2004 թվականին ՆԱՏՕ-ի ծրագրի շրջանակում Բուդապեշտում գտնվող հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին կացնահարած ադրբեջանցի ավագ լեյտենանտ Ռամիլ Սաֆարովին Ադրբեջանում գնդապետի կոչում են տվել, գրում է «Խրոնիկի Կավկազա»-n ադրբեջանական լրատվամիջոցների վրա հղումով։
Ադրբեջանական լրատվամիջոցների ռուսալեզու սեգմենտում լուրը բացակայում է, այն հրապարակվել է բացառապես ադրբեջանալեզու կայքերում և սոցհարթակներում։
Սաֆարովը հարձակվել էր Մարգարյանի վրա նրա քնած ժամանակ՝ կացինի բազմաթիվ հարվածներ հասցնելով, ինչի հետևանքով վերջինս տեղում մահացել է։
2006-ի ապրիլի 13-ին Բուդապեշտի քաղաքային դատարանը դատապարտեց մարդասպանին ցմահ ազատազրկման 30 տարվա ընթացքում առանց համաներման իրավունքի: Սակայն, մի քանի տարի անց՝ 2012–ին, Հունգարիան արտահանձնեց նրան Ադրբեջանին, որից հետո ՀՀ–ն խզեց դիվանագիտական հարաբերությունները Հունգարիայի հետ։
Մարդասպան Սաֆարովին հերոսացրին Ադրբեջանում, կոչումը բարձրաձրեցին, բնակարան և նպաստ հատկացրեցին: Ադրբեջանի օմբուդսմեն Էլմիրա Սուլեյմանովան այդ օրերին ասել էր․ «Սաֆարովը պետք է օրինակ ծառայի ադրբեջանցի երիտասարդների համար»։

9 December 2025 - 14:50 AMT
Ramil Safarov, the Azerbaijani officer who brutally murdered Armenian lieutenant Gurgen Margaryan in Budapest in 2004, has been promoted to the rank of colonel in Azerbaijan, reported Khroniki Kavkaza, citing Azerbaijani media sources.
Notably, the promotion was reported only in Azerbaijani-language news agencies and social media pages, while Russian-language Azerbaijani media remained silent on the matter.
Safarov attacked Margaryan in his sleep with an axe during a NATO-sponsored English language program in Hungary. Margaryan died on the spot.
On April 13, 2006, a Budapest city court sentenced Safarov to life imprisonment without the possibility of parole for 30 years. However, in 2012, Hungary extradited him to Azerbaijan, prompting Armenia to cut diplomatic ties with Hungary.
Upon arrival in Baku, Safarov was welcomed as a national hero. His rank was elevated, and he was granted an apartment and financial support. At the time, Azerbaijani Ombudsperson Elmira Suleymanova stated, “Safarov should serve as an example for Azerbaijani youth.”