2004 թվականին ՆԱՏՕ-ի ծրագրի շրջանակում Բուդապեշտում գտնվող հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին կացնահարած ադրբեջանցի ավագ լեյտենանտ Ռամիլ Սաֆարովին Ադրբեջանում գնդապետի կոչում են տվել, գրում է «Խրոնիկի Կավկազա»-n ադրբեջանական լրատվամիջոցների վրա հղումով։
Ադրբեջանական լրատվամիջոցների ռուսալեզու սեգմենտում լուրը բացակայում է, այն հրապարակվել է բացառապես ադրբեջանալեզու կայքերում և սոցհարթակներում։
Սաֆարովը հարձակվել էր Մարգարյանի վրա նրա քնած ժամանակ՝ կացինի բազմաթիվ հարվածներ հասցնելով, ինչի հետևանքով վերջինս տեղում մահացել է։
2006-ի ապրիլի 13-ին Բուդապեշտի քաղաքային դատարանը դատապարտեց մարդասպանին ցմահ ազատազրկման 30 տարվա ընթացքում առանց համաներման իրավունքի: Սակայն, մի քանի տարի անց՝ 2012–ին, Հունգարիան արտահանձնեց նրան Ադրբեջանին, որից հետո ՀՀ–ն խզեց դիվանագիտական հարաբերությունները Հունգարիայի հետ։
Մարդասպան Սաֆարովին հերոսացրին Ադրբեջանում, կոչումը բարձրաձրեցին, բնակարան և նպաստ հատկացրեցին: Ադրբեջանի օմբուդսմեն Էլմիրա Սուլեյմանովան այդ օրերին ասել էր․ «Սաֆարովը պետք է օրինակ ծառայի ադրբեջանցի երիտասարդների համար»։

Рамиль Сафаров, азербайджанский военнослужащий, убивший армянского лейтенанта Гургена Маргаряна в 2004 году в Будапеште, был произведён в звание полковника в Азербайджане, сообщает «Хроники Кавказа» со ссылкой на азербайджанские источники.
Информация о повышении опубликована исключительно в азербайджаноязычных СМИ и социальных сетях, в русскоязычном сегменте азербайджанской прессы она отсутствует.
Сафаров напал на спящего Маргаряна и нанёс ему многочисленные удары топором. Маргарян погиб на месте. Трагедия произошла в рамках программы НАТО по изучению английского языка.
13 апреля 2006 года городской суд Будапешта приговорил Сафарова к пожизненному заключению с невозможностью амнистии в течение 30 лет. Однако в 2012 году Венгрия выдала его Азербайджану, после чего Армения разорвала дипломатические отношения с Будапештом.
В Баку Сафарова чествовали как национального героя: ему повысили звание, предоставили жильё и денежное пособие. Омбудсмен Азербайджана Эльмира Сулейманова тогда заявила: «Сафаров должен стать примером для азербайджанской молодёжи».