Վրաստանի էկոնոմիկայի և կայուն զարգացման նախարարությունը հայտարարել է, որ Վրաստանը տուրքեր չի գանձի դեպի ՀՀ ադրբեջանական նավթամթերքի առաջին տարանցման համար։ Այս մասին հայտնել է:
Ավելի վաղ ադրբեջանական ԶԼՄ-ները հայտնել էին, թե Վրաստանն իբր Ադրբեջանից Հայաստան նավթի հնարավոր տարանցման համար պահանջել է 92 դոլար մեկ տոննայի դիմաց, գրում է Sputnik Արմենիան։
«Դեկտեմբերի 5-ին Վրաստանի կառավարությունը գործընկերներից հարցում է ստացել Վրաստանի տարածքով Ադրբեջանից Հայաստան վառելիքի մեկանգամյա տարանցում իրականացնելու վերաբերյալ։ Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեի որոշմամբ «Վրացական երկաթուղուն» հանձնարարություն է տրվել մեկանգամյա կարգով երկաթուղային բեռնափոխադրումն իրականացնել ամբողջովին անվճար»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։
Նախարարության փոխանցմամբ՝ Վրաստանը շարունակում է մնալ Հայաստանի և Ադրբեջանի համար վստահելի ու ռազմավարական գործընկեր, ինչպես նաև հանդես է գալիս տարածաշրջանային խաղաղության ու կայունության պահպանման օգտին։
Ավելի վաղ Դոհայում ընթացող միջազգային ֆորումի ընթացքում Ադրբեջանի նախագահի արտաքին քաղաքական հարցերով օգնական Հիքմեթ Հաջիևը հայտարարել էր, որ Երևանն ու Բաքուն քննարկում են Ադրբեջանից Հայաստան նավթի ու նավթամթերքի արտահանման հարցը։ Ըստ նրա՝ Գաբալայում կայացած հանդիպմանն են նավթի արտահանման թեմային անդրադարձել։ Ալիևի օգնականն այս քննարկումներն աննախադեպ է որակել՝ առանց այլ մանրամասներ հաղորդելու։
Հայաստանի փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը նոյեմբերի 28-ին Գաբալայում մասնակցել է սահմանազատման հանձնաժողովների 12-րդ հանդիպմանը, սակայան, կողմերից ոչ մեկը հանդիպումից հետո չէին հայտնել, որ սահմանազատման գործընթացից բացի, այլ հարցեր են քննարկվել։
Նոյեմբերի 5-ին Ադրբեջանի և Վրաստանի տարածքով ռուսական ցորեն է առաքվել դեպի հայ-վրացական սահմանին գտնվող «Այրում» կայարան, իսկ Ղազախստանից բերված ցորենը տեղ է հասել նոյեմբերի 8-ին։ Այս առաքումները վերջին 35 տարիների ընթացքում դարձել են առաջին ուղիղ երկաթուղային փոխադրումները, որոնք իրականացվել են Ռուսաստանի տարածքով՝ անցնելով Ադրբեջանի սահմանով կամ նրա միջով՝ Վրաստան, այնուհետև Հայաստան։

Georgia’s Ministry of Economy and Sustainable Development has announced that it will not charge transit fees for the first shipment of Azerbaijani oil products to Armenia. The move is described as a one-time decision.
Earlier, Azerbaijani media reported that Georgia had allegedly demanded $92 per ton for allowing oil to transit to Armenia, according to Sputnik Armenia.
"On December 5, the Government of Georgia received a request from partners regarding a one-time transit of fuel from Azerbaijan to Armenia via Georgian territory. By decision of Prime Minister Irakli Kobakhidze, Georgian Railway has been instructed to carry out this shipment free of charge," the statement said.
The ministry emphasized that Georgia remains a reliable and strategic partner for both Armenia and Azerbaijan and continues to support regional peace and stability.
Earlier, during a forum in Doha, Hikmet Hajiyev, foreign policy advisor to Azerbaijan’s president, stated that Baku and Yerevan are discussing potential exports of oil and oil products from Azerbaijan to Armenia. He referred to these talks, which reportedly took place in Gabala, as unprecedented, though he provided no further details.
On November 28, Armenia’s Deputy Prime Minister Mher Grigoryan attended the 12th meeting of the border delimitation commissions in Gabala. However, neither side reported that topics beyond border issues had been discussed.
On November 5, Russian wheat was shipped through Azerbaijan and Georgia to the Ayrum station on the Armenia-Georgia border. Kazakh wheat followed on November 8. These were the first direct rail shipments via Azerbaijan in 35 years.