8 Դեկտեմբեր 2025 - 14:23 AMT
Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը և Իրանի մշակութային ժառանգության, զբոսաշրջության և ձեռարվեստի նախարարի զբոսաշրջային հարցերով տեղակալ Անուշիրվան Բանդփեյը քննարկվել են Հայաստանի և Իրանի միջև զբոսաշրջության ոլորտում փոխգործակցության հեռանկարները, ինչպես նաև երկկողմ զբոսաշրջային հոսքերի աճի հնարավորությունները։
«Հայաստանը և Իրանը երկարամյա բարեկամ երկրներ են, և մեր համագործակցությունը զբոսաշրջության ոլորտում, հատկապես վերջին տարիներին, ունի կայուն զարգացող դինամիկա։ Միայն 2024 թվականին Իրանից Հայաստան այցելել է մոտ 179 հազար զբոսաշրջիկ, իսկ 2025 թվականի հունվար-նոյեմբեր ամիսներին մենք արդեն արձանագրել ենք 166 հազար այց»,– նշել է նախարարը։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը մտքեր են փոխանակել նաև զբոսաշրջության բնագավառի զարգացմանն ուղղված մի շարք այլ հարցերի շուրջ։
2025 թվականի նոյեմբերին Հայաստան է այցելել 176,571 զբոսաշրջիկ, հայտնում է ՀՀ զբոսաշրջության կոմիտեն։ Նախորդ տարվա նույն ամսում զբոսաշրջիկների թիվը կազմել էր 152,976։
2025-ի հունվար- նոյեմբեր ամիսներին Հայաստան առավել մեծ թվով զբոսաշրջիկներ են եկել Ռուսաստանից (41%), Վրաստանից (13%) և Իրանից (8%)։

Armenia’s Minister of Economy Gevorg Papoyan met with Anoushirvan Bandpay, Iran’s Deputy Minister for Tourism, to discuss prospects for enhancing tourism cooperation between Armenia and Iran, as well as increasing bilateral tourism flows.
“Armenia and Iran are long-time friendly nations, and our tourism cooperation, particularly in recent years, has shown a steadily growing dynamic. In 2024 alone, nearly 179,000 tourists visited Armenia from Iran, and during January–November 2025, we have already recorded 166,000 visits,” Papoyan stated.
The meeting also included discussions on various other issues related to the development of the tourism sector.
According to Armenia’s Tourism Committee, 176,571 tourists visited the country in November 2025, compared to 152,976 in November 2024. The largest share of tourists from January to November 2025 came from Russia (41%), followed by Georgia (13%) and Iran (8%).