Բաքվի ռազմական դատարանում շարունակվել է հայտնի գործարար, բարերար, Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի շինծու գործով դատավարությունը։
Դատական նիստն անցկացվել է Զեյնալ Աղաևի նախագահությամբ, դատական կազմի անդամներով՝ Անար Ռզաև, Ջամալ Ռամազանով (պահուստային դատավոր՝ Գյունել Սամեդովա)։ Նշվում է, որ Վարդանյանին տրամադրվել է ռուսերեն լեզվի թարգմանիչ և պետության հաշվին պաշտպան, գրում է Minval.az-ը։
Դատավոր Աղաևը առաջին անգամ նիստին մասնակցող այսպես կոչված «տուժողներին» և նրանց իրավահաջորդներին ներկայացրել է դատական կազմը, մեղադրողներին, թարգմանիչներին և այլ մասնակիցների՝ բացատրելով նրանց իրավունքներն ու պարտականությունները՝ ըստ օրենսդրության։
Այնուհետև այսպես կոչված «տուժողները» պատմել են ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով Արցախի տարածքում ծավալված ռազմական գործողությունների և այդ ընթացքում ստացած վիրավորումների մասին։ Մինչդեռ Վարդանյանը երբևէ չի մասնակցել մարտական գործողությունների և չի էլ եղել Արցախի տարածքում պատերազմի ժամանակ։
Ցուցմունքների հրապարակման ընթացքում Ռուբեն Վարդանյանը միջնորդել է գործին առնչվող մի շարք փաստաթղթերի, այդ թվում՝ հարցաթերթիկների տրամադրման մասին։
Վարդանյանի պաշտպան Էմիլ Բաբիշևը խնդրել է բավարարել այդ միջնորդությունը։ Վյուսալ Ալիևը նշել է, որ մեղադրող կողմը դեմ չէ փաստաթղթերի տրամադրմանը։
Դատավոր Աղաևն ասել է, որ փաստաբանը կարող է այդ փաստաթղթերին ծանոթանալ ընթացիկ շաբաթվա ընթացքում, և դրա համար անհրաժեշտ պայմաններ կապահովվեն։
Դատական հաջորդ նիստը նշանակվել է դեկտեմբերի 9-ին։
Ռուբեն Վարդանյանի գործն առանձին է քննվում Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարության և մյուս գերիների գործից։

9 Декабрь 2025 - 11:15 AMT
В Военном суде Баку продолжается суд по сфабрикованному делу известного предпринимателя, филантропа и бывшего государственного министра Арцаха Рубена Варданяна.
Заседание прошло под председательством Зейнала Агаева, в составе суда также вошли Анар Рзаев и Джамал Рамазанов (резервный судья — Гюнель Самедова). Как сообщает Minval.az , Варданяну был предоставлен переводчик на русский язык и государственный адвокат.
Судья Агаев представил так называемых «потерпевших» и их правопреемников, разъяснив их права и обязанности, а также представил судейскую коллегию, обвинителей, переводчиков и других участников.
Затем «потерпевшие» рассказали о полученных ими ранениях в ходе боевых действий на территории Арцаха, развязанных в результате агрессии Азербайджана. Между тем, Рубен Варданян никогда не участвовал в боевых действиях и не находился в Арцахе в период военных действий.
Во время оглашения показаний Варданян подал ходатайство о предоставлении ряда документов, относящихся к делу, в том числе анкет. Адвокат Варданяна Эмиль Бабишев попросил удовлетворить ходатайство. Прокурор Вюсал Алиев заявил, что обвинение не возражает против предоставления этих документов.
Судья Агаев сообщил, что адвокат сможет ознакомиться с документами в течение текущей недели, и для этого будут созданы необходимые условия.
Следующее заседание суда назначено на 9 декабря.
Дело Рубена Варданяна рассматривается отдельно от дел бывшего военно-политического руководства Арцаха и других пленных.