8 Դեկտեմբեր 2025 - 14:23 AMT
Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը և Իրանի մշակութային ժառանգության, զբոսաշրջության և ձեռարվեստի նախարարի զբոսաշրջային հարցերով տեղակալ Անուշիրվան Բանդփեյը քննարկվել են Հայաստանի և Իրանի միջև զբոսաշրջության ոլորտում փոխգործակցության հեռանկարները, ինչպես նաև երկկողմ զբոսաշրջային հոսքերի աճի հնարավորությունները։
«Հայաստանը և Իրանը երկարամյա բարեկամ երկրներ են, և մեր համագործակցությունը զբոսաշրջության ոլորտում, հատկապես վերջին տարիներին, ունի կայուն զարգացող դինամիկա։ Միայն 2024 թվականին Իրանից Հայաստան այցելել է մոտ 179 հազար զբոսաշրջիկ, իսկ 2025 թվականի հունվար-նոյեմբեր ամիսներին մենք արդեն արձանագրել ենք 166 հազար այց»,– նշել է նախարարը։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը մտքեր են փոխանակել նաև զբոսաշրջության բնագավառի զարգացմանն ուղղված մի շարք այլ հարցերի շուրջ։
2025 թվականի նոյեմբերին Հայաստան է այցելել 176,571 զբոսաշրջիկ, հայտնում է ՀՀ զբոսաշրջության կոմիտեն։ Նախորդ տարվա նույն ամսում զբոսաշրջիկների թիվը կազմել էր 152,976։
2025-ի հունվար- նոյեմբեր ամիսներին Հայաստան առավել մեծ թվով զբոսաշրջիկներ են եկել Ռուսաստանից (41%), Վրաստանից (13%) և Իրանից (8%)։

8 Декабрь 2025 - 14:38 AMT
Министр экономики Армении Геворг Папоян и заместитель министра по туризму Министерства культурного наследия, туризма и народных промыслов Ирана Ануширван Бандпей обсудили возможности углубления сотрудничества между двумя странами в сфере туризма, а также пути увеличения двустороннего туристического потока.
«Армения и Иран — давние дружественные страны, и наше сотрудничество в туристической сфере, особенно в последние годы, демонстрирует стабильную динамику. Только в 2024 году Армению посетили около 179 тысяч иранских туристов, а за январь–ноябрь 2025 года уже зафиксировано 166 тысяч визитов», — отметил министр.
Стороны также обменялись мнениями по ряду других вопросов, касающихся развития туризма.
По данным Комитета по туризму, в ноябре 2025 года Армению посетили 176 571 турист. В ноябре 2024 года этот показатель составил 152 976. С января по ноябрь 2025 года большинство туристов прибыли из России (41%), Грузии (13%) и Ирана (8%).