Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը, Իրանի իր պաշտոնակից Աբբաս Արաղչիի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է, որ Բաքուն պատրաստ է ընդունել «3+3» հանդիպումը՝ հավելելով, որ ՀՀ–ն պատճառ չունի հրաժարվելու։
«Մենք կարծում ենք, որ հայկական կողմը ոչ մի հիմք չունի չընդունելու Ադրբեջանի առաջարկը, որը հնչեցվել է 2024 թվականին։ Մեր առաջարկը մնում է ուժի մեջ»,–ասել է նա, հայտնում է APA-ն։
Բայրամովը հիշեցրել է, որ «3+3» ձևաչափը նախաձեռնվել է Ադրբեջանի նախագահի կողմից, և այդ շրջանակներում արդեն երեք հանդիպում է կայացել։ Նրա խոսքով՝ 2024 թվականի հոկտեմբերին կայացած նիստի ընթացքում Ադրբեջանը առաջարկել էր հաջորդ հանդիպումն անցկացնել իր նախագահությամբ։
«Երբ ստեղծվեց «3+3» ձևաչափը, հայտարարվեց, որ այս նախաձեռնությունը առաջարկվել է Ադրբեջանի նախագահի կողմից, և այդ ձևաչափի շրջանակում տեղի է ունեցել երեք հանդիպում։ Հոկտեմբեր 2024-ին կայացած հանդիպման ժամանակ առաջարկվեց հաջորդ հանդիպումն անցկացնել Ադրբեջանի նախագահությամբ, և նշվեց, որ հետագա համաձայնության դեպքում այն կանցկացվի հենց այնտեղ։ Ցավոք, նման համաձայնություն չհաստատվեց, և հայկական կողմը չհամաձայնեց։ Այժմ իրավիճակը այլ է, այս հանդիպումների կազմակերպման հարցը քննարկվում է այլ ալիքներով»,–ասել է նա։
Նախարարը ընդգծել է, որ Ադրբեջանը պահպանում է պատրաստակամությունը՝ հաջորդ հանդիպումն իր տարածքում անցկացնելու հարցում։
«3+3» ձևաչափում ներառված են Հայաստանը, Ադրբեջանը և Վրաստանը, ինչպես նաև Ռուսաստանը, Իրանը և Թուրքիան։ Վրաստանն առայժմ չի մասնակցում այս ձևաչափով աշխատանքներին, սակայն մյուս մասնակիցները բազմիցս ասել են, որ դուռը բաց է Թբիլիսիի համար։ Նախորդ երեք հանդիպումները կայացել են Մոսկվայում, Թեհրանում և Ստամբուլում։

Министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов на совместной пресс-конференции с главой МИД Ирана Аббасом Арагчи заявил, что Баку сохраняет готовность провести очередную встречу в формате «3+3». По его словам, Армения не имеет оснований для отказа от участия.
«Мы считаем, что армянская сторона не имеет никаких оснований для отказа от предложения Азербайджана, сделанного ещё в 2024 году. Это предложение остаётся в силе», — отметил Байрамов, передаёт APA.
Он напомнил, что инициатива «3+3» принадлежит президенту Азербайджана и в этом формате уже состоялись три встречи. В ходе октябрьской встречи 2024 года Азербайджан предложил провести следующую сессию под своим председательством.
«Когда создавался формат “3+3”, было объявлено, что это инициатива президента Азербайджана. С тех пор состоялось три встречи. В октябре 2024 года мы предложили провести следующую встречу под председательством Азербайджана. Было отмечено, что она состоится при наличии согласия сторон. К сожалению, договорённость достигнута не была, и армянская сторона не согласилась. Сейчас вопрос обсуждается по другим каналам», — сказал Байрамов.
Министр заявил, что Азербайджан сохраняет готовность принять следующую встречу на своей территории.
Формат «3+3» включает Армению, Азербайджан и Грузию, а также Россию, Иран и Турцию. Грузия пока не участвует в платформе, однако другие страны-участницы неоднократно заявляли, что двери для Тбилиси остаются открытыми. Предыдущие встречи прошли в Москве, Тегеране и Стамбуле.