Ֆրանսիայի Սենատի անդամ Վալերի Բուայեն Մարսել քաղաքի Դենիզ դեպարտամենտի զբոսայգու Հայկական այգում տեղի ունեցած միջոցառմանը, որին մասնակցել է նաև Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդը, ասել է, որ սա մի հնարավորություն էր վերահաստատելու Ֆրանսիայի բարեկամությունը Հայաստանի հետ։ Այդ մասին նա գրել է ֆեյսբուքյան իր էջում։
«Տարիներ շարունակ պայքարել եմ պաշտպանելու հայ ժողովրդին, նրա վիրավոր հիշողությունը, նրա մշակույթը, նրա ազատությունը, նրա ճշմարտության ճանաչումը և նրա անվտանգությունը, մասնավորապես Արցախում։ Եվ այսօր Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի ներկայությունը մեզ կրկին հիշեցնում է, որ այդ պայքարն արդար է, անհրաժեշտ է և պետք է շարունակվի», – ասվում է գրառման մեջ։
Միջոցառմանը ներկա են եղել նաև Բուշ-դյու-Ռոնի դեպարտամենտի խորհրդի և Էքս-Մարսել-Պրովանսի նախագահ Մարտին Վասալը, Մարսելի 11-րդ և 12-րդ թաղամասերի թաղապետ Սիլվեն Սուվեստրը, Մարսելի 4-րդ և 5-րդ թաղամասերի թաղապետ Մարին Պուստորինոն, «ՀԲԸՄ-Մարսել» կազմակերպության նախագահ Ավրորա Բրունան, ինչպես նաև բազմաթիվ այլ պաշտոնյաներ ու հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ։
Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդը Մարսելում՝ «Սրբոց Թարգմանչաց» եկեղեցում, հայտարարել է, որ խիստ մտահոգիչ է ներկայիս իշխանությունների կողմից իրականացվող հակեկեղեցական քաղաքականությունը։

Сенатор Франции Валери Буайе, приняв участие в мероприятии в Армянском саду департамента Буш-дю-Рон в Марселе, где также присутствовал Католикос всех армян Гарегин Второй, заявила, что это стало возможностью вновь подтвердить дружбу Франции с Арменией. Об этом она написала на своей странице в Facebook.
«Много лет я борюсь за защиту армянского народа, его оскорблённой памяти, культуры, свободы, признания правды и обеспечения безопасности, особенно в Арцахе. И сегодня присутствие Католикоса всех армян вновь напоминает нам, что эта борьба справедлива, необходима и должна быть продолжена», — говорится в публикации.
На мероприятии также присутствовали председатель совета департамента Буш-дю-Рон и метрополии Экс-Марсель-Прованс Мартин Вассаль, мэр 11-го и 12-го округов Марселя Сильвен Сувестр, мэр 4-го и 5-го округов Марин Пусторино, президент организации «AGBU-Марсель» Аврора Брунан, а также многие другие официальные лица и представители общественных организаций.
Во время визита в Марсель Католикос всех армян Гарегин Второй заявил в церкви Святых Переводчиков, что антиклерикальная политика, проводимая нынешними властями Армении, вызывает серьёзную обеспокоенность.