Հայաստանի Ջրային կոմիտեի ղեկավարը Արամազդ Ղալամքարյանը Թեհրանում կայացած Քաղաքային ջրային կառավարման տարածաշրջանային կենտրոնի (RCUWM) նախարարական մակարդակի 14-րդ նիստում ներկայացրել է ջրային անվտանգության հարցերով ՀՀ տեսլականը։
Նիստի ընթացքում ուշադրության կենտրոնում են եղել ջրային ռեսուրսների կառավարման գլոբալ մարտահրավերները, կլիմայական փոփոխությունների հետևանքներն ու տարածաշրջանային համագործակցության խորացման հնարավորությունները, հայտնում է Ջրային կոմիտեն։
ԻԻՀ էներգետիկայի նախարար և RCUWM Կառավարման խորհրդի նախագահ Աբբաս Ալի Աբադիի հրավերած նիստի ընթացքում քննարկվել են աշխարհում քաղաքային բնակչության աճի ազդեցությունը սահմանափակ ջրային ռեսուրսների վրա, կլիմայի փոփոխությունը և դրա ազդեցությունը ջրի որակի, կառավարման և ջրային ցիկլի վրա, ջրային պաշարների նվազումը և համակարգված միջազգային արձագանքման անհրաժեշտությունը։
Ղալամքարյանն իր ելույթում ընդգծել է, որ Հայաստանը վճռական է շարունակելու իր կառուցողական ներգրավվածությունը տարածաշրջանային կենտրոնի գործունեության մեջ՝ միաժամանակ նպաստելով տարածաշրջանի ջրային անվտանգության ամրապնդմանը։ Նա կարևորել է համատեղ և համակարգված մոտեցումները՝ խնդիրների արդյունավետ լուծման, փորձի փոխանակման և երկարաժամկետ համագործակցության ձևավորման առումով։
Իրանում ՀՀ դեսպան Գրիգոր Հակոբյանի ուղեկցությամբ՝ Արամազդ Ղալամքարյանը մասնակցել է նաև Թեհրանի միջազգային ցուցահանդեսների կենտրոնում կայացած «Ջրարդյունաբերության, ջրամատակարարման և ջրահեռացման համակարգերի» 21-րդ միջազգային ցուցահանդեսին։ Այցի շրջանակում նա ծանոթացել է իրանական առաջատար ընկերությունների ներկայացրած տեխնոլոգիական լուծումներին, ծառայություններին և արտադրանքին՝ գնահատելով դրանց կիրառման հնարավորությունները Հայաստանի ջրային ենթակառուցվածքների արդիականացման համատեքստում։ Բացի այդ, հաստատվել են համագործակցության նոր հնարավորություններ։
Հայկական պատվիրակության ղեկավարը այցելել է նաև Իրանի հիդրոէներգետիկ ռեսուրսների զարգացման ընկերություն, որը մասնագիտացած է ջրամբարների և էներգետիկ խոշոր ենթակառուցվածքների շինարարության ոլորտում։
Իրանի էներգետիկայի նախարարության բարձրաստիճան ղեկավարների հետ կայացած քննարկման ժամանակ Ղալամքարյանը անդրադարձ է կատարել նաև «Քաղաքային ջրային կառավարման տարածաշրջանային կենտրոնի» Կառավարման խորհրդի հաջորդ նիստը Հայաստանում անցկացնելու հնարավորությանը։
ՀՀ–ին սահմանակից և տարածաշրջանի գրեթե բոլոր երկրները ջրի մեծ պակաս ունեն և ժամանակ առ ժամանակ ճգնաժամային վիճակում են հայտնվում, այդ թվում՝ Իրանը, հատկապես մայրաքաղաք Թեհրանը։

9 Декабрь 2025 - 11:11 AMT
Председатель Комитета водного хозяйства Армении Арамазд Галамкарян на 14-м министерском заседании Регионального центра управления городским водоснабжением (RCUWM), прошедшем в Тегеране, представил видение Армении в области водной безопасности.
Как сообщает Комитет водного хозяйства, ключевыми темами заседания стали глобальные вызовы в управлении водными ресурсами, последствия изменения климата и пути углубления регионального сотрудничества.
На заседании, созванном министром энергетики Ирана и председателем Совета управления RCUWM Аббасом Али Абади, обсуждались влияние роста городского населения на ограниченные водные ресурсы, воздействие климатических изменений на качество воды, управление и водный цикл, а также снижение водных запасов и необходимость скоординированного международного реагирования.
В своём выступлении Галамкарян подчеркнул, что Армения намерена продолжать конструктивное участие в работе регионального центра и содействовать укреплению водной безопасности региона. Он отметил важность совместных и согласованных подходов для эффективного решения проблем, обмена опытом и установления долгосрочного сотрудничества.
Совместно с послом Армении в Иране Григором Акопяном, Галамкарян также принял участие в 21-й Международной выставке «Водная промышленность, водоснабжение и водоотведение», проходившей в Международном выставочном центре Тегерана. Он ознакомился с технологическими решениями, представленными ведущими иранскими компаниями, оценив их применимость для модернизации водной инфраструктуры Армении. В ходе визита были подтверждены и новые перспективы сотрудничества.
Руководитель армянской делегации также посетил компанию по развитию гидроэнергетических ресурсов Ирана, специализирующуюся на строительстве дамб и крупных энергетических объектов.
В ходе обсуждений с высокопоставленными представителями Министерства энергетики Ирана Галамкарян затронул и возможность проведения следующего заседания Совета управления RCUWM в Армении.
Большинство стран региона, включая Иран, регулярно сталкиваются с острым дефицитом воды, особенно в столице.