսաշրջային ավտոբուս» որակավորում ունեցող և միայն զբոսաշրջիկներ տեղափոխող տրանսպորտային միջոցների գործունեությունը հստակ կտարբերվի այլ տրանսպորտային միջոցներով իրականացվող ոչ կանոնավոր ուղևորափոխադրումներից։
Որոշման համաձայն՝ զբոսաշրջային ուղևորափոխադրումներ իրականացնող տնտեսվարողները պարտավոր կլինեն էլեկտրոնային եղանակով հայտ ներկայացնել ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության Զբոսաշրջության կոմիտե՝ ավտոբուսի որակավորման հավաստագիր ստանալու համար։
Պարտադիր որակավորման պահանջների ներդրումը թույլ կտա ներգրավել միայն տեխնիկապես վիճակով պատշաճ, շահագործման համար պիտանի, անվտանգ և հուսալի ավտոբուսներ՝ զբոսաշրջային ուղևորափոխադրումների ոլորտում։
Միաժամանակ, այս նոր համակարգը կխթանի առողջ մրցակցային դաշտի ձևավորումը, որի պայմաններում տնտեսավարողները կմղվեն շարունակաբար թարմացնելու ու արդիականացնելու իրենց տրանսպորտային պարկը՝ հատկապես փոխարինելով այն ավտոբուսները, որոնց թողարկման տարեթվից անցել է 20 և ավելի տարի։

Правительство утвердило технические требования, характеристики, процедуры сертификации и стандарты для туристических автобусов, а также формы сертификатов, порядок их выдачи, приостановления и срок действия, сообщает Factor.am .
Действующее законодательство не различало туристические автобусы и другие транспортные средства, что вызывало необходимость отдельного определения понятия «туристический автобус» для обеспечения правовой ясности.
По оценке правительства, новый подход повысит качество туристических услуг, обеспечит большую безопасность пассажиров и будет способствовать развитию всей отрасли.
Транспортные средства, получившие статус «туристического автобуса» и перевозящие исключительно туристов, будут чётко отделены от нерегулярных пассажирских перевозок другими средствами.
Согласно постановлению, перевозчики, занимающиеся туристическими перевозками, обязаны будут подавать электронные заявки в Комитет по туризму Министерства экономики РА для получения сертификата соответствия.
Система сертификации позволит допускать к перевозкам только технически исправные, безопасные и надёжные автобусы.
В то же время это нововведение создаст условия для здоровой конкуренции и побудит перевозчиков регулярно обновлять и модернизировать свой автопарк, особенно заменяя автобусы, возраст которых превышает 20 лет.