Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը, Իրանի իր պաշտոնակից Աբբաս Արաղչիի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է, որ Բաքուն պատրաստ է ընդունել «3+3» հանդիպումը՝ հավելելով, որ ՀՀ–ն պատճառ չունի հրաժարվելու։
«Մենք կարծում ենք, որ հայկական կողմը ոչ մի հիմք չունի չընդունելու Ադրբեջանի առաջարկը, որը հնչեցվել է 2024 թվականին։ Մեր առաջարկը մնում է ուժի մեջ»,–ասել է նա, հայտնում է APA-ն։
Բայրամովը հիշեցրել է, որ «3+3» ձևաչափը նախաձեռնվել է Ադրբեջանի նախագահի կողմից, և այդ շրջանակներում արդեն երեք հանդիպում է կայացել։ Նրա խոսքով՝ 2024 թվականի հոկտեմբերին կայացած նիստի ընթացքում Ադրբեջանը առաջարկել էր հաջորդ հանդիպումն անցկացնել իր նախագահությամբ։
«Երբ ստեղծվեց «3+3» ձևաչափը, հայտարարվեց, որ այս նախաձեռնությունը առաջարկվել է Ադրբեջանի նախագահի կողմից, և այդ ձևաչափի շրջանակում տեղի է ունեցել երեք հանդիպում։ Հոկտեմբեր 2024-ին կայացած հանդիպման ժամանակ առաջարկվեց հաջորդ հանդիպումն անցկացնել Ադրբեջանի նախագահությամբ, և նշվեց, որ հետագա համաձայնության դեպքում այն կանցկացվի հենց այնտեղ։ Ցավոք, նման համաձայնություն չհաստատվեց, և հայկական կողմը չհամաձայնեց։ Այժմ իրավիճակը այլ է, այս հանդիպումների կազմակերպման հարցը քննարկվում է այլ ալիքներով»,–ասել է նա։
Նախարարը ընդգծել է, որ Ադրբեջանը պահպանում է պատրաստակամությունը՝ հաջորդ հանդիպումն իր տարածքում անցկացնելու հարցում։
«3+3» ձևաչափում ներառված են Հայաստանը, Ադրբեջանը և Վրաստանը, ինչպես նաև Ռուսաստանը, Իրանը և Թուրքիան։ Վրաստանն առայժմ չի մասնակցում այս ձևաչափով աշխատանքներին, սակայն մյուս մասնակիցները բազմիցս ասել են, որ դուռը բաց է Թբիլիսիի համար։ Նախորդ երեք հանդիպումները կայացել են Մոսկվայում, Թեհրանում և Ստամբուլում։

8 December 2025 - 14:25 AMT
Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov, during a joint press conference with his Iranian counterpart Abbas Araghchi, said that Baku remains ready to host the next “3+3” regional platform meeting. He insisted that Armenia has no valid reason to reject the proposal.
“We believe the Armenian side has no grounds to decline Azerbaijan’s offer, which was made back in 2024. The proposal still stands,” Bayramov stated, according to APA.
He reminded reporters that the “3+3” format was originally proposed by the President of Azerbaijan and that three meetings have already been held within this framework. He said that during the October 2024 session, Azerbaijan offered to host the next round under its chairmanship.
“When the '3+3' format was established, it was announced as a presidential initiative of Azerbaijan. Since then, three meetings have taken place. At the October 2024 meeting, Azerbaijan proposed to host the next one, noting that it would be held upon mutual agreement. Unfortunately, such agreement was not reached, and Armenia did not consent. The matter is now being discussed through other channels,” Bayramov said.
He said that Azerbaijan is still willing to host the upcoming session.
The '3+3' format includes Armenia, Azerbaijan, and Georgia, along with Russia, Iran, and Turkey. Georgia has so far declined to participate, but the other members have repeatedly said the door remains open to Tbilisi. The previous meetings took place in Moscow, Tehran, and Istanbul.