Ադրբեջանի նախագահի օգնական, նախագահի վարչակազմի արտաքին քաղաքական հարցերի բաժնի ղեկավար Հիքմեթ Հաջիևը «Դոհա ֆորում» միջոցառման ընթացքում հայտարարել է, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի դերը շրջադարձային էր Ադրբեջանի և ՀՀ միջև խաղաղ գործընթացում։
«Ադրբեջանն ու ՀՀ–ն 5 տարի է աշխատում էին խաղաղ օրակարգի վրա։ Ես անձամբ մասնակցել եմ բազում հանդիպումների՝ երբեմն քննարկումները բարդ էին, կային կետեր, որոնց շուրջ մենք չէինք համաձայնվում։ Սակայն, երբ գործընթացին միացան նախագահ Թրամփն ու իր թիմը, մենք հասկացանք, որ խաղաղության գործընթացն անշրջելի դարձնելու համար մեզ իրոք հարկավոր է ԱՄՆ–ի հզոր քաղաքական հեղինակությունն ու ԱՄՆ երաշխիքները։ Թրամփի հիմնարար դերը շրջադարձային եղավ Ադրբեջանի և ՀՀ միջև խաղաղ գործընթացում»,–ասել է նա, հայտնում է APA-ն։
Նա նաև ասել է, որ պետք է ժողովրդներին պատրաստել խաղաղության։
Նա ընդգծել է, որ Ադրբեջանի տեսանկյունից պատերազմն ու հակամարտությունն ավարտվել են։ Հաջիևի համոզմամբ՝ խաղաղությունը պետք է բերի բարեկեցություն, ապահովի զարգացում և փոխի Հարավային Կովկասի ամբողջ աշխարհաքաղաքական պատկերը։
Նրա խոսքով՝ այս համատեքստում առանձնապես կարևորվում է ժողովուրդների միջև վստահության հարցը։
«Ադրբեջանը ցանկանում է, որ խաղաղությունը լինի հարատև, կայուն և անշրջելի», — նշել է նա՝ հավելելով, որ դրա համար անհրաժեշտ է մեծ աշխատանք կատարել։
«Մենք պետք է պատրաստենք մեր ժողովուրդներին խաղաղության։ Ադրբեջանի ուղերձը միշտ եղել է այն, որ մենք ցանկանում ենք խաղաղության համաձայնագիր ստորագրել ոչ միայն Հայաստանի կառավարության, այլ նաև հայ ժողովրդի հետ, որպեսզի այն օգուտ բերի նաև ապագա սերունդներին», — ասել է նա։
Նա նաև ասել է, թե Ադրբեջանը աշխատում է վստահության ամրապնդման միջոցառումների ուղղությամբ՝ հասկանալով դրանց բարդությունը, և հավելել, թե «Ադրբեջանը ստանձնել է տարածաշրջանային առաջնորդի դերը և պատասխանատվությունը խաղաղության պահպանման համար»։

8 December 2025 - 07:27 AMT
Hikmet Hajiyev, assistant to the President of Azerbaijan and head of the Foreign Policy Affairs Department of the Presidential Administration, stated at the Doha Forum that U.S. President Donald Trump played a pivotal role in the peace process between Azerbaijan and Armenia.
“Azerbaijan and Armenia had been working on a peace agenda for five years. I personally took part in many meetings. Some were challenging, and we disagreed on various issues. However, once President Trump and his team joined the process, we realized that making peace irreversible required the powerful political authority and guarantees of the United States. Trump’s fundamental role was a turning point in the peace process between Azerbaijan and Armenia,” Hajiyev said, according to APA.
He emphasized the importance of “preparing societies for peace.”
From Azerbaijan’s perspective, the war and conflict are over, Hajiyev said, and peace “must bring prosperity, drive development, and transform the geopolitical landscape of the South Caucasus.” He noted that building trust between peoples is crucial in this context.
“Azerbaijan wants peace to be lasting, stable, and irreversible,” he said, adding that significant efforts are required to achieve this.
“We must prepare our nations for peace. Azerbaijan’s message has always been that we want to sign a peace agreement not just with the Armenian government, but with the Armenian people as well, so that it benefits future generations,” Hajiyev added.
He also noted Azerbaijan’s “ongoing efforts to promote confidence-building measures, despite the challenges,” and said, “Azerbaijan has taken on the role of regional leadership and the responsibility for maintaining peace.”
On August 8, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, U.S. President Donald Trump, and Azerbaijani President Ilham Aliyev signed a joint declaration at the White House summarizing the results of their meeting in Washington.