Ադրբեջանի նախագահի օգնական, նախագահի վարչակազմի արտաքին քաղաքական հարցերի բաժնի ղեկավար Հիքմեթ Հաջիևը «Դոհա ֆորում» միջոցառման ընթացքում հայտարարել է, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի դերը շրջադարձային էր Ադրբեջանի և ՀՀ միջև խաղաղ գործընթացում։
«Ադրբեջանն ու ՀՀ–ն 5 տարի է աշխատում էին խաղաղ օրակարգի վրա։ Ես անձամբ մասնակցել եմ բազում հանդիպումների՝ երբեմն քննարկումները բարդ էին, կային կետեր, որոնց շուրջ մենք չէինք համաձայնվում։ Սակայն, երբ գործընթացին միացան նախագահ Թրամփն ու իր թիմը, մենք հասկացանք, որ խաղաղության գործընթացն անշրջելի դարձնելու համար մեզ իրոք հարկավոր է ԱՄՆ–ի հզոր քաղաքական հեղինակությունն ու ԱՄՆ երաշխիքները։ Թրամփի հիմնարար դերը շրջադարձային եղավ Ադրբեջանի և ՀՀ միջև խաղաղ գործընթացում»,–ասել է նա, հայտնում է APA-ն։
Նա նաև ասել է, որ պետք է ժողովրդներին պատրաստել խաղաղության։
Նա ընդգծել է, որ Ադրբեջանի տեսանկյունից պատերազմն ու հակամարտությունն ավարտվել են։ Հաջիևի համոզմամբ՝ խաղաղությունը պետք է բերի բարեկեցություն, ապահովի զարգացում և փոխի Հարավային Կովկասի ամբողջ աշխարհաքաղաքական պատկերը։
Նրա խոսքով՝ այս համատեքստում առանձնապես կարևորվում է ժողովուրդների միջև վստահության հարցը։
«Ադրբեջանը ցանկանում է, որ խաղաղությունը լինի հարատև, կայուն և անշրջելի», — նշել է նա՝ հավելելով, որ դրա համար անհրաժեշտ է մեծ աշխատանք կատարել։
«Մենք պետք է պատրաստենք մեր ժողովուրդներին խաղաղության։ Ադրբեջանի ուղերձը միշտ եղել է այն, որ մենք ցանկանում ենք խաղաղության համաձայնագիր ստորագրել ոչ միայն Հայաստանի կառավարության, այլ նաև հայ ժողովրդի հետ, որպեսզի այն օգուտ բերի նաև ապագա սերունդներին», — ասել է նա։
Նա նաև ասել է, թե Ադրբեջանը աշխատում է վստահության ամրապնդման միջոցառումների ուղղությամբ՝ հասկանալով դրանց բարդությունը, և հավելել, թե «Ադրբեջանը ստանձնել է տարածաշրջանային առաջնորդի դերը և պատասխանատվությունը խաղաղության պահպանման համար»։

Помощник президента Азербайджана и руководитель отдела внешнеполитических вопросов администрации президента Хикмет Гаджиев заявил на форуме в Дохе, что президент США Дональд Трамп сыграл решающую роль в мирном процессе между Арменией и Азербайджаном.
«Азербайджан и Армения на протяжении пяти лет работали над мирной повесткой. Я лично участвовал во многих встречах — обсуждения порой были сложными, по ряду вопросов не удавалось достичь согласия. Однако после того, как в процесс включился президент Трамп и его команда, мы поняли, что для того, чтобы сделать мир необратимым, нам действительно необходима мощная политическая поддержка и гарантии США. Основополагающая роль Трампа стала переломной точкой в мирном процессе между Арменией и Азербайджаном», — заявил он, передает APA.
Гаджиев подчеркнул необходимость «подготовки народов к миру».
По его словам, с точки зрения Азербайджана война и конфликт завершены. «Мир должен принести процветание, обеспечить развитие и изменить всю геополитическую картину Южного Кавказа. В этом контексте особое значение имеет вопрос доверия между народами».
«Азербайджан хочет, чтобы мир был устойчивым, стабильным и необратимым», — заявил он, добавив, что для этого необходимо провести большую работу.
«Мы должны подготовить наши народы к миру. Послание Азербайджана всегда заключалось в том, что мы стремимся подписать мирное соглашение не только с правительством Армении, но и с армянским народом, чтобы это принесло пользу будущим поколениям», — сказал он.
Он также заявил, что Азербайджан работает над мерами по укреплению доверия, осознавая сложность этого процесса, и добавил: «Азербайджан взял на себя роль регионального лидера и ответственность за поддержание мира».
В присутствии лидеров Армении, Азербайджана и США министры иностранных дел Арарат Мирзоян и Джейхун Байрамов парафировали соглашение «О мире и установлении межгосударственных отношений между Республикой Армения и Республикой Азербайджан».