5 Դեկտեմբեր 2025 - 08:19 AMT
Բայրամովը խոսել է հաստատված «ամենահանգիստ շրջանի» և ՀՀ Սահմանադրությունում առկա «տարածքային պահանջների մասին»
Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյխուն Բայրամովը ԵԱՀԿ արտաքին գործերի նախարարների 32-րդ նստաշրջանի ժամանակ ասել է, որ այժմ Ադրբեջանի և ՀՀ միջև այժմ ամենակայուն ու հանգիստ շրջանն է։
«Ադրբեջանին ու Հայաստանին միջև խաղաղության հաստատման առումով արձանագրվել է նշանակալի առաջընթաց, որն իր լավագույն մակարդակին հասավ շնորհիվ Վաշինգտոնյան պատմական խաղաղության գագաթաժողովի, որը տեղի ունեցավ այս տարվա օգոստոսի 8–ին», — ասել է նա, հայտնում է APA-ն։
Նա ավելացրել է, որ կողմերն արդեն սկսել են իրականացնել կոնկրետ նախաձեռնություններ կառավարական, խորհրդարանական և քաղաքացիական մակարդակներում։
Բայրամովն ընդգծել է, որ Ադրբեջանը՝ «խաղաղ օրակարգի նախաձեռնող լինելով, անշեղորեն հետևում է այդ ճանապարհին և ակնկալում է Հայաստանի կողմից փոխադարձ քաղաքական կամքով և պատասխանատվությամբ լի որոշումներ»։
«Հայաստանի Սահմանադրությունում դեռ առկա տարածքային պահանջների վերացումը կտա հնարավորություն ստորագրելու նախաստորագրած երկկողմանի համաձայնագիրը, այնուհետև վավերացնել այն և հասնել վերջնական խաղաղության հաստատմանը», — ընդգծել է Բայրամովը։
Նա այնուհետև նշել է, որ խաղաղ գործընթացի լրացուցիչ խթանման նպատակով Ադրբեջանը անհատական որոշմամբ հանել է Հայաստանի համար ապրանքաշրջանառության տարանցման սահմանափակումները։
«Այս ձեռքբերումները ակնհայտ ցույց են տալիս, որ ուղիղ երկկողմանի բանակցությունները լավագույն ճանապարհն են առաջընթացի համար»,–ասել է նա։
Նա նաև հիշեցրել է, որ «Թրամփի ուղու» ժամանակին իրականացումը մեծ նշանակություն ունի։
«Այս մուլտիմոդալ հաղորդակցության երթուղին պետք է ընդգրկի երկաթուղի, ավտոճանապարհներ և այլ հաղորդակցական ցանցեր, ինչպես նաև ապահովի Ադրբեջանի հիմնական մասի և Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության անմիջական կապը, ինչն օգտակար կլինի նաև ՀՀ համար։ Ինչպես բազմիցս նշվել է, հաղորդակցությունների բացումը անդրադառնում է ոչ միայն Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության կայունությանը, այլև լայն մասշտաբով մեծ օգուտներ է բերում», — ասել է նա։

5 Декабрь 2025 - 08:47 AMT
Министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов на 32-й сессии Совета министров иностранных дел ОБСЕ заявил, что текущий период является «наиболее стабильным и спокойным» в отношениях между Азербайджаном и Арменией.
«В вопросе установления мира между Азербайджаном и Арменией достигнут значительный прогресс, который достиг своего пика благодаря историческому Вашингтонскому саммиту мира 8 августа этого года», — отметил Байрамов, передаёт APA.
Он добавил, что стороны уже начали реализацию конкретных инициатив на правительственном, парламентском и гражданском уровнях.
Байрамов подчеркнул, что Азербайджан, «являясь инициатором мирной повестки, твёрдо следует этому курсу и ожидает от Армении взаимных решений, основанных на политической воле и ответственности».
«Устранение территориальных претензий из Конституции Армении создаст возможность подписать предварительно согласованное двустороннее соглашение, затем ратифицировать его и добиться установления окончательного мира», — отметил он.
Также он заявил, что Азербайджан по собственной инициативе снял ограничения на транзит армянских товаров в качестве шага по поощрению мирного процесса.
«Эти достижения наглядно демонстрируют, что прямые двусторонние переговоры — лучший путь к прогрессу», — добавил министр.
Байрамов также подчеркнул важность своевременной реализации проекта «Путь Трампа» — мультимодального транспортного коридора, включающего железную дорогу, автотрассы и другие связи. Он обеспечит прямое сообщение между основной территорией Азербайджана и Нахичеванской Автономной Республикой, что, по словам министра, принесёт выгоду и Армении. Он отметил, что открытие коммуникаций укрепляет мир не только между двумя странами, но и способствует региональному экономическому развитию.
8 августа в Белом доме состоялась трехсторонняя встреча премьер-министра Армении Никола Пашиняна, президента США Дональда Трампа и президента Азербайджана Ильхама Алиева, по итогам которой была подписана совместная Декларация.
В рамках саммита главы МИД Армении Арарат Мирзоян и Азербайджана Джейхун Байрамов в присутствии лидеров трёх стран предварительно подписали «Соглашение о мире и установлении межгосударственных отношений между Республикой Армения и Республикой Азербайджан».