5 Դեկտեմբեր 2025 - 08:45 AMT
Արցախում էթնիկ զտում իրականացրած և ամեն հայկականը, այդ թվում Բաքվում և այլ քաղաքներում, ոչնչացնող Ադրբեջանի նախագահ  Իլհամ  Ալիևը միջազգային գնահատական է պահանջել «հայերի կողմից ադրբեջանցիների բռնագաղթին» և կոչ արել «վերադարձնել ադրբեջանցիներին Հայաստան»։
Նա այդ մասին ասել է Բաքվում անցնող «Մշակութային ժառանգություն և վերադարձի իրավունք» համաժողովում, գրում է Minval.az-ը։
Նա պահանջել է, որ միջազգային հանրությունը, այդ թվում՝ ՄԱԿ‑ի համապատասխան մարմինները, գնահատեն «մարդկության դեմ այս հանցագործությունները, աջակցեն ադրբեջանցիների խաղաղ վերադարձին և նրանց մշակութային ժառանգության վերականգնմանը»։
Նա նշել է, որ վերադարձի իրավունքն ամրագրված է Մարդու իրավունքների համաշխարհային հռչակագրում, տարբեր միջազգային փաստաթղթերում և կոնվենցիաներում և պետք է իրականացվի՝ ապահովելով «ոչ միայն ֆիզիկական վերադարձ, այլ նաև հոգևոր, մշակութային ու պատմական ինքնության վերականգնում»։
Ալիևը հավելել է, որ դա «ադրբեջանական ժողովրդի օրինական պահանջն է»։
Նա նաև խոսել է «ջարդերի ենթարկված», աքսորված մարդկանց միավորող «Արևմտյան Ադրբեջանի համայնք» կազմակերպության կառուցողական, հավասարակշռված մոտեցմասն մասին։
Ալիևն ավելի վաղ հայտարարել է, թե «չկա Սևանա լիճ, կա Գոյչայի լիճ», և որ «ադրբեջանցիների՝ Հայաստանի ներկայիս տարածքում իրենց պատմական հողեր վերադարձը չպետք է վախեցնի հայ ժողովրդին»․ քանի որ «իրենք այդ տարածքներ պետք է վերադառնան ոչ թե տանկերով, այլ ավտոմեքենաներով»։

Президент Азербайджана Ильхам Алиев, организовавший этническую чистку в Арцахе и уничтожение армянского наследия в Баку и других городах, потребовал международной оценки якобы осуществлённой «депортации азербайджанцев армянами» и призвал «вернуть азербайджанцев в Армению».
Об этом он заявил на проходящей в Баку конференции «Культурное наследие и право на возвращение», сообщает Minval.az .
Алиев призвал международное сообщество, включая соответствующие структуры ООН, оценить «эти преступления против человечности, оказать поддержку мирному возвращению азербайджанцев и восстановлению их культурного наследия».
По его словам, право на возвращение закреплено во Всеобщей декларации прав человека, а также в других международных документах и конвенциях и должно быть реализовано с обеспечением не только физического возвращения, но и «духовной, культурной и исторической идентичности».
Он назвал это «законным требованием азербайджанского народа».
Алиев также похвалил организацию «Община западного Азербайджана», объединяющую, по его словам, «людей, подвергшихся насилию и изгнанию», за «конструктивный и сбалансированный подход».
Ранее Алиев заявлял, что «нет озера Севан — есть озеро Гёйча» и что «возвращение азербайджанцев на свои исторические земли в пределах нынешней Армении не должно пугать армянский народ», добавляя, что «они вернутся не на танках, а на автомобилях».