Վրաստանի էկոնոմիկայի և կայուն զարգացման նախարարությունը հայտարարել է, որ Վրաստանը տուրքեր չի գանձի դեպի ՀՀ ադրբեջանական նավթամթերքի առաջին տարանցման համար։ Այս մասին հայտնել է:
Ավելի վաղ ադրբեջանական ԶԼՄ-ները հայտնել էին, թե Վրաստանն իբր Ադրբեջանից Հայաստան նավթի հնարավոր տարանցման համար պահանջել է 92 դոլար մեկ տոննայի դիմաց, գրում է Sputnik Արմենիան։
«Դեկտեմբերի 5-ին Վրաստանի կառավարությունը գործընկերներից հարցում է ստացել Վրաստանի տարածքով Ադրբեջանից Հայաստան վառելիքի մեկանգամյա տարանցում իրականացնելու վերաբերյալ։ Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեի որոշմամբ «Վրացական երկաթուղուն» հանձնարարություն է տրվել մեկանգամյա կարգով երկաթուղային բեռնափոխադրումն իրականացնել ամբողջովին անվճար»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։
Նախարարության փոխանցմամբ՝ Վրաստանը շարունակում է մնալ Հայաստանի և Ադրբեջանի համար վստահելի ու ռազմավարական գործընկեր, ինչպես նաև հանդես է գալիս տարածաշրջանային խաղաղության ու կայունության պահպանման օգտին։
Ավելի վաղ Դոհայում ընթացող միջազգային ֆորումի ընթացքում Ադրբեջանի նախագահի արտաքին քաղաքական հարցերով օգնական Հիքմեթ Հաջիևը հայտարարել էր, որ Երևանն ու Բաքուն քննարկում են Ադրբեջանից Հայաստան նավթի ու նավթամթերքի արտահանման հարցը։ Ըստ նրա՝ Գաբալայում կայացած հանդիպմանն են նավթի արտահանման թեմային անդրադարձել։ Ալիևի օգնականն այս քննարկումներն աննախադեպ է որակել՝ առանց այլ մանրամասներ հաղորդելու։
Հայաստանի փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը նոյեմբերի 28-ին Գաբալայում մասնակցել է սահմանազատման հանձնաժողովների 12-րդ հանդիպմանը, սակայան, կողմերից ոչ մեկը հանդիպումից հետո չէին հայտնել, որ սահմանազատման գործընթացից բացի, այլ հարցեր են քննարկվել։
Նոյեմբերի 5-ին Ադրբեջանի և Վրաստանի տարածքով ռուսական ցորեն է առաքվել դեպի հայ-վրացական սահմանին գտնվող «Այրում» կայարան, իսկ Ղազախստանից բերված ցորենը տեղ է հասել նոյեմբերի 8-ին։ Այս առաքումները վերջին 35 տարիների ընթացքում դարձել են առաջին ուղիղ երկաթուղային փոխադրումները, որոնք իրականացվել են Ռուսաստանի տարածքով՝ անցնելով Ադրբեջանի սահմանով կամ նրա միջով՝ Վրաստան, այնուհետև Հայաստան։

8 Декабрь 2025 - 13:32 AMT
Министерство экономики и устойчивого развития Грузии сообщило, что страна не будет взимать пошлину за транзит первой партии нефтепродуктов из Азербайджана в Армению. Речь идет о разовом решении.
Ранее азербайджанские СМИ сообщали, что Тбилиси якобы потребовал 92 доллара за тонну за транзит азербайджанской нефти в Армению, передает Sputnik Армения.
«5 декабря правительство Грузии получило запрос от партнёров на разовый транзит топлива из Азербайджана в Армению по территории страны. По решению премьер-министра Ираклия Кобахидзе Грузинской железной дороге было поручено осуществить грузоперевозку бесплатно», — говорится в заявлении.
В министерстве подчеркнули, что Грузия остаётся надёжным и стратегическим партнёром как для Армении, так и для Азербайджана, а также продолжает поддерживать мир и стабильность в регионе.
Ранее помощник президента Азербайджана по внешнеполитическим вопросам Хикмет Гаджиев заявил на форуме в Дохе, что Баку и Ереван обсуждают возможность экспорта нефти и нефтепродуктов из Азербайджана в Армению. По его словам, эта тема обсуждалась в ходе встречи в Габале и является беспрецедентной, но подробностей он не привел.
28 ноября в Габале вице-премьер Армении Мгер Григорян принял участие в 12-м заседании комиссии по делимитации границы. Однако по итогам встречи стороны не сообщили о других обсуждаемых темах.
5 ноября российская пшеница была доставлена в армянский приграничный пункт Айрум через территорию Азербайджана и Грузии. 8 ноября туда же прибыла пшеница из Казахстана. Это были первые прямые железнодорожные поставки через Азербайджан за последние 35 лет.