Դեկտեմբերի 8–ին Ռուսաստանի մայրաքաղաքում կկայանա Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) անդամ երկրների խորհրդարանական վեհաժողովի նիստը, հայտնում է ՏԱՍՍ–ը։
Մասնակցում են Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Տաջիկստանի պատվիրակությունները, ինչպես նաև կազմակերպության անդամ չհանդիսացող Իրանի ներկայացուցիչները։
ՀՀ–ն չի մասնակցում։
Դեկտեմբերի 8-ին խորհրդարանականները կհավաքվեն Պետդումայի շենքում՝ մասնակցելու խորհրդի համատեղ նիստին և ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի 18-րդ լիագումար նիստին։ Այն կվարի Ռուսաստանի Պետդումայի նախագահ և միաժամանակ ՀԱՊԿ ԽՎ նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինը։
Լիագումար նիստում կքննարկվեն անդամ պետությունների օրենսդրության հարցերը, ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտում մարտահրավերներին և սպառնալիքներին հակազդելու միջոցները։
Պետդումայի կայքում հրապարակված հաղորդագրության համաձայն՝ նիստի արդյունքներով կձևակերպվի միջազգային անվտանգության ապահովման վերաբերյալ հայտարարության նախագիծ՝ բազմաբևեռ համաշխարհային համակարգի ձևավորման համատեքստում։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը դեռ նախորդ տարի France 24-ին տված հարցազրույցում նշել էր, որ Հայաստանի՝ ՀԱՊԿ-ին անդամակցությունն ըստ էության սառեցված է։ Կրեմլից արձագանքել էին՝ պնդելով, որ Հայաստանը ՀԱՊԿ-ին որևէ պաշտոնական ծանուցում չի ուղարկել անդամակցության սառեցման վերաբերյալ։
ԱԳՆ-ից ավելի վաղ հայտարարել էին, որ Հայաստանը դադարեցրել է կազմակերպության ֆինանսավորումը և չի միանա 2023 թվականի նոյեմբերի 23-ին ընդունված՝ «ՀԱՊԿ 2024 թվականի բյուջեի մասին» որոշմանը։ Միևնույն ժամանակ, ըստ գերատեսչության, Հայաստանը չի առարկում, որ բյուջեն հաստատվի սահմանափակ ձևաչափով։
2024-ին Համաշխարհային հայկական երկրորդ գագաթնաժողովի ընթացքում վարչապետը հայտարարել էր, որ ՀԱՊԿ-ը սպառնալիք է ստեղծում Հայաստանի անվտանգության, ինքնիշխանության և պետականության համար։

8 декабря в Москве проходит заседание Парламентской Ассамблеи Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ), сообщает ТАСС.
В заседании участвуют делегации Белоруссии, Казахстана, Киргизии, Таджикистана, а также представители Ирана, который не является членом ОДКБ. Армения не принимает участия.
Парламентарии собрались в здании Государственной Думы РФ для участия в совместном заседании совета и 18-й пленарной сессии ПА ОДКБ. Заседание ведет председатель Госдумы и ПА ОДКБ Вячеслав Володин.
В повестке — вопросы законодательства государств-членов, а также меры по противодействию вызовам и угрозам в зоне ответственности ОДКБ.
Согласно сообщению на сайте Госдумы, по итогам заседания будет подготовлен проект заявления о международной безопасности в контексте формирования многополярного мирового порядка.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян ранее заявлял в интервью France 24, что членство Армении в ОДКБ «фактически заморожено». В Кремле тогда подчеркнули, что официального уведомления об этом не получали.
МИД Армении ранее также сообщил, что страна прекратила финансирование организации и не поддержит решение о бюджете ОДКБ на 2024 год, принятом 23 ноября 2023 года. Однако Армения не возражала против утверждения бюджета в ограниченном составе.
На Втором Всемирном армянском саммите в 2024 году Пашинян заявил, что ОДКБ представляет угрозу для безопасности, суверенитета и государственности Армении.