Ֆրանսիայի Սենատի անդամ Վալերի Բուայեն Մարսել քաղաքի Դենիզ դեպարտամենտի զբոսայգու Հայկական այգում տեղի ունեցած միջոցառմանը, որին մասնակցել է նաև Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդը, ասել է, որ սա մի հնարավորություն էր վերահաստատելու Ֆրանսիայի բարեկամությունը Հայաստանի հետ։ Այդ մասին նա գրել է ֆեյսբուքյան իր էջում։
«Տարիներ շարունակ պայքարել եմ պաշտպանելու հայ ժողովրդին, նրա վիրավոր հիշողությունը, նրա մշակույթը, նրա ազատությունը, նրա ճշմարտության ճանաչումը և նրա անվտանգությունը, մասնավորապես Արցախում։ Եվ այսօր Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի ներկայությունը մեզ կրկին հիշեցնում է, որ այդ պայքարն արդար է, անհրաժեշտ է և պետք է շարունակվի», – ասվում է գրառման մեջ։
Միջոցառմանը ներկա են եղել նաև Բուշ-դյու-Ռոնի դեպարտամենտի խորհրդի և Էքս-Մարսել-Պրովանսի նախագահ Մարտին Վասալը, Մարսելի 11-րդ և 12-րդ թաղամասերի թաղապետ Սիլվեն Սուվեստրը, Մարսելի 4-րդ և 5-րդ թաղամասերի թաղապետ Մարին Պուստորինոն, «ՀԲԸՄ-Մարսել» կազմակերպության նախագահ Ավրորա Բրունան, ինչպես նաև բազմաթիվ այլ պաշտոնյաներ ու հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ։
Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդը Մարսելում՝ «Սրբոց Թարգմանչաց» եկեղեցում, հայտարարել է, որ խիստ մտահոգիչ է ներկայիս իշխանությունների կողմից իրականացվող հակեկեղեցական քաղաքականությունը։

5 December 2025 - 16:06 AMT
French Senator Valérie Boyer, attending a ceremony at the Armenian Garden in Marseille’s Département des Bouches-du-Rhône alongside Catholicos of All Armenians Karekin II, stated that the event was an opportunity to reaffirm France’s friendship with Armenia. She shared her thoughts in a Facebook post.
“For years, I have fought to defend the Armenian people, their wounded memory, their culture, their freedom, the recognition of their truth, and their security, especially in Artsakh. And today, the presence of the Catholicos of All Armenians reminds us once again that this struggle is just, necessary, and must continue,” she wrote.
The event was also attended by Martine Vassal, President of the Departmental Council of Bouches-du-Rhône and the Aix-Marseille-Provence Metropolis; Sylvain Souvestre, Mayor of Marseille’s 11th and 12th districts; Marine Pustorino, Mayor of the 4th and 5th districts; Aurora Brunan, President of AGBU-Marseille; and numerous other officials and representatives of civic organizations.
During his visit to Marseille, Catholicos Karekin II declared at the Church of the Holy Translators that the anti-church policies pursued by Armenia’s current authorities are deeply concerning.