Հայաստանի Ջրային կոմիտեի ղեկավարը Արամազդ Ղալամքարյանը Թեհրանում կայացած Քաղաքային ջրային կառավարման տարածաշրջանային կենտրոնի (RCUWM) նախարարական մակարդակի 14-րդ նիստում ներկայացրել է ջրային անվտանգության հարցերով ՀՀ տեսլականը։
Նիստի ընթացքում ուշադրության կենտրոնում են եղել ջրային ռեսուրսների կառավարման գլոբալ մարտահրավերները, կլիմայական փոփոխությունների հետևանքներն ու տարածաշրջանային համագործակցության խորացման հնարավորությունները, հայտնում է Ջրային կոմիտեն։
ԻԻՀ էներգետիկայի նախարար և RCUWM Կառավարման խորհրդի նախագահ Աբբաս Ալի Աբադիի հրավերած նիստի ընթացքում քննարկվել են աշխարհում քաղաքային բնակչության աճի ազդեցությունը սահմանափակ ջրային ռեսուրսների վրա, կլիմայի փոփոխությունը և դրա ազդեցությունը ջրի որակի, կառավարման և ջրային ցիկլի վրա, ջրային պաշարների նվազումը և համակարգված միջազգային արձագանքման անհրաժեշտությունը։
Ղալամքարյանն իր ելույթում ընդգծել է, որ Հայաստանը վճռական է շարունակելու իր կառուցողական ներգրավվածությունը տարածաշրջանային կենտրոնի գործունեության մեջ՝ միաժամանակ նպաստելով տարածաշրջանի ջրային անվտանգության ամրապնդմանը։ Նա կարևորել է համատեղ և համակարգված մոտեցումները՝ խնդիրների արդյունավետ լուծման, փորձի փոխանակման և երկարաժամկետ համագործակցության ձևավորման առումով։
Իրանում ՀՀ դեսպան Գրիգոր Հակոբյանի ուղեկցությամբ՝ Արամազդ Ղալամքարյանը մասնակցել է նաև Թեհրանի միջազգային ցուցահանդեսների կենտրոնում կայացած «Ջրարդյունաբերության, ջրամատակարարման և ջրահեռացման համակարգերի» 21-րդ միջազգային ցուցահանդեսին։ Այցի շրջանակում նա ծանոթացել է իրանական առաջատար ընկերությունների ներկայացրած տեխնոլոգիական լուծումներին, ծառայություններին և արտադրանքին՝ գնահատելով դրանց կիրառման հնարավորությունները Հայաստանի ջրային ենթակառուցվածքների արդիականացման համատեքստում։ Բացի այդ, հաստատվել են համագործակցության նոր հնարավորություններ։
Հայկական պատվիրակության ղեկավարը այցելել է նաև Իրանի հիդրոէներգետիկ ռեսուրսների զարգացման ընկերություն, որը մասնագիտացած է ջրամբարների և էներգետիկ խոշոր ենթակառուցվածքների շինարարության ոլորտում։
Իրանի էներգետիկայի նախարարության բարձրաստիճան ղեկավարների հետ կայացած քննարկման ժամանակ Ղալամքարյանը անդրադարձ է կատարել նաև «Քաղաքային ջրային կառավարման տարածաշրջանային կենտրոնի» Կառավարման խորհրդի հաջորդ նիստը Հայաստանում անցկացնելու հնարավորությանը։
ՀՀ–ին սահմանակից և տարածաշրջանի գրեթե բոլոր երկրները ջրի մեծ պակաս ունեն և ժամանակ առ ժամանակ ճգնաժամային վիճակում են հայտնվում, այդ թվում՝ Իրանը, հատկապես մայրաքաղաք Թեհրանը։

9 December 2025 - 11:10 AMT
Armenia’s Water Committee Chairman Aramazd Ghalamkaryan presented the country’s vision for water security at the 14th ministerial meeting of the Regional Center on Urban Water Management (RCUWM) held in Tehran.
The session focused on global water management challenges, the impact of climate change, and the prospects for strengthening regional cooperation, according to the Water Committee.
The meeting, chaired by Iranian Energy Minister and RCUWM Board President Abbas Ali Abadi, discussed how rapid urbanization affects limited water resources, climate change's impact on water quality and management, water scarcity, and the need for coordinated international responses.
In his speech, Ghalamkaryan reaffirmed Armenia’s commitment to active and constructive participation in the Center’s work, emphasizing joint and coordinated approaches for effective problem-solving, experience exchange, and fostering long-term cooperation.
Accompanied by Armenian Ambassador to Iran Grigor Hovhannisyan, Ghalamkaryan also attended the 21st International Exhibition on Water Industry, Water Supply, and Wastewater Systems at Tehran’s International Exhibition Center. He reviewed advanced Iranian technological solutions and products, evaluating their potential use in modernizing Armenia’s water infrastructure. The visit also led to new cooperation opportunities.
The Armenian delegation chief visited Iran’s Hydropower Resources Development Company, which specializes in dam and major energy infrastructure construction.
During talks with senior officials from Iran’s Energy Ministry, Ghalamkaryan raised the possibility of hosting the next RCUWM Board meeting in Armenia.
Most of Armenia’s neighbors, including Iran, regularly face severe water shortages, with Tehran among the worst affected.